REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue?

W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue?
W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue?
Bosch

REKLAMA

REKLAMA

W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue? Jak działa konwerter katalityczny SCR? I co warto wiedzieć o układzie oczyszczania spalin w dieslu?

SCR: co to jest?

Współczesne diesle są mocne i oszczędne. Niestety już dekadę temu trafiły pod kreskę władz Unii Europejskiej. Powód? Emisja spalin. Proces spalania oleju napędowego powoduje wygenerowanie wielu szkodliwych związków, które następnie trafiają do atmosfery. Czemu zatem diesle są jeszcze sprzedawane? To zasługa nowoczesnych rozwiązań, które oczyszczają ich gazy wydechowe. Pierwszym jest filtr cząstek stałych, drugim konwerter katalityczny SCR.

REKLAMA

W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue?

Katalizator SCR pełni ważną rolę. Wyłapuje ze spalin diesle szkodliwe dla zdrowia ludzkiego tlenki azotu. Następnie oddziałuje na nie wysoką temperaturą i roztworem mocznika rozkładając je na azot i wodę. Kierowcy bardzo często pytają o to, w którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue. Odpowiedź jest dość prosta - bezpośrednio przed wlotem spalin do konwertera katalitycznego SCR. W ten sposób gazy wydechowe mieszają się z roztworem mocznika, a dodatkowy katalizator może przeprowadzić proces neutralizacji tlenków azotu.

SCR: gdzie jest zamontowany?

Gdzie montowany jest konwerter katalityczny SCR? Zazwyczaj pojawia się w dalszej części układu wdechowego - za filtrem cząstek stałych. Na tym jednak nie koniec, bo sam katalizator to dopiero jeden z elementów układu. W aucie znajduje się też zbiornik AdBlue - z wlewem obok wlewu paliwa, moduł dozujący AdBlue oraz tzw. mieszalnik.

Usunięty SCR. Czy to dobry pomysł?

Czemu kierowcy decydują się na usuwanie SCR-ów? Układ oczyszczający spaliny sam w sobie nie jest mocno problematyczny czy awaryjny. Niestety AdBlue jest wrażliwe na działanie temperatury. Podczas mrozów mogą wytrącić się w nim kryształki, które zatkają układ wtryskujący płyn do wydechu. Latem z kolei paruje i traci właściwości. Warto jednak pamiętać o tym, że usunięty SCR oznacza zmianę składu spalin. A to może skutkować np. brakiem możliwości przedłużenia ważności badania technicznego.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA