REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieseryjny wydech może wpłynąć na osiągi auta?

Max Trela
Przeróbki układu wydechowego mogą zarówno poprawić, jak i pogorszyć osiągi auta
Przeróbki układu wydechowego mogą zarówno poprawić, jak i pogorszyć osiągi auta

REKLAMA

REKLAMA

Panuje powszechne przekonanie, że wymiana układu wydechowego zwiększa osiągi auta. Czy to prawda? Sprawa nie jest prosta. Nieseryjny profesjonalnie wykonany i dobrze przemyślany wydech może zwiększyć moc o 3-5%. Zły dobór będzie skutkował... spadkiem mocy i to nawet o 7-15%!

Konstrukcja wydechu jest stosunkowo nieskomplikowana i faktycznie nieduże przeróbki mogą poprawić jego sprawność, a zatem i osiągi auta. Trzeba jednak wiedzieć, co i jak można zmienić. Tyczy się to nawet dwóch podstawowych parametrów, a więc średnicy i długość wydechu.

REKLAMA

Średnica (jak zresztą i długość) przelotu oczywiście wiąże się z ciśnieniem. Im bardziej tłumione są spaliny, tym wyższe ciśnienie panuje w układzie, a opróżnianie komór spalania odbywa się wolniej. To oznacza wolniejsze wkręcanie silnika na obroty i mniejszą dynamikę.

Zobacz też: Układ wydechowy

REKLAMA

W przeciwną stronę jest odwrotnie. Większa średnica rury zwiększa przepust, ale do czasu... Generalnie stosuje się trzy podstawowe przekroje rur, a najpopularniejsze są te 2,5 calowe w przypadku aut wolnossących i 3 calowe w przypadku silników z turbiną. Pamiętajmy przy tym, że zwiększenie średnicy wydechu da głównie odczucie większej mocy. Na papierze zmiany mogą być minimalne, ale silnik szybciej będzie osiągał wysokie obroty.

Długość... Bynajmniej nie chodzi w tym przypadku o obcinanie wydechu w połowie auta. Seryjne układy wydechowe prowadzone są tak, żeby dobrze chowały się w zakamarkach podwozia. To zwiększa prześwit auta, ale dodatkowe kolanka przedłużają cały układ. Tak zwane skracanie wydechu odbywa się przez jego naprostowanie w taki sposób, aby spaliny miały możliwie najbardziej liniowy przelot. Pamiętajmy przy tym, że jeśli auto ma dwa kolektory i dwie równoległe rury, optymalnym rozwiązaniem jest identyczna długość obydwu „gałęzi”. Zagwarantuje to równą pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sprawie katalizatorów i strumienic (co jest dość powszechnie stosowaną i kontrowersyjną przeróbką) można dowiedzieć się więcej TUTAJ.

Lepsze wrogiem dobrego

Teraz przejdźmy do ograniczeń. Za duża średnica czy zbyt krótki układ wydechowy może bardzo skutecznie zaszkodzić osiągom. Gdzie jest zatem granica przeróbek?

Nadciśnienie w układzie wydechowym jest konieczne do zachowania odpowiednich parametrów spalania i pracy katalizatora. Generalna zasada głosi, że ciśnienie w wydechu nie może być niższe niż bezwzględna wartość ciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym. Inaczej spaliny mogą się cofać.

Zobacz też: Kiedy należy wymienić katalizator?

REKLAMA

Wielu domorosłych mechaników wycina środkowy tłumik pod pretekstem zwiększenia przepływu spalin. Efekt ich pracy można przede wszystkim usłyszeć. Poziom hałasu wzrasta o mniej więcej 3 decybele, co dla ucha ludzkiego jest blisko dwukrotnym podniesieniem poziomu głośności.

Niestety taka przeróbka nie daje praktycznie nic poza bardziej razowym dźwiękiem. Tłumik środkowy w 90% przypadków i tak jest elementem przelotowym, czyli ma niewielki wpływ na spowolnienie przepływu spalin.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA