REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy mandat może się przedawnić?

Adam Kret
Policja. Fot. Fotolia
Policja. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

Od kiedy liczy się termin przedawnienia

REKLAMA

Zgodnie z art. 45 §3 kodeksu wykroczeń, grzywna stwierdzona mandatem nie może być dochodzona po upływie 3 lat od daty uprawomocnienia.

Kwestia uprawomocnienia się mandatu zależna jest od tego, z jakim mandatem mamy do czynienia – a rozróżniamy rodzaje mandatów karnych:

1. płatne bezpośrednio funkcjonariuszowi (gotówkowe) – dot. wyłącznie  osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu.

2. kredytowe – płatne w terminie 7 dni od daty pokwitowania (przy zatrzymaniu sprawcy na gorącym uczynku)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. zaoczne – w przypadku ustalenia sprawcy w oparciu np. o zapis fotoradaru, czy wystawienia mandatu pod nieobecność sprawcy (np. za złe parkowanie) – płatne w terminie 7 dni od otrzymania.

Zobacz też: Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

REKLAMA

W przypadku mandatu karnego określonego w pkt. 1 i 3 – uprawomocnia się on wraz z chwilą zapłaty mandatu (bezpośrednio Policjantowi – lub w terminie określonym w mandacie zaocznym). Mandat kredytowy uprawomocnia się wraz z pokwitowaniem jego odbioru.

W przypadku nie zapłacenia w terminie mandatu zaocznego – organ, który go wystawił składa do sądu wniosek o ukaranie sprawcy w trybie procesowym (taki mandat nie może się uprawomocnić, więc nie mógłby być dochodzony w ramach postępowania egzekucyjnego w administracji).

W związku z powyższym – przedawnić może się jedynie mandat kredytowy.

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialność zaś za wykroczenia ścigane w trybie procesowym (w przypadku nie zapłacenia mandatu zaocznego lub odmowie przyjęcia mandatu kredytowego), wynosi rok od dnia popełnienia wykroczenia. Jeśli w ww. terminie wszczęto postępowanie sądowe – okres ten wydłuża się do dwóch lat.  

 Innymi słowy jeśli, w ciągu dwóch lat od dnia popełnienia wykroczenia nie zapadnie prawomocne orzeczenie – wykroczenie podlega przedawnieniu.

Okres przedawnienia mandatu kredytowego

Jak było to wspomniane, mandat karny kredytowy, przedawnia się wraz z upływem 3 lat od dnia jego uprawomocnienia (nie należy mylić tego terminu – z 1 rocznym terminem przedawnienia ścigania wykroczeń). Jeśli więc w ciągu ww. terminu Naczelnik Urzędu Skarbowego (będący co do zasady organem administracji odpowiedzialnym za egzekucję należności skarbu Państwa) nie podejmie skutecznych czynności zmierzających do ściągnięcia grzywny – zobowiązanie to przedawni się.

W praktyce jednak – termin ten jest na tyle długi, że możliwość uniknięcia mandatu z uwagi na jego przedawnienie jest niewielka.

Jednym z „ulubionych” narzędzi Urzędów Skarbowych w zakresie egzekucji mandatów karnych potrącanie odpowiednich kwot z należności z tytułu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Kiedy nie można wystawić mandatu z uwagi na upływ czasu

W przypadku wszystkich mandatów – organy są uprawnione do ich wystawienia w określonym okienku czasowym tj. jeśli:

a) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia – w ciągu 14 dni od daty ujawnienia czynu

b) stwierdzono popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w ciągu 90 dni od daty ujawnienia czynu

c) stwierdzono popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w ciągu 180 dni oda daty ujawnienia czynu.

Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Zgodnie z dominującym poglądem – terminy te nie są liczone od dnia popełnienia wykroczenia – ani nawet jego (prostego)ujawnienia (np. odczytu danych z fotoradaru)– ale od momentu ustalenia wszystkich okoliczności niezbędnych do wystawienia mandatu (tj. np. osoby sprawcy) (stwierdzenie wykroczenia)  Tak m.in.  W. Kotowski w : W. Kotowski, B. Kurzępa, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz. Warszawa 2008.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA