REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko o kumulacji punktów karnych

Adam Kret
Wszystko o kumulacji punktów karnych
Wszystko o kumulacji punktów karnych

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego – nie pozostawia wątpliwości, kumulacja punktów karnych jest jak najbardziej możliwa i limitowana tylko ułańską fantazją kierowców.

Gdzie regulowana jest kumulacja punktów

Wskazane powyżej rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji (Dz.U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1998) stanowi podstawę do naliczania punktów, zawiera także taryfikator, który przypisuje ich liczbę do konkretnego naruszenia przepisów prawa drogowego. Zgodnie z §2 ust. 5 ww. rozporządzenia, jeśli jeden czyn popełniony przez kierowcę narusza więcej niż jeden przepis ruchu drogowego, w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego uwidacznia się wszystkie naruszenia, przypisując każdemu odpowiednią liczbę punktów.

REKLAMA

Zobacz też: Kiedy stracisz gwarancję na samochód?

Jan K. kierując samochodem osobowym, przekraczając dopuszczalną na danym terenie prędkość o 20 km/h wyprzedzał inny pojazd w miejscu niedozwolonym, oznaczonym linią ciągłą. W związku z faktem, iż jednym działaniem złamał dwa przepisy ruchu drogowego, punkty karne zostaną naliczone odrębnie z tytułu przekroczenia prędkości i odrębnie z tytułu przekroczenia linii ciągłej.

Czy istnieje limit kumulacji punktów?

Rozporządzenie w obecnym kształcie nie przewiduje żadnego limitu kumulacji punktów. To ile ich dostaniemy, zależy jedynie od tego do jak dużego naruszenia przepisów ruchu drogowego doszło.

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w związku z jednym wykroczeniem drogowym uzbierać wystarczającą liczbę punktów do utracenia prawa jazdy, nawet przy zupełnie „czystym koncie”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy nie przyjęcie mandatu chroni przed punktami karnymi?

Czasem można spotkać się ze stwierdzeniem, że nieprzyjęcie mandatu karnego i skierowanie sprawy do rozpoznania przed sądem rejonowym, co prawda niesie ze sobą ryzyko wyższej kary pieniężnej (m.in. przez koszty postępowania) ale chroni przed naliczeniem punktów (co często jest dużo bardziej doskwierające niż sama grzywna). Nic bardziej mylnego…

Zobacz też: Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

REKLAMA

Cytowane już rozporządzenie w §4 ust. 2 wskazuje, iż do czasu rozpoznania sprawy przed sądem, dokonuje się „wpisu tymczasowego” do ewidencji. Wpis tymczasowy staje się wpisem ostatecznym jeśli kierowca, który odmówił przyjęcia mandatu, zostanie skazany za popełnione wykroczenie.

Jedyne co może nam dać postępowanie przed sądem (na termin z reguły trzeba czekać nawet kilka miesięcy) to możliwość  zmniejszenia w międzyczasie liczby punktów karnych w ramach kursu dla kierowców organizowanych przez WORDY (-6 punktów). W niektórych sytuacjach może to pozwolić uniknąć konieczności zdawania egzaminu kompetencyjnego (jeśli np. z „zawieszonymi” punktami przekroczylibyśmy limit 24 punktów).

Oczywiście w przypadku uniewinnienia (częściowego lub zupełnego) odpowiednia liczba punktów karnych we wpisie tymczasowym zostaje wykreślona.

Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA