REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

Jakubowski Ryszard
Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu. fot. Mototarget
Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu. fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych rzadkich przypadkach jednym z możliwych rozwiązań jest szeregowe połączenie odbiorników prądu. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy posiadane odbiorniki są dostosowane do napięcia niższego, niż panujące w sieci pokładowej samochodu.

Łączenie szeregowe odbiorników prądu ma zastosowanie w przypadku, gdy pożyczony od sąsiada prostownik dostarcza napięcia 24 V, a akumulator przeznaczony do naładowania jest dwunastowoltowy. Najprostszym rozwiązaniem jest w tym przypadku włączenie w szereg z akumulatorem innego odbiornika prądu. Może to być inny akumulator, może też być także włókno żarówki reflektorowej. Żarówka reflektorowa jest znakomitym ogranicznikiem prądu. Przy połączeniu szeregowym z akumulatorem największy prąd, jaki przez nią może popłynąć, wynosi ok. 4 ameprów, bez względu na to, jak będzie ustawiony regulator prądu w prostowniku. Taki prąd na pewno nie uszkodzi typowego akumulatora.

REKLAMA

Zobacz również: Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w samochodzie?

REKLAMA

Szeregowo włączoną żarówkę można zastosować także do doładowywania akumulatorków o niższym napięciu, niż panujące w instalacji pojazdu w sytuacji gdy nie ma pod ręką odpowiedniej ładowarki. W praktyce każdy z powszechnie używanych akumulatorków można ładować z sieci samochodowej przez połączoną szeregowo z nim czterowatową żarówkę, np. taką, jakie są używane w światłach pozycyjnych lub w oświetleniu tablic rejestracyjnych. Należy zawsze pamiętać o zachowaniu biegunowości ładowanego akumulatorka. Niewłaściwe podłączenie natychmiast go zniszczy.

Z szeregowym łączeniem źródeł światła mamy do czynienia przy wykorzystaniu diod LED. Typowe napięcie pracy takich diod zawiera się między 1,5 i 4,5V. Aby nie zniszczyć diod, należy napięcie sieci pokładowej auta odpowiednio zredukować. Najczęściej robi się to przy pomocy odpowiednio dobranych rezystorów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest połączenie szeregowe kilku diod tak, aby suma ich napięć pracy nie była mniejsza od 13,5 V i nie większa niż 18V. Pobór prądu przez połączone szeregowo diody będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku zastosowania jednej diody z rezystorem redukcyjnym, ale ilość dostarczonego światła będzie kilkukrotnie większa. Łącząc diody należy pamiętać o ich biegunowości, a więc anodę diody pierwszej łączyć z katodą diody drugiej, a jej anodę z katodą diody trzeciej itd. Błąd w połączeniu spowoduje, że zmontowany szereg nie zaświeci się.

Zobacz również: Odpalanie samochodu przy „pożyczeniu” prądu z drugiego auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W szeregi można łączyć także żarówki, pamiętając jednak, aby ich oprawki odizolować od masy pojazdu. W szereg można łączyć jedynie żarówki o takiej samej mocy, wyrażonej w watach. Gdy zostaną połączone żarówki o różnych mocach, świecić będzie jedynie ta o najmniejszej mocy, reszta pozostanie ciemna.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA