REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa instalacja gazowa z wtryskiem LPG w fazie ciekłej?

Łukasz Krasowski
fot. Fiat
fot. Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno systemy mieszalnikowe, jak i wtryskowe pierwszych czterech generacji zasilają silnik gazem w fazie lotnej.

Odmienny typ zasilania prezentuje układ wtrysku fazy ciekłej tego paliwa, który produkowany jest przez holenderską firmę Vialle i jak dotąd nie posiada na rynku konkurencji. Jest to instalacja typu dedykowanego, czyli występuje w zestawachpasujących jedynie do określonych modeli i wersji silnikowych samochodów.Komplet montażowy instalacji Vialle musi zostać zabudowany w pojeździe ściślewedług zaleceń i instrukcji producenta, bowiem w przypadku zmiany miejscamontażu któregoś z jej podzespołów zachodzi konieczność sztukowania przewodówgazowych i połączeń elektrycznych.

REKLAMA

Zobacz również: Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

REKLAMA

Zasadniczą różnicą w tego typu układach w stosunku do starszych typów instalacji jest brak reduktora, a LPG przechodzi w fazę gazową dopiero po wtryśnięciu do kanału dolotowego silnika. Rozprężający się gaz odbiera ze swojego otoczenia duże ilości ciepła. Schłodzone zostaje również powietrze, zatem w ten sposób istnieje możliwość zwiększenia mocy silnika zasilanego gazem. W celu wymuszenia przepływu ciekłego LPG w układzie oraz utrzymania w nim odpowiedniego ciśnienia, instalacja Vialle posiada również zintegrowaną z zaworem zespolonym, pięciosekcyjną, napędzaną silnikiem prądu przemiennego, pompę LPG. Aby w przewodach gazowych nie następowało parowanie LPG konstruktorzy zdecydowali się podnieść w nich ciśnienie do wartości większej o około 0,5 MPa od ciśnienia par nasyconych w zbiorniku.

Za utrzymanie stałego nadciśnienia odpowiada regulator ciśnienia. Wykorzystywane w układzie firmy Vialle wtryskiwacze mają podobną budowę do wtryskiwaczy instalacji czwartej generacji, z tą różnicą, że muszą być przystosowane do większych wartości ciśnienia gazu w układzie. Aby otworzyć iglicę wtryskiwacza potrzebny jest prąd rzędu 8 A (około dwa razy większy niż przy wtrysku fazy lotnej), a problem nadmiernego nagrzewania się cewki elektromagnesu rozwiązano stosując wtryskiwacz o niskim poziomie rezystancji. Niewykorzystane przez wtryskiwacze paliwo przewodem powrotnym odprowadzane jest do zbiornika. Sterowanie instalacją wtrysku fazy ciekłej LPG, zwanej też przez niektórych „piątą generacją” jest podobne do sterowania układami wtrysku sekwencyjnego fazy gazowej LPG.

Zobacz również: Skoda Fabia I: czyszczenie potencjometru przepustnicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główną przeszkodą dla rozpowszechnienia się tego typu instalacji jest przede wszystkim jej znikoma uniwersalność, a co za tym równiej idzie, kilkukrotnie wyższa cena, w porównaniu do, nie gorzej sprawdzających się, układów czwartej generacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA