REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pamiętajmy, że warto czasem przespać się w aucie, niż ryzykować życia i zdrowie swoje i najbliższych. Fot. Fotolia
Pamiętajmy, że warto czasem przespać się w aucie, niż ryzykować życia i zdrowie swoje i najbliższych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu kto dużo podróżuje autem, nie raz zdarzyła się sytuacja, w której nie miał gdzie przenocować. W takim wypadku wyjście jest jedno – nocleg w aucie. W naszym poradniku przedstawiamy jak to zrobić, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania, a także przestrzegamy przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Sposoby na spanie w aucie

Tutaj oczywiście wszystko zależy od tego jakim samochodem podróżujemy.

REKLAMA

Nadwozie typu hatchback: tutaj nie mamy zbyt dużego pola manewru. Chyba najrozsądniejszą propozycją jest odchylenie oparcia fotela kierowcy lub pasażera tak, by po zajęciu miejsca przyjąć pozycję w pół leżącą. W takim wypadku w aucie spać mogą dwie osoby. Można również spróbować ułożyć się na tylnej kanapie, lecz uniemożliwi to rozłożenie przednich foteli.

Nadwozie typu sedan: Tutaj mamy trzy opcje do wyboru. Pierwsze dwie są analogiczne do tych proponowanych w nadwoziu hatchback. Trzecia opcja jest do wykorzystania w momencie, kiedy w naszym aucie tylną kanapę da się złożyć. Po otrzymaniu mniej więcej płaskiej powierzchni, można położyć się, nogi kładąc w kufrze, zaś tułowie i głowę na złożonym oparciu tylnej kanapy. Tak samo możemy zrobić w przypadku nadwozia typu liftback.

Zobacz też: Przyczepa kempingowa a system viaToll

Nadwozie typu kombi/van/SUV/terenowy: tutaj będzie najwygodniej. Wiele samochodów z nadwoziem tego typu posiada składane kanapy a czasami też składany (do przodu) fotel pasażera z przodu. Po rozłożeniu często otrzymujemy całkowicie równą powierzchnię, o długości dochodzącej do 2 m. To, jak ją wykorzystamy, zależy tylko od naszych preferencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przydatne wskazówki

- zalecane jest poranne wstawanie. Po pierwsze wstając wcześnie możemy jechać dalej, nie będąc przez nikogo zauważonymi. Po drugie, gdy poranne słońce zaczyna mocno grzać, auto zamienia się w saunę.

- starajmy się nie „upychać” do auta więc niż dwóch osób. Próba pomieszczenia się w aucie nieprzystosowanym do noclegu w więcej niż dwie osoby, spowoduje obniżenie już i tak niskiego komfortu.

- pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu takim jak śpiwory, koce, miednica.

- spanie w miastach jest niewskazane, unikajmy także wsi. Wybierajmy bardziej ustronne miejsca i róbmy wszystko, aby jak najmniej rzucać się w oczy.

- starajmy się na noc tak „urządzić” żebyśmy w razie nagłej potrzeby mogli szybko odjechać.

Zobacz też: Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

- pamiętajmy o kwestiach bezpieczeństwa. Wobec osób, którym nie ufamy, trzeba być bardzo ostrożnym. Z kolei w razie kontaktów z policją, trzeba być uprzejmym i stosować się do zaleceń. Zawsze należy sprawdzać, czy w danym kraju i w danym miejscu wolno: po pierwsze parkować, po drugie nocować.

Zalety spania w aucie

- spanie w aucie nic nas nie kosztuję.

- w aucie jest cieplej niż chociażby w namocie, zaś temperatura osiągnięta przez ogrzewanie utrzymuje się w miarę długo.

- bezpieczeństwo: namioty praktycznie w ogóle nie chronią nas od nieprzychylnych osób czy dzikich zwierząt, zaś w aucie możemy się zamknąć, minimalizując zagrożenie.

- w aucie niestraszne są nam warunki atmosferyczne – nic nie podwiewa, nie przemaka, tak jak w przypadku namiotu, który po burzowej nocy może być fatalnym stanie (tak jak i my).

- wielu miejscach występuje zakaz biwakowania, który nie dotyczy aut.

Zobacz też: Planowanie większego wyjazdu

- mamy dużo miejsca na swoje bagaże i wszystko jest pod ręką. Gdy śpimy w namiocie, zazwyczaj część rzeczy zostawiamy w aucie i nie mamy do nich dostępu przez całą dobę.

- dowolność miejsca noclegu. Zwłaszcza gdy mamy auto terenowe, możemy dostać się w piękne, dziewicze tereny, w których nie będziemy musieli się martwić o ciszę i spokój.

- w razie gdy cokolwiek nam nie odpowiada, możemy szybko zmienić miejsce naszego pobytu, nie tracąc czasu na składanie namiotu, pakowanie bagaży itp.

- gdy wybieramy się na pieszą wędrówkę, nie musimy wyjmować cennych rzeczy i chować ich gdzie indziej, tak jak w przypadku namiotu. Zamykamy auto i tyle.

- czasami bywa, że dopada nas ekstremalne zmęczenie, podczas którego kontynuowanie jazdy byłoby niebezpieczne. Gdy nie mamy gdzie przenocować, spanie lub drzemka w aucie jest najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem.

- gdy dojedziemy na miejsce, nie tracimy czasu na rozkładanie namiotu czy zakwaterowanie i rozpakowywanie bagaży.

Zobacz też: Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?

Wady spania w aucie

- bardzo niski komfort. Kilka nocy w aucie i nasza kondycja (podobnie jak chęć do zwiedzania) wyraźnie spada. W aucie często jest bardzo duszno, a nie zawsze można otworzyć okna (w lecie przeszkadzać mogą nam komary, zaś w zimie obawa przed zaziębieniem się)

- higiena. Jakiś czas można się myć w miednicy, lub korzystać z pryszniców na stacjach benzynowych i kempingach, lecz nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę.

-  spanie w aucie to dobra metoda w momencie, gdy jesteśmy w ustronnym lub bezludnym miejscu. Nie polecamy spać w aucie w mieście, ponieważ nie będziemy się czuć ani bezpiecznie, ani komfortowo.

Pamiętajmy, że nasz tekst ma jedynie charakter poradniczy. Nie zachęcamy do takiego sposobu spędzania nocy w podróży, ponieważ wiąże on się z pewnym ryzykiem. Pamiętajmy, że we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA