REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak używać świateł samochodowych? Ekspert ITS radzi

 Instytut Transportu Samochodowego
Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.
Jak prawidłowo używać świateł? fot. Mototarget
Jak prawidłowo używać świateł? fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

Większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie za niewygórowaną cenę. Trzeba jednak o nie zadbać oraz dostosować technikę jazdy do możliwości świateł.

REKLAMA

Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

Porady dla kierowców dotyczące używania świateł samochodowych

  1. Lampy powinny być sprawne i czyste.
  2. Wszystkie żarówki powinny się świecić. Warto je wymieniać parami. W samochodzie powinien być stale komplet żarówek zapasowych. Żarówki powinny być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien potrafić wymienić żarówki za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu, a informacja jak to zrobić powinna być zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.
  3. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione - zawsze po wymianie żarówki – i sprawdzone raz w roku.
  4. Należy ustawiać korektor poziomowania odpowiednio do obciążenia pojazdu (nie dotyczy ksenonów).
  5. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony - nawet do 20m. Należy zawsze dostosować prędkość do swojego zasięgu widzenia. Nie należy sugerować się zachowaniem innych kierowców.
  6. Nie wolno instalować i włączać podczas jazdy żadnych dodatkowych świateł widocznych z zewnątrz pojazdu oprócz wyposażenia fabrycznym pojazdu. Wyjątek stanowią niektóre światła ściśle określone przepisami.
  7. Gdy widzisz wadę świateł innego pojazdu (oślepianie, spaloną żarówkę, zbyt słabe lub nieprawidłowe światła) zasygnalizuj to dwoma krótkimi mignięciami.

Ad1. Wszystkie lampy oczyszczamy zawsze, kiedy się zabrudzą. Jeśli szyba przednia samochodu poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami jest brudna, to światła na pewno też. Najlepiej myć je czystą szmatką lub gąbką z dużą ilością wody lub odpowiedniego płynu, aby nie porysować kloszy. Jeśli lampy są zakurzone w środku, a można je rozkręcić to też należy je oczyścić. Jeśli oczyszczenie jest niemożliwe lampy należy wymienić.

Zobacz też: Jak ustawić światła drogowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ad.2. Wszystkie żarówki powinny świecić, jeśli nie - trzeba je wymienić. Zwróćmy uwagę na każdą lampę, a także na podświetlenia wskaźników kontrolek itp. Jeżeli mamy lampy z diodami LED, uszkodzenie choćby jednej diody oznacza awarię i taką lampę należy wymienić. Żarówki warto wymieniać parami. Jeśli spaliła się jedna warto wymienić drugą, gdyż prawdopodobnie wkrótce też się przepali. Zwykła żarówka po długim okresie świecenia ciemnieje i świeci znacznie słabiej, więc światła mogą się różnić między sobą. Samodzielna wymiana żarówek powinna być możliwa dla użytkownika i opisana w instrukcji obsługi pojazdu. Warto zapoznać się wcześniej ze sposobem wymiany żarówek i przećwiczyć te czynności, a w razie trudności skonsultować się z serwisem.

Przy zakupie samochodu warto poprosić sprzedającego by pokazał nam sposób wymiany żarówek. Niektóre żarówki dostępne na rynku są niskiej jakości. Ksenony i tańsze LED-y z upływem czasu świecą coraz słabiej, ale się nie przepalają. Trzeba je sprawdzać i okresowo wymieniać. Weryfikacja jakości żarówek we własnym zakresie jest praktycznie niemożliwe. Pomocna może być potwierdzona informacja o producencie żarówki (nie dostawcy). Najwięcej problemów bywa z bardzo tanimi żarówkami i różnymi „wynalazkami” z egzotycznymi opisami na opakowaniu i mnóstwem zachęcających haseł. Zakładanie nielegalnych „zamienników” żarówek halogenowych np. ksenonowych nie poprawia widoczności na drodze. Efektem jest złudne poczucie kierowcy, że ma lepsze światła. Poza tym „zamienniki” znacznie silniej oślepiają innych kierowców. Montowanie ich w reflektorach to poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Podobnie niewłaściwe jest stosowanie LED-owych „zamienników” żarówek. Natomiast homologowane lampy wyposażone fabrycznie w diody LED mogą być bezpiecznie użytkowane.

Zobacz też: Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

REKLAMA

Ad.3. Bardzo ważną sprawą jest ustawienie świateł. Należy to zrobić w warsztacie po każdej wymianie żarówki reflektora, po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie (zawieszenie, naprawy blacharskie po kolizjach) oraz okresowo sprawdzać. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to należy je naprawić lub wymienić.

Ad.4. Ważne jest poprawne używanie tzw. korektora ustawienia. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub spytać w serwisie jak należy ustawiać korektor w zależności od tego ile osób siedzi na siedzeniach z tyłu lub z przodu oraz od ilości bagażu. Problem ten nie dotyczy samochodów fabrycznie wyposażonych w „ksenony”, które mają automatyczne urządzenie poziomujące oraz pojazdów z automatycznym zawieszeniem.. Przy okazji ustawiania świateł poprośmy diagnostę, aby sprawdził czy korektor w ogóle działa i czy działa prawidłowo.

Zobacz też: Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada

Ad.5. Nawet przy prawidłowo ustawionych światłach zasięg widoczności w światłach mijania jest ograniczony. Bezpieczna prędkość, może wówczas wynosić zaledwie 30-40 km/h. Może być większa, ale nie jest gwarantowana. Dlatego w nocy, używając świateł mijania, można wyprzedzać tylko wtedy, gdy widzimy wystarczająco daleko. Jadąc za innym pojazdem nieznacznie wolniej stracimy niewiele czasu, ale nie narazimy siebie i innych na ryzyko poważnego wypadku. Nie można sugerować się zachowaniem innych kierowców. Mogą mieć lepsze światła, lepszy wzrok albo mogą nie mieć wyobraźni.

Ad.6. Zestaw świateł samochodów i ich barw jest ściśle określony przepisami. Niektóre światła mogą być instalowane dodatkowo, ale muszą mięć homologację (np. światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgłowe przednie, dodatkowe odblaski). Działanie dodatkowych świateł trzeba zweryfikować w stacji kontroli pojazdów.

Zobacz też: Jakie są plusy i minusy reflektorów ksenonowych?

Ad.7. Pomagajmy sobie wzajemnie! Jeżeli widzimy pojazd z problemem świateł sygnalizujmy to dwukrotnie krótko migając światłami. Reagujmy także, gdy inni nam sygnalizują problem. Bądźmy życzliwi dla innych kierowców w każdych okolicznościach!

Autor: dr inż. Tomasz Targosiński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA