REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa instalacja gazowa z wtryskiem LPG w fazie ciekłej?

Łukasz Krasowski
fot. Fiat
fot. Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno systemy mieszalnikowe, jak i wtryskowe pierwszych czterech generacji zasilają silnik gazem w fazie lotnej.

Odmienny typ zasilania prezentuje układ wtrysku fazy ciekłej tego paliwa, który produkowany jest przez holenderską firmę Vialle i jak dotąd nie posiada na rynku konkurencji. Jest to instalacja typu dedykowanego, czyli występuje w zestawachpasujących jedynie do określonych modeli i wersji silnikowych samochodów.Komplet montażowy instalacji Vialle musi zostać zabudowany w pojeździe ściślewedług zaleceń i instrukcji producenta, bowiem w przypadku zmiany miejscamontażu któregoś z jej podzespołów zachodzi konieczność sztukowania przewodówgazowych i połączeń elektrycznych.

REKLAMA

Zobacz również: Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

REKLAMA

Zasadniczą różnicą w tego typu układach w stosunku do starszych typów instalacji jest brak reduktora, a LPG przechodzi w fazę gazową dopiero po wtryśnięciu do kanału dolotowego silnika. Rozprężający się gaz odbiera ze swojego otoczenia duże ilości ciepła. Schłodzone zostaje również powietrze, zatem w ten sposób istnieje możliwość zwiększenia mocy silnika zasilanego gazem. W celu wymuszenia przepływu ciekłego LPG w układzie oraz utrzymania w nim odpowiedniego ciśnienia, instalacja Vialle posiada również zintegrowaną z zaworem zespolonym, pięciosekcyjną, napędzaną silnikiem prądu przemiennego, pompę LPG. Aby w przewodach gazowych nie następowało parowanie LPG konstruktorzy zdecydowali się podnieść w nich ciśnienie do wartości większej o około 0,5 MPa od ciśnienia par nasyconych w zbiorniku.

Za utrzymanie stałego nadciśnienia odpowiada regulator ciśnienia. Wykorzystywane w układzie firmy Vialle wtryskiwacze mają podobną budowę do wtryskiwaczy instalacji czwartej generacji, z tą różnicą, że muszą być przystosowane do większych wartości ciśnienia gazu w układzie. Aby otworzyć iglicę wtryskiwacza potrzebny jest prąd rzędu 8 A (około dwa razy większy niż przy wtrysku fazy lotnej), a problem nadmiernego nagrzewania się cewki elektromagnesu rozwiązano stosując wtryskiwacz o niskim poziomie rezystancji. Niewykorzystane przez wtryskiwacze paliwo przewodem powrotnym odprowadzane jest do zbiornika. Sterowanie instalacją wtrysku fazy ciekłej LPG, zwanej też przez niektórych „piątą generacją” jest podobne do sterowania układami wtrysku sekwencyjnego fazy gazowej LPG.

Zobacz również: Skoda Fabia I: czyszczenie potencjometru przepustnicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główną przeszkodą dla rozpowszechnienia się tego typu instalacji jest przede wszystkim jej znikoma uniwersalność, a co za tym równiej idzie, kilkukrotnie wyższa cena, w porównaniu do, nie gorzej sprawdzających się, układów czwartej generacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA