Przyczepa kempingowa a system viaToll
REKLAMA
REKLAMA
System viaToll wymyślono dla samochodów których masa przekracza 3,5 tony. Jednak sposób sformułowania przepisu sprawia, że opłaty muszą ponosić także auta osobowe z lawetą lub dużą przyczepą, np. kempingową.
REKLAMA
Zobacz też: Jaka jest wysokość mandatów za granicą?
Auto oprócz rejestracji w systemie ViaToll musi spełniać określoną klasę czystości spalin. W przypadku aut osobowych nie określa się ich jednak standardowo – aby ją uzyskać, trzeba się udać do stacji diagnostycznej. Problem w tym, że w Polsce wiele aut jeździ na gaz, który podczas spalania emituje znacznie mnie zanieczyszczeń niż benzyna. Pojawia się pytanie, jak w takim przypadku obliczyć normę emisji spalin.
Co z kierowcami, którzy przejadą płatnym odcinkiem, a nie będą posiadali viaBox? Muszą liczyć się z tym, że inspektorzy sporządzą raport z kontroli i nałożą karę administracyjną za nieuiszczenie opłaty.
Zobacz też: Planowanie większego wyjazdu
Niektórzy kierowcy osobówek obawiają się, że viaBox będzie obliczał im kilometry i tym samym naliczał opłatę również po odczepieniu przyczepy. W tym momencie pojawia się pomysł, aby umieścić viaBox w przyczepie. Tego jednak nie robimy - należy nabyć urządzenie z przyciskiem, które umożliwia jego wyłączanie w sytuacji, gdy nie ciągniemy lawety lub przyczepy. Ostatecznie, by uchronić się przed opłatami, możemy wyszukiwać szlaki nieobjęte opłatami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.