REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Carpooling – sposób na drogie paliwo

Jakub Witanowski
Carpooling to nie tylko oszczędzanie, dla wielu osób jest to świetny sposób na poznanie nowych osób.
Carpooling to nie tylko oszczędzanie, dla wielu osób jest to świetny sposób na poznanie nowych osób.

REKLAMA

REKLAMA

Każdego dnia przejeżdżając w pobliżu stacji benzynowej, widzimy coraz droższe ceny paliwa. Gdy jednak nie chcemy się rozstać z autem, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami podróżowania samochodem. Właśnie takim rozwiązaniem może być Carpooling.

Co to jest ?

REKLAMA

Carpooling jest ideą która zrodziła się już w latach 50 w Stanach Zjednoczonych, zaś szczególnie popularna stała się podczas „kryzysu paliwowego”. W Polsce największą popularność Caropooling zdobył w czasie PRL-u. Prowadzona wtedy kampania „podwieź sąsiada” zachęcała do dzielenia się luksusowym dobrem jakim był samochód. Wyrażenie to w wolnym tłumaczeniu oznacza: „podwożenie” czy „wypełnianie auta” - nie jest to autostop. Polega na udostępnianiu wolnego miejsca w samochodzie innym osobom i dzieleniu się kosztami dojazdu. Im więcej osób w aucie, tym bardziej spadają koszty podróży czy też dojazdu do pracy. Większy jest natomiast komfort podróżowania, niż w przypadku podróżowania komunikacja zbiorową.

REKLAMA

Idea ta dzięki Internetowi nabrała całkiem nowego znaczenia. W sieci można znaleźć strony (carpooling.pl czy dojazdy.eu) w których możemy znaleźć ogłoszenia. Na początek idealnymi kandydatami są osoby z naszego otoczenia, ponieważ ich znamy i mamy do nich zaufanie.

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Korzyści wspólnego podróżowania

Podstawowymi korzyściami jest cięcie kosztów podróży, na co składają się: opłaty parkingowe, przejazd autostradą czy wypożyczenie samochodu. Mniej samochodów to mniej hałasu oraz redukcja zanieczyszczeń spowodowanych transportem. Może także ograniczyć problem korków na drogach. Wiele organizacji rządowych i ekologicznych popiera ideę wspólnego podróżowania.

Popularna forma podróży na zachodzie

Carpooling jest także bardzo popularną formą podróży w krajach zachodnich. W niektórych można spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby. Także władze państw wspierają tę ideę i są one częścią tamtejszej polityki infrastruktury, transportu czy też ochrony środowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

W Stanach Zjednoczonych na podobieństwo carpoolingu powstał system o nazwie „Slugging”, działa on w Waszyngtonie i Północnej Wirginii. Polega on na okazjonalnym podwożeniu osób, które stoją w wyznaczonych miejscach przy trasie. W tym systemie nie ma żadnych korzyści pieniężnych, ponieważ kierowcy dzięki zabraniu 2-3 osób, zamiast stać w korkach mogą korzystać ze specjalnych pasów (HOV).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA