REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa instalacja gazowa z wtryskiem LPG w fazie ciekłej?

Łukasz Krasowski
fot. Fiat
fot. Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno systemy mieszalnikowe, jak i wtryskowe pierwszych czterech generacji zasilają silnik gazem w fazie lotnej.

Odmienny typ zasilania prezentuje układ wtrysku fazy ciekłej tego paliwa, który produkowany jest przez holenderską firmę Vialle i jak dotąd nie posiada na rynku konkurencji. Jest to instalacja typu dedykowanego, czyli występuje w zestawachpasujących jedynie do określonych modeli i wersji silnikowych samochodów.Komplet montażowy instalacji Vialle musi zostać zabudowany w pojeździe ściślewedług zaleceń i instrukcji producenta, bowiem w przypadku zmiany miejscamontażu któregoś z jej podzespołów zachodzi konieczność sztukowania przewodówgazowych i połączeń elektrycznych.

REKLAMA

Zobacz również: Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

REKLAMA

Zasadniczą różnicą w tego typu układach w stosunku do starszych typów instalacji jest brak reduktora, a LPG przechodzi w fazę gazową dopiero po wtryśnięciu do kanału dolotowego silnika. Rozprężający się gaz odbiera ze swojego otoczenia duże ilości ciepła. Schłodzone zostaje również powietrze, zatem w ten sposób istnieje możliwość zwiększenia mocy silnika zasilanego gazem. W celu wymuszenia przepływu ciekłego LPG w układzie oraz utrzymania w nim odpowiedniego ciśnienia, instalacja Vialle posiada również zintegrowaną z zaworem zespolonym, pięciosekcyjną, napędzaną silnikiem prądu przemiennego, pompę LPG. Aby w przewodach gazowych nie następowało parowanie LPG konstruktorzy zdecydowali się podnieść w nich ciśnienie do wartości większej o około 0,5 MPa od ciśnienia par nasyconych w zbiorniku.

Za utrzymanie stałego nadciśnienia odpowiada regulator ciśnienia. Wykorzystywane w układzie firmy Vialle wtryskiwacze mają podobną budowę do wtryskiwaczy instalacji czwartej generacji, z tą różnicą, że muszą być przystosowane do większych wartości ciśnienia gazu w układzie. Aby otworzyć iglicę wtryskiwacza potrzebny jest prąd rzędu 8 A (około dwa razy większy niż przy wtrysku fazy lotnej), a problem nadmiernego nagrzewania się cewki elektromagnesu rozwiązano stosując wtryskiwacz o niskim poziomie rezystancji. Niewykorzystane przez wtryskiwacze paliwo przewodem powrotnym odprowadzane jest do zbiornika. Sterowanie instalacją wtrysku fazy ciekłej LPG, zwanej też przez niektórych „piątą generacją” jest podobne do sterowania układami wtrysku sekwencyjnego fazy gazowej LPG.

Zobacz również: Skoda Fabia I: czyszczenie potencjometru przepustnicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główną przeszkodą dla rozpowszechnienia się tego typu instalacji jest przede wszystkim jej znikoma uniwersalność, a co za tym równiej idzie, kilkukrotnie wyższa cena, w porównaniu do, nie gorzej sprawdzających się, układów czwartej generacji.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA