REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa instalacja gazowa czwartej generacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Krasowski
Różnice w budowie instalacji gazowej czwartej generacji, w stosunku do starszych odmian kryją się w komorze silnika pojazdu. Fot. Fotolia
Różnice w budowie instalacji gazowej czwartej generacji, w stosunku do starszych odmian kryją się w komorze silnika pojazdu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój i postęp w konstrukcji samochodów, a w szczególności wprowadzenie systemu diagnostyki pokładowej EOBD spowodowały, że sposób tworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej, trzech pierwszych generacji samochodowych instalacji zasilania LPG okazał jednak niewystarczająco dokładny. Poniżej przedstawiamy jak działa instalacja gazowa czwartej generacji.

System EOBD, wykorzystujący sondy lambda przed reaktorem katalitycznym i za nim nie daje się już „oszukać” za pomocą emulatorów, więc konieczne stało się skonstruowanie takiego układu zasilania gazem płynnym, aby każda dawka paliwa, podawana do każdego z cylindrów w każdym cyklu pracy, była wtryskiwana w takiej ilości, aby współczynnik nadmiaru powietrza mieszanki wytworzonej w komorach spalania był taki sam, jak przy wtryśnięciu benzyny. W tym celu stworzono układ sekwencyjnego wtrysku gazu w fazie lotnej, którego sterownik do utworzenia sygnałów sterujących wtryskiwaczami gazowymi wykorzystuje sygnały sterujące wtryskiwaczami benzyny.

REKLAMA

Zobacz również: Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy?

REKLAMA

Różnice w budowie instalacji gazowej czwartej generacji, w stosunku do starszych odmian kryją się w komorze silnika pojazdu. Stosuje się w tym przypadku reduktory jednostopniowe, w których odparowanie LPG i regulacja ciśnienia zachodzą na jednym stopniu regulacji ciśnienia. Następnie gaz w fazie lotnej jest filtrowany i przedostaje się do listwy z wtryskiwaczami, umieszczonej jak najbliżej kolektora dolotowego silnika, do którego z kolei wkręcone są specjalne dysze, połączone z końcówkami wtryskiwaczy gazowych. Bardzo często w listwie wtryskowej zamontowany jest czujnik temperatury mieszaniny LPG oraz wyjście do podłączenia czujnika ciśnienia. Same wtryskiwacze działają na zasadzie podobnej do urządzeń benzynowych, ale są od nich sporo większe.

Dobór rodzaju wtryskiwaczy LPG jest zależny od wydatku wtryskiwaczy benzynowych. Są one produkowane w kilku wielkościach i w przypadku silników bez doładowania kryterium wyboru staje się pojemność skokowa oraz moc maksymalna przypadająca na jeden cylinder. Niestety nawet najlepsze z dostępnych na rynku wtryskiwaczy gazowych nie dorównują szybkością i precyzją działania wtryskiwaczom benzynowym. Sterownik układu LPG musi zatem uwzględnić trwające kilka milisekund opóźnienie otwarcia wtryskiwacza, które istotnie wpływa na jego charakterystykę dawkowania. Bardzo ważne jest, aby dawkowanie poszczególnych wtryskiwaczy gazowych było jak najbardziej równomierne. W tym celu niektórzy producenci wprowadzili grupy selekcyjne wtryskiwaczy.

Zobacz również: Jak naprawić uszkodzony zbiornik paliwa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Widać zatem, że osoby odpowiedzialne za dobór właściwych komponentów instalacji LPG do danego silnika, muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, a ryzyko błędu jest niemałe. Wiele problemów z pojazdami zasilanymi gazem pochodzi właśnie od tego typu błędów i nie warto wybierać opcji najtańszej lecz najbardziej optymalną. Nie od dziś wiadomo, że skąpy traci dwa razy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA