REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: wymiana oleju silnikowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna, niezależnie od wieku auta.
Regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna, niezależnie od wieku auta.

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna, niezależnie od wieku auta. W poradniku tym pokażemy jak wymienić olej silnikowy w Oplu Vectra A.

Producent przewiduje wymianę oleju silnikowego co 15 000 kilometrów dla sinika benzynowego i co 7500 kilometrów dla jednostki Diesla. My proponujemy w obydwu przypadkach wymieniać olej co 15 000 kilometrów, jednak nie rzadziej niż raz do roku. Najlepiej wykonywać tą czynność o tej samej porze. Zanim podejmiemy się wymiany należy kupić odpowiedni olej do naszego auta oraz filtr.

REKLAMA

Nie należy mieszać oleju, może to doprowadzić do usterki silnika lub jego rozszczelnienia. Zalewanie silnika najtańszym olejem również nie jest zalecane. Kiedy zbierzemy wszystkie materiały eksploatacyjne to przystępujemy do wymiany.

Na początku należy dobrze rozgrzać silnik do momentu aż osiągnie temperaturę pracy roboczej. Pozwoli to na zlanie praktycznie całego oleju ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

Teraz należy podnieść samochód. Najlepiej skorzystać z platformy warsztatowej lub kanału. Tradycyjny lewarek z „kobyłkami” to zdecydowanie ostateczność z racji podwyższonego ryzyka wypadku. Jeżeli mamy już uniesione auto lub stoimy na kanale to kontrolujemy silnik pod kątem wycieków. Jeżeli dolna część silnika jest cała w oleju i widać wyciek to należy wyszukać źródło. Niestety przy takiej usterce wymiana oleju silnikowego nie ma sensu. W zależności od rodzaju naprawy może być konieczna ponowna wymiana.

Elastyczność silnika: co to oznacza?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W tym celu konieczne będzie umycie dolnej części silnika i najprawdopodobniej obudowy skrzyni biegów. Po dokładnym wymyciu wycieramy do sucha całą powierzchnię i nanosimy na podejrzane miejsca i miejsca łączeń kredę. W ten sposób będziemy mogli zlokalizować wyciek. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie podnosimy samochód i lokalizujemy usterki.

W przypadku braku jakiegokolwiek wycieku możemy bezpośrednio przejść do wymiany oleju. Najpierw podkładamy pod silnik puste naczynie i wykręcamy z miski olejowej korek spustowy oleju. Należy robić to bardzo ostrożnie, na początku olej wypłynie z dużym impetem i może dojść do poparzenia. Czekamy aż spłynie cały olej i zakręcamy korek spustowy używając nowej uszczelki.

Warto przyjrzeć się czy w oleju nie znajdują się metalowe opiłki. Jeżeli będzie nawet najmniejsza ilość to jest to dla nas informacja, że w naszym silniku jest usterka w postaci zatarcia. Nie należy czekać z naprawą.

Sprawdzamy czy korek spustowy jest solidnie dokręcony i opuszczamy samochód. Przechodzimy do wymiany filtru oleju.

Opel Omega B/B FL: wymiana oleju silnikowego

REKLAMA

Do tego będzie nam potrzebny specjalny klucz do filtrów. Jest on dostępny na serwisach aukcyjnych lub sklepach motoryzacyjnych za około 20 – 30 złotych. W przypadku braku klucza można wykorzystać zwyczajny śrubokręt. Wbijamy go w ściankę filtru i przekręcamy. Podczas wykonywania tej operacji należy mieć przy sobie kilka szmat i puste naczynie, ponieważ spod filtra będzie wydostawał się olej.

Przechodzimy do montażu nowego filtra. Na początku czyścimy dokładnie miejsce mocowania filtra. Jeżeli znajduje się tam stara uszczelka to należy ją usunąć, podważając za pomocą ostrego noża. Nową uszczelkę nawilżamy olejem silnikowym i przykręcamy filtr ręcznie do wyczuwalnego oporu. Teraz przystępujemy do napełniania silnika nowym olejem.

Na początku wlewamy około ¾ nominalnej objętości. Zakręcamy korek wlewu i uruchamiamy silnik. Czekamy aż zgaśnie kontrolka oleju i ruszamy na jazdę próbną. Po powrocie kontrolujemy poziom oleju na bagnecie. Najprawdopodobniej trzeba będzie wykonać dolewkę. W silnikach 1.4 i 1.6 odległość pomiędzy napisem „MIN” i „MAX” wynosi 0.75 litra w pozostałych jednostkach 1 litr.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana oleju silnikowego

Nie należy przekraczać górnego oznaczenia może to spowodować uszkodzenie katalizatora lub doprowadzić do uszkodzenia uszczelnień wału korbowego. Jeżeli stan oleju jest odpowiedni i nie mamy żadnych zastrzeżeń to sprawdzamy silnik pod kątem wycieków. W tym celu będziemy musieli unieść samochód do góry. Kontrolujemy czy korek spustowy jest szczelny i opuszczamy samochód. Na końcu sprawdzamy okolice filtra oleju.

Zużyty olej oddajemy do punktu utylizacji. Nie należy wylewać go w dowolne miejsce.

Czy oleje silnikowe i przekładniowe można mieszać?

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich silników wraz z potrzebną ilością oleju

14NV – 3L

X16NZ, E16NZ, C16NZ, 16SV – 3.5L

C18NZ, E18NVR, C20NE, X20XEV – 4L

C20XE, C20LET, C25XE – 4.5L

17YD – 4.75L

17DR – 5L

TC4EE1 – 4.5L

Podane wyżej ilości oleju są przybliżone. Nie należy traktować ich jako nominalną objętość. Podczas wlewania oleju należy kontrolować jego stan na bagnecie.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA