Jak przewozić ładunki samochodem?
REKLAMA
REKLAMA
Przewóz ładunków wewnątrz samochodu osobowego
Jeżeli nasz ładunek mieści się w samochodzie przepisy nie przewidują żadnych szczególnych warunków jaki musi on spełniać. W zasadzie jedynym co nas ogranicza to pojemność bagażnika czy kabiny pasażerskiej. Jedyne o czym musimy pamiętać w tym przypadku do ogólne zasady bezpieczeństwa.
REKLAMA
Jeśli więc ładunek np.:
- ogranicza widoczność kierowcy
- ogranicza swobodę kierowania pojazdem
- w inny sposób zagraża bezpieczeństwu (np. jest niebezpieczny dla pasażerów)
wówczas możemy narazić się na mandat. Podobnie będzie to miało miejsce w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych (tj. wymagających specjalnego oznaczenia pojazdu, uprawnień i odpowiednich zabezpieczeń) – wówczas jednak nasza odpowiedzialność może być wyższa (np. sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym).
Zobacz też: Obciążone auto: czy prowadzi się inaczej?
Przewóz ładunku na zewnątrz pojazdu (także częściowo)
Nie zawsze jednak nasz samochód ma wymiary odpowiednie do przewożonego ładunku – wówczas pozostaje nam umieszczenie go na dachu – lub częściowe wystawienie na zewnątrz. Tu już zasady przewozu określone zdecydowanie bardziej szczegółowo.
Jeśli ładunek ma być umieszczony na pojeździe musi spełniać następujące warunki:
- nie może powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
- nie może naruszać stateczności pojazdu;
- nie może utrudniać kierowania pojazdem;
- nie może ograniczać widoczności drogi lub zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
Zobacz też: Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?
Co więcej – musi być także zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może mieć też odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Same zaś mocowania muszą być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
Powyższe regulacje nie pozwalają więc np. na przytrzymywanie przewożonego towaru przez pasażerów wzdłuż boku pojazdu.
Wysokość pojazdu wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 4 metrów.
Ładunek wystający poza obrys samochodu
Ładunek, który chcemy przewozić nie musi być ograniczony gabarytami naszego samochodu – co oznacza, że może być zarówno dłuższy, jak i szerszy niż bryła pojazdu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi warunkami, które musimy spełnić.
Ograniczenia wymiarów:
- ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m
- ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub przyczepy
- ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.
Dodatkowo, ładunek wystający poza obrys bryły pojazdu musi być odpowiednio oznakowany:
- ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku;
- ładunek wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu; światła te nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm
- od najbardziej wystającej krawędzi ładunku.
- ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy (na długość ponad 50cm) powinien być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.
Zobacz też: Poślizg samochodu: co to jest, kiedy może powstać?
Podsumowanie
Przewóz ładunków samochodem osobowym musi spełniać określone powyżej warunki – ich naruszenie może nas narazić na mandat – zarówno w przypadku złego ulokowania ładunku, jak i przekroczenia dopuszczalnych gabarytów, ładowności pojazdu czy błędnego oznaczenia.
Dlatego w przypadku konieczności przewiezienia większych rzeczy – warto rozejrzeć się za profesjonalnymi usługami – paradoksalnie może się to okazać tańsze.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA