W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue?
REKLAMA
REKLAMA
SCR: co to jest?
Współczesne diesle są mocne i oszczędne. Niestety już dekadę temu trafiły pod kreskę władz Unii Europejskiej. Powód? Emisja spalin. Proces spalania oleju napędowego powoduje wygenerowanie wielu szkodliwych związków, które następnie trafiają do atmosfery. Czemu zatem diesle są jeszcze sprzedawane? To zasługa nowoczesnych rozwiązań, które oczyszczają ich gazy wydechowe. Pierwszym jest filtr cząstek stałych, drugim konwerter katalityczny SCR.
REKLAMA
W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue?
Katalizator SCR pełni ważną rolę. Wyłapuje ze spalin diesle szkodliwe dla zdrowia ludzkiego tlenki azotu. Następnie oddziałuje na nie wysoką temperaturą i roztworem mocznika rozkładając je na azot i wodę. Kierowcy bardzo często pytają o to, w którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue. Odpowiedź jest dość prosta - bezpośrednio przed wlotem spalin do konwertera katalitycznego SCR. W ten sposób gazy wydechowe mieszają się z roztworem mocznika, a dodatkowy katalizator może przeprowadzić proces neutralizacji tlenków azotu.
SCR: gdzie jest zamontowany?
Gdzie montowany jest konwerter katalityczny SCR? Zazwyczaj pojawia się w dalszej części układu wdechowego - za filtrem cząstek stałych. Na tym jednak nie koniec, bo sam katalizator to dopiero jeden z elementów układu. W aucie znajduje się też zbiornik AdBlue - z wlewem obok wlewu paliwa, moduł dozujący AdBlue oraz tzw. mieszalnik.
Usunięty SCR. Czy to dobry pomysł?
Czemu kierowcy decydują się na usuwanie SCR-ów? Układ oczyszczający spaliny sam w sobie nie jest mocno problematyczny czy awaryjny. Niestety AdBlue jest wrażliwe na działanie temperatury. Podczas mrozów mogą wytrącić się w nim kryształki, które zatkają układ wtryskujący płyn do wydechu. Latem z kolei paruje i traci właściwości. Warto jednak pamiętać o tym, że usunięty SCR oznacza zmianę składu spalin. A to może skutkować np. brakiem możliwości przedłużenia ważności badania technicznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.