REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

Łukasz Krasowski
Konstruktorzy instalacji gazowych najnowszej generacji muszą dostosować je do współpracy z systemami bezpośredniego wtrysku paliwa. Kia Picanto Fot. Kia
Konstruktorzy instalacji gazowych najnowszej generacji muszą dostosować je do współpracy z systemami bezpośredniego wtrysku paliwa. Kia Picanto Fot. Kia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach w silnikach ZI coraz powszechniej stosowany jest system bezpośredniego wtrysku benzyny, dający wymierne korzyści szczególnie w silnikach z turbodoładowaniem.

Wzrost popularności tego typu rozwiązania postawił przed konstruktorami układów zasilania LPG niemałe wyzwanie, ponieważ żadna z dotychczas stosowanych instalacji nie nadawała się do wykorzystania w silnikach z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Główna przeszkoda polega na problemach z wtryskiwaczami benzynowymi, które po odłączeniu nie mają chłodzenia paliwem i istnieje ryzyko ich uszkodzenia. Oferowane obecnie przez Skodę rozwiązanie, w którym wtryskiwacze benzyny są okresowo uruchamiane, jest pewnego rodzaju półśrodkiem, bowiem wyposażony weń silnik nawet w 30% może wykorzystywać zasilanie benzyną. Innowacją w tym zakresie wykazała się firma Vialle, wprowadzając na rynek pod koniec 2009 roku instalację nazwaną LPdi.

REKLAMA

Zobacz również: Podświetlenie „zegarów” – czy kolor ma znaczenie?

Układ wykorzystuje znany już z instalacji piątej generacji zbiornik paliwa gazowego z pompą, ale sercem instalacji jest opatentowany moduł FSU (fuel selection unit). Benzyna i gaz LPG w fazie ciekłej są doprowadzone do tego modułu i za jego pomocą możliwe jest przełączanie między paliwami. Wybrane paliwo wykorzystuje później fabryczną „benzynową” instalację zasilania, włącznie z pompą wysokiego ciśnienia, podnoszącą ciśnienie paliwa do ponad 10 MPa. Wtrysk fazy ciekłej LPG następuje z wykorzystaniem wtryskiwaczy benzyny, co potwierdza unikalność i innowacyjność instalacji LPdi. Nie bez znaczenia jest również znacznie ograniczony stopień ingerencji układu gazowego w konstrukcję pojazdu.

Zobacz również: Kino w samochodzie – na co zwrócić uwagę przed montażem?

REKLAMA

Nie ma przeciwwskazań, aby silnik wyposażony w tę instalację zasilany był paliwem gazowym we wszystkich fazach jego pracy, łącznie z rozruchem. Przełączenie na zasilanie benzyną jest, więc konieczne tylko w przypadku wyczerpania się paliwa gazowego. W celu szybszego rozruchu silnika zasilanego gazem układ uruchamia pompę paliwa już podczas otwarcia drzwi pojazdu. Producent instalacji twierdzi, że wyposażony weń pojazd może się odznaczać emisją dwutlenku węgla o 20% mniejszą niż przy zasilaniu benzynowym, bez zmniejszenia parametrów dynamicznych samochodu. Jak na razie opisywany układ jest przystosowany jedynie do montażu w silnikach 1,4 TSi koncernu Volkswagen AG, ale jak obiecuje firma Vialle na początku 2011 roku będą również dostępnie instalacje przeznaczone do wielu innych silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny, w tym popularnych 1,8 oraz 2,0 TSi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na razie nie wiadomo kiedy układy LPdi pojawią się na polskim rynku. Jeżeli wpływają one na zwiększenie poziomu ekologii w samochodach, zachętą do jej montażu mogłyby być rządowe dotacje, na które się jednak w najbliższej przyszłości nie zanosi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA