REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Docieranie układu napędowego. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakubowski Ryszard
Volvo S40, fot. Newspress
Volvo S40, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA


Bloki napędowe współczesnych samochodów są wykonywane z bardzo dużą staranności i dokładnością. Dzięki temu nie wymagają długiego i żmudnego docierania.

Mimo tych niemal kosmicznych technologii okres wstępnego dopasowywania się części w przekładniach jest nie do uniknięcia. Na szczęście trwa on krótko, mniej więcej tyle samo, ile trwa faza docierania silnika. Jeżeli przebiegnie prawidłowo, jej efektem będzie cichsza praca przekładni, łatwiejsze włączanie i przełączanie biegów, a w dalszej perspektywie – w wyniku lepszego dopasowania sprzęgieł kłowych przestanie grozić „wypadanie” biegów.

REKLAMA

Zobacz również: Wady i zalety silnika benzynowego i wysokoprężnego

REKLAMA

Zęby w kołach zębatych skrzyń biegów, sprzęgła kłowe i wielowypusty przenoszą bardzo duże obciążenia. Dla wielu użytkowników pojazdów może być zaskoczeniem, że obciążenia te są znacznie mniej szkodliwe dla zębów kół pracujących stale z dużą prędkością obrotową, niż dla pracujących na wolniejszych obrotach z dużym obciążeniem. Tak więc jazda na wysokich biegach z najniższą dopuszczalną dla nich prędkością zaowocuje szybszym zużywaniem zębów kół zębatych niż jazda z prędkością, zbliżoną do maksymalnej. Tłumaczy się to tym, że olej w skrzyni biegów nie jest podawany do punktów smarowania pod ciśnieniem. Smarowanie polega na rozpryskiwaniu go przez obracające się w nim koła zębate.

Im ich szybsze obroty, tym większa ilość oleju zostanie rozrzucona po wszystkich zakamarkach skrzyni biegów, a co za tym idzie, tym więcej różnych zanieczyszczeń zostanie z nich usuniętych. Niektóre z tych zanieczyszczeń, takich jak np. drobniutkie opiłki metali, mogą negatywnie wpływać na trwałość elementów przekładni. Wypłukane prawdopodobnie zostaną schwytane przez magnes, znajdujący się w korku spustowym skrzyni biegów lub osiądą na jej dnie pod wpływem ciężaru.

Zobacz również: Jakie są przyczyny szarpania samochodu przy ruszaniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bardzo szkodliwe dla przekładni są szybkie zmiany biegów. Nie zawsze zdąży w pełni zadziałać synchronizator i wówczas może nastąpić uderzenie czół zębów zazębiających się kół zębatych. Jest ono niekiedy tak niewielkie, że pozostanie niezauważone przez kierowcę. Nie zauważy on także mikroskopijnego uszkodzenia sprzęgła kłowego. Zarówno skutki uderzenia czół zębów jak i ubytki krawędzi kłów sprzęgła kłowego dadzą się zauważyć najwcześniej po kilkunastu tysiącach kilometrów. Będą one tym późniejsze im więcej czasu upłynie na delikatnej, spokojnej zmianie biegów podczas rozsądnego docierania.

Wzajemnie dopasować się i ułożyć muszą także łożyska, na których opierają się wałki skrzyni biegów. Nawet najstaranniejszy montaż, a zwłaszcza wsuwanie ich na wałki nie gwarantuje ich idealnego położenia. Przekoszenie może wynosić tysięczne części milimetra i nie zostanie zauważone nawet przez najsurowszego kontrolera jakości. Łożysko takie będzie się grzało nieco silniej od pozostałych. Podczas docierania błąd montażowy zniknie, a chwilowe nieco większe nagrzewanie się nie powinno mu w żaden sposób zaszkodzić.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA