REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

Jakubowski Ryszard
Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu. fot. Mototarget
Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu. fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych rzadkich przypadkach jednym z możliwych rozwiązań jest szeregowe połączenie odbiorników prądu. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy posiadane odbiorniki są dostosowane do napięcia niższego, niż panujące w sieci pokładowej samochodu.

Łączenie szeregowe odbiorników prądu ma zastosowanie w przypadku, gdy pożyczony od sąsiada prostownik dostarcza napięcia 24 V, a akumulator przeznaczony do naładowania jest dwunastowoltowy. Najprostszym rozwiązaniem jest w tym przypadku włączenie w szereg z akumulatorem innego odbiornika prądu. Może to być inny akumulator, może też być także włókno żarówki reflektorowej. Żarówka reflektorowa jest znakomitym ogranicznikiem prądu. Przy połączeniu szeregowym z akumulatorem największy prąd, jaki przez nią może popłynąć, wynosi ok. 4 ameprów, bez względu na to, jak będzie ustawiony regulator prądu w prostowniku. Taki prąd na pewno nie uszkodzi typowego akumulatora.

REKLAMA

Zobacz również: Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w samochodzie?

REKLAMA

Szeregowo włączoną żarówkę można zastosować także do doładowywania akumulatorków o niższym napięciu, niż panujące w instalacji pojazdu w sytuacji gdy nie ma pod ręką odpowiedniej ładowarki. W praktyce każdy z powszechnie używanych akumulatorków można ładować z sieci samochodowej przez połączoną szeregowo z nim czterowatową żarówkę, np. taką, jakie są używane w światłach pozycyjnych lub w oświetleniu tablic rejestracyjnych. Należy zawsze pamiętać o zachowaniu biegunowości ładowanego akumulatorka. Niewłaściwe podłączenie natychmiast go zniszczy.

Z szeregowym łączeniem źródeł światła mamy do czynienia przy wykorzystaniu diod LED. Typowe napięcie pracy takich diod zawiera się między 1,5 i 4,5V. Aby nie zniszczyć diod, należy napięcie sieci pokładowej auta odpowiednio zredukować. Najczęściej robi się to przy pomocy odpowiednio dobranych rezystorów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest połączenie szeregowe kilku diod tak, aby suma ich napięć pracy nie była mniejsza od 13,5 V i nie większa niż 18V. Pobór prądu przez połączone szeregowo diody będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku zastosowania jednej diody z rezystorem redukcyjnym, ale ilość dostarczonego światła będzie kilkukrotnie większa. Łącząc diody należy pamiętać o ich biegunowości, a więc anodę diody pierwszej łączyć z katodą diody drugiej, a jej anodę z katodą diody trzeciej itd. Błąd w połączeniu spowoduje, że zmontowany szereg nie zaświeci się.

Zobacz również: Odpalanie samochodu przy „pożyczeniu” prądu z drugiego auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W szeregi można łączyć także żarówki, pamiętając jednak, aby ich oprawki odizolować od masy pojazdu. W szereg można łączyć jedynie żarówki o takiej samej mocy, wyrażonej w watach. Gdy zostaną połączone żarówki o różnych mocach, świecić będzie jedynie ta o najmniejszej mocy, reszta pozostanie ciemna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA