REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poradniki motoryzacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak używać świateł samochodowych? Ekspert ITS radzi

Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

Instalacja LPG: fakty i mity

Instalacje LPG cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce od początku lat 90. Przez te ponad dwie dekady, na temat instalacji LPG powstało wiele przekonań. Tłumaczymy, które z nich są prawdą, a które to zwykłe przesądy.

CB radio w telefonie komórkowym. Czy to działa?

CB radio, znane niegdyś jedynie kierowcom TIRów, obecnie coraz częściej używane jest przez kierowców aut osobowych. Uliczne korki, kolizje i wypadki samochodowe oraz liczne patrole Policji - to czynniki coraz bardziej utrudniające poruszanie się autem po drogach publicznych. Wielu kierowców by szybciej i bezpieczniej docierać na miejsce swej podróży, używa w tym celu CB radia. Czy aplikacje dostępne na telefony komórkowe mogą zastąpić klasyczne CB radio?

Nawigacja fabryczna, czy przenośna?

Zestaw nawigacji satelitarnej w przeciągu ostatnich kilku lat stał się bardzo pożądanym elementem wyposażenia auta. Służy nie tylko w czasie dłuższych wojaży, ale i do odnajdywania się w „miejskiej dżungli”.

REKLAMA

Od czego zależy długość drogi hamowania samochodu?

Droga hamowania samochodu jest uzależniona od szeregu czynników. Aby nasze auto lepiej wytracało prędkość, należy wiedzieć co ma to największy wpływ.

Jak sprawdzić osiągi swojego samochodu?

Osiągi samochodu to jedne z najważniejszych parametrów, branych pod uwagę przez kierowcę w momencie zakupu auta. Problemu nie ma gdy kupujemy nowe auto, którego dane techniczne podane są w katalogu sprzedażowym. Co zrobić gdy chcemy zmierzyć osiągi używanego kilka lat samochodu i ocenić w ten sposób jego stan techniczny? Jest kilka sposobów by to zrobić.

Dlaczego warto tankować do pełna?

Przy obecnych cenach paliw zatankowanie samochodu do pełna może być sporym obciążeniem dla portfela, dlatego wielu kierowców woli tankować częściej, za to za mniejsze kwoty. Tankowanie „pod korek” ma jednak kilka cennych zalet – przedstawiamy je poniżej.

Auta tanie w utrzymaniu, czyli jakie?

Dobór samochodu, który będzie tani w utrzymaniu jest kwestią bardzo względną. Oto kila punktów zaczepienia, które pomogą dokonać wyboru.

REKLAMA

Współczynnik Cx - czym jest i co określa?

Badania nad współczynnikiem Cx są jednymi z najbardziej rozwiniętych w branży motoryzacyjnej. Producenci wprowadzają coraz wymyślniejsze rozwiązania, aby zmniejszyć opory powietrza.

Dlaczego zbyt częsta wymiana oleju silnikowego szkodzi

Jak często zmieniać olej? Czy zmieniając go szybciej niż zaleca producent pojazdu, działamy korzystniej dla silnika naszego samochodu?

Jak jeździć w koleinach?

Oprócz dziur są drugim największym utrapieniem kierowcy i każdy je spotkał: koleiny. Tutaj kilka porad co zrobić, aby bezpiecznie przez nie przejechać

Miejskie auta tanie w eksploatacji. Poradnik kupującego - cz. I

Miejskie auto, które będzie tanie w zakupie i użytkowaniu to dla wielu jedyna opcja, jaka wchodzi w grę przy zakupie własnych czterech kółek. W poradniku przedstawiamy zestawienie najatrakcyjniejszych ofert.

Mazda5: jaką wybrać? Poradnik kupującego

Mazda5 to van o charakterystycznym dla tego producenta wyglądzie. W cenniku producenta znajdziemy cztery wersje wyposażeniowe i trzy wersje silnikowe. W poradniku tym podpowiadamy, którą wersję Mazdy5 wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego auta? cz. II

Druga część naszego poradnika kupującego nowe auto. Tym razem skupiamy się na mniej technicznych aspektach budowy i użytkowania auta.

Chevrolet Aveo: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Chevrolet Aveo jest oferowany w dwóch wersjach nadwoziowych, kilku wyposażeniowych, a także z różnymi silnikami. W poradniku tym podpowiadamy, jakiego Chevroleta Aveo wybrać.

Peugeot 308: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Peugeot 308 konkuruje na rynku z autami takimi jak Volkswagen Golf czy Ford Focus. W cenniku producenta znajdziemy wiele wersji silnikowych i wyposażeniowych Peugeota 308. W poradniku tym podpowiadamy, jaką wersję Peugeota 308 kupić.

Tempomat a oszczędzanie paliwa

Tempomat ma za zadanie utrzymywanie stałej prędkości jazdy bez konieczności używania pedału przyspieszenia. Czy jazda z włączonym tempomatem powoduje obniżenie zużycia paliwa?

Czym jest i do czego służy turbo timer?

Turbo timer jest urządzeniem stosowanym w celu przedłużenia żywotności silnika i jego podzespołów. W poradniku przedstawiamy na czym polega zasada działania turbo timera.

Czy warto przed zakupem skorzystać z jazdy próbnej?

Jazda próbna autem, którego kupno bierzemy pod uwagę, jest jedną z najważniejszych czynności, jakie możemy wykonać przed ostatecznym podjęciem decyzji. W poradniku podpowiadamy jak mądrze wykorzystać jazdę próbną, na co uważać i co dodatkowo zrobić, aby nasz zakup był udany.

Używane Suzuki Swift: japoński pantofelek

Suzuki Swift trzeciej generacji został zaprezentowany w 2004 roku. Jego poprzednik, produkowany przez 15 lat Swift II, zarówno jakościowo, jak i technologicznie był przedstawicielem motoryzacji lat 80. Dzięki nowemu wcieleniu klienci przypomnieli sobie o miejskim Suzuki i auto odniosło spory rynkowy sukces.

Używany Ford Ka: jankeski indywidualista

Najmniejsze auto w gamie modelowej Forda – model Ka I generacji – produkowany był przez 12 lat – od 1996 do 2008 roku. W 2003 roku do odmiany 3-drzwiowej dołączyła usportowiona wersja SportKa oraz roadster StreetKa. Grupą docelową Forda Ka mieli być młodzi ludzie z dużych miast, dla których póki co ważniejsze jest codzienne przemieszczanie się z domu do pracy, niż rodzinne wyjazdy na wakacje.

Świece żarowe: sprawdzenie stanu oraz wymiana

Świece żarowe ułatwiają rozruch silnika Diesla – na tym u większości z nas kończy się wiedza w tym temacie. Wraz ze znacznym spadkiem temperatury, wielu posiadaczy aut z silnikiem wysokoprężnym zaczyna mieć problem z uruchomieniem silnika. W poradniku przedstawiamy jak skontrolować stan świec żarowych oraz jak wymienić świece żarowe?

Co oznaczają symbole na pojemnikach olei silnikowych?

Wielu z nas kupując olej nie zastanawia się, co kryje się po tajemniczymi literami i cyframi. Najczęściej wybieramy olej odpowiedni do danego pojazdu i silnika. I prawidłowo.

Prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów – jak to wygląda?

Prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, na jakie decydują się przyszli kierowcy. W naszym poradniku podpowiadamy co jest tego powodem oraz jakie są zalety i wady prawa jazdy na auto z "automatem".

Opel Astra F: kontrola cewki zapłonowej i przewodów zapłonowych

W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić cewkę zapłonową oraz przewody zapłonowe w Oplu Astra F. Całą operację można przeprowadzić we własnym zakresie.

Opel Astra F: wymontowanie pompy cieczy chłodzącej

Wymiana pompy cieczy chłodzącej jest czasochłonna, jednak bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak wymontować i zamontować pompę cieczy chłodzącej w Oplu Astra F.

Jak przewieźć motocykl niewielkim kosztem?

Jak przewieźć motocykl? - takie pytanie zadaje sobie wielu ludzi, którzy chcą przetransportować swój jednoślad, nie mogąc jednocześnie pokonać drogi na własnych dwóch kółkach. Transport motocykla wiąże się często ze sporą liczbą formalności oraz wysokimi kosztami. Motocykl da się jednak przewieźć w łatwy i tani sposób.

Używane „francuzy” klasy średniej: Peugeot 407 i Citroen C5

Volkswagen Passat, Ford Mondeo czy Toyota Avensis – te auta klasy średniej są najbardziej cenione przez klientów w Polsce. Przestronne wnętrze, dobre silniki, wysokie pozycje w rankingach niezawodności. Oprócz myśli technicznej Niemców, Japończyków i Amerykanów są jeszcze…auta francuskie. Jak sprawują się kilkuletnie Citroeny C5 i Peugeoty 407?

Samochodem do Słowenii

Słowenia to malutki bałkański kraj o ciekawej kulturze i bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Znajduje się tu m. in. największa skocznia narciarska na świecie i największa jaskinia krasowa w Europie. W poradniku przedstawiamy najważniejsze fakty, o których warto pamiętać, wybierając się do Słowenii.

Używane Mitsubishi Outlander: lider pseudoterenówek

Druga generacja Mitsubishi Outlandera pojawiła się na rynku w 2006 roku. W porównaniu z poprzednikiem auto zdecydowanie urosło i nareszcie przypominało pełnowymiarowego SUVa. Te i inne cechy sprawiły, że Outlander szybko stał się liderem w swojej klasie.

Używana Honda Jazz: mądry wybór

Europejska premiera Hondy Jazz miała miejsce w 2002 roku. Mimo, że było to w zasadzie pierwsze miejskie auto japońskiego producenta, szybko zdobyło zaufanie wśród klientów. Właściwie jedyną poważną wadą Hondy Jazz jest jest…cena.

Czy LPG nadaje się do silników TSI?

W czasach drożejącego paliwa i zaostrzających się norm emisji spalin producenci robią wszystko, by z jak najmniejszej pojemności skokowej uzyskać jak największą moc. Jednym z rozwiązań stosowanych w sinikach konstruowanych w myśl down-sizingu, jest bezpośredni wtrysk benzyny. W przypadku grupy Volkswagena, technologia ta stosowana jest w silnikach TSI.

Jak spędzić noc w aucie?

Każdemu kto dużo podróżuje autem, nie raz zdarzyła się sytuacja, w której nie miał gdzie przenocować. W takim wypadku wyjście jest jedno – nocleg w aucie. W naszym poradniku przedstawiamy jak to zrobić, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania, a także przestrzegamy przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Samochodem do Liechtensteinu

Liechtenstein jak bardzo małym, górskim państwem, które zamieszkuję zaledwie 35 tys. obywateli. Powierzchnia Księstwa jest ponad 3 razy mniejsza od Warszawy! Nie znaczy to jednak, że Liechtenstein nie ma nic do zaoferowania. W krótkim przewodniku przedstawimy o czym należy pamiętać wybierając się w podróż do tego kraju i co warto zwiedzić.

TwinAir - dwucylindrowy silnik Fiata

Silnik TwinAir jest odpowiedzią Fiata na wymagania współczesnego świata. Drogie paliwo, ekologia, koszty produkcji - to główne czynniki, które motywują producentów do tworzenia coraz to nowszych rozwiązań, mających na celu dostosowanie technologii do sytuacji na rynku.

Używany Jeep Grand Cherokee: amerykański klasyk

Jeep Grand Cherokee II generacji pojawił się na rynku w 1999 roku i zastąpił kanciaste Grand Cherokee I pamiętające początek lat 90. Auto po wejściu na rynek musiało stawić czoła niemieckiej konkurencji w postaci „szosowych terenówek” Mercedesa ML czy BMW X5, a także takim legendom jak chociażby Toyota Land Cruiser czy Mitsubishi Pajero. Jak sprawuje się Grand Cherokee po 12 latach od premiery?

Ograniczamy roczne wydatki na eksploatację samochodu

Samochód z reguły nie zyskuje na wartości przez okres naszego użytkowania. Koszty ubezpieczenia i utrzymania stanowią olbrzymie obciążenie dla budżetu domowego. Co zrobić by jazda autem była tańsza i to bez specjalnych wyrzeczeń ?

Używany Volkswagen Passat B6: marzenie statystycznego Polaka

Volkswagen Passat szóstej generacji został zaprezentowany w 2005 roku. Auto jak każda generacja tego modelu, szybko zyskało popularność i zaufanie wśród tradycjonalistycznej klienteli.

Mercedes A klasa W168: demontaż półosi napędowych

Uszkodzone osłony przegubów półosi napędowych wymagają wymiany, która wiąże się z demontażem półosi. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować półoś w Mercedesie klasy A W 168.

Mercedes A klasa W168: demontaż przedniej kolumny zawieszenia

W celu wymiany przedniego amortyzatora lub sprężyny, należy wymontować przednią kolumnę zawieszenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować przednią kolumnę zawieszenia w Mercedesie W168 A klasy.

Mercedes A klasa W168: wymontowanie zegarów

Wymontowanie zegarów w Mercedesie A klasy odbywa się na dwa sposoby. W poradniku tym zaprezentujemy jak wymontować zegary w modelu W168.

Mercedes A klasa W168: demontaż mechanizmu i silniczka przednich wycieraczek

Awaria wycieraczek podczas deszczowej pogody może okazać się bardzo kłopotliwa. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować mechanizm i silnik wycieraczek przedniej szyby.

Skoda Octavia I: demontaż i regulacja napędu szyberdachu

Niektóre modele Octavii mają na wyposażeniu szyberdach. W poradniku tym pokażemy jak wymontować, zamontować i wyregulować napęd szyberdachu.

Używana Skoda Superb: frankenstein bez kompleksów

Skoda Superb do polskich salonów sprzedaży trafiła w 2002 roku. Auto szybko zyskało uznanie wśród fanów motoryzacji i ewentualnych nabywców. Topowy model Skody był bowiem obszerny, komfortowy, choć niekoniecznie prestiżowy. Superb ma za to jedną dużą zaletę – jest tani zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu.

Przyczepa kempingowa a system viaToll

System viaToll, który działa w Polsce od 2011 roku, został wprowadzony bardzo sprawnie. Szkoda jedynie, że równie sprawnie nie funkcjonuje. Błędne przepisy powodują, że na duże koszty narażeni mogą być…właściciele aut ciągnących przyczepy.

Przepisy na stokach w roku 2012

Od 1 stycznia 2012 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące korzystania ze stoków narciarskich. Regulacje dotyczą głównie jazdy po alkoholu i używaniu kasków przez dzieci.

Terminy ferii zimowych

Świąteczny odpoczynek i sylwestrowe szaleństwa już za nami. Wprawdzie zima w tym roku nie dopisuje tak, jakby niektórzy chcieli, to ośrodki narciarskie działają i mają się całkiem nieźle. W ramach naszego cyklu „Samochodem na narty” podajemy terminy tegorocznych ferii zimowych.

Używany Peugeot 307: kompaktowa lwica

Peugeot trafił do produkcji w 2001 roku. Dzięki odważnie zaprojektowanemu nadwoziu i oszczędnym silnikom, auto szybko zyskało uznanie wśród klientów. Popularność była na tyle duża, że w początkowym okresie produkcji fabryki nie nadążały z realizacją zamówień.

Jak wybrać okulary słoneczne dla kierowcy?

Prowadząc samochód w słoneczny dzień w okularach przeciwsłonecznych ograniczamy ryzyko oślepienia przez promienie słoneczne. Przy wyborze okularów musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech.

Jak wygląda prawidłowa pozycja za kierownicą?

Odpowiednia pozycja kierowcy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podczas prowadzenia pojazdu ruchy kierowcy nie powinny być niczym skrępowane, z drugiej strony odległość od kierownicy nie może być zbyt duża, żeby prowadzący miał pełną kontrolę nad samochodem.

REKLAMA