REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia
Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Słowenia to malutki bałkański kraj o ciekawej kulturze i bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Znajduje się tu m. in. największa skocznia narciarska na świecie i największa jaskinia krasowa w Europie. W poradniku przedstawiamy najważniejsze fakty, o których warto pamiętać, wybierając się do Słowenii.

Jak dojechać do Słowenii ?

Do Słowenii można dojechać w jeden lub dwa dni. Wyruszając z południa kraju, do pokonania mamy około 700 km, więc możemy zrezygnować z noclegu w międzyczasie. Jeśli wyruszamy z głębi kraju, warto zastanowić się nad noclegiem w okolicach Bratysławy, gdzie przypada płowa trasy. Jedna z lepszych i krótszych tras wiedzie z przejścia granicznego w Cieszynie, poprzez Bratysławę, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, przełęcz Koren lub Ljubejl, na Lublanie kończąc.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem do Liechtensteinu

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Słowenii

- trójkąt ostrzegawczy (gdy ciągniemy za sobą przyczepę – dwa trójkąty)
- apteczka
- gaśnica (w przypadku autokarów i samochodów ciężarowych)
- komplet żarówek zapasowych

Podstawowe przepisy w Słowenii

- minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm dla aut osobowych i 2,0 mm dla autokarów i samochodów ciężarowych
- obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, o ile samochód jest w nie wyposażony
- zakaz rozmawiania przez telefon podczas jazdy, bez używania zestawu głośnomówiącego
- zimą zakazuje się natomiast używania opon okolcowanych. Od 15 listopada do 15 marca pojazdy mają nakaz jazdy w oponach zimowych.

Zobacz też: Samochodem do Irlandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W terenie niezabudowanym obligatoryjne jest używanie świateł mijania przez całą dobę. Światła przeciwmgielne muszą być włączone przy widoczności ograniczonej do 50 m. Podczas opuszczania pojazdu nocą powinniśmy to robić w kamizelce odblaskowej. Ważne jest, że w kamizelki muszą być zaopatrzeni także pasażerowie samochodu. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywną w wysokości 40 Euro. Polskie prawo jazdy jest honorowane i uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepy campingowej do 750 kg. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach. Dzieci powyżej tego wieku i o wzroście większym niż 150 cm powinny jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Wymagane dokumenty podczas jazdy po Słowenii

Aby przekroczyć granicę ze Słowenią należy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Okazywane dokumenty (starego typu) muszą być w odpowiednim stanie technicznym, tak aby można było bez problemów zweryfikować tożsamość. Turyści przebywający na terytorium tego kraju powyżej 3 dni są zobowiązani do dokonania tymczasowego meldunku na najbliższej komendzie policji. Jedynym wymaganym ubezpieczeniem jest krajowe OC. Poza honorowanym ubezpieczeniem z tytułu NFZ zalecamy wykupienie dodatkowej polisy obejmującej koszty leczenia na terenie Słowenii. W przeciwnym razie za każdą wizytę u lekarza czy pobyt w szpitalu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Zobacz też: Samochodem do Anglii

Ograniczenia prędkości na drogach w Słowenii

Autostrady -130 km/h

Drogi szybkiego ruchu – 100 km/h

Inne drogi – 90 km/h

Karanie wykroczeń na drodze w Słowenii

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05%. W przypadku kierowcy zawodowego, limit wynosi 0,00%

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest mandatem w wysokości:

- do 0,05% – 180 Euro
- od 0,051 do 0,08% – 450 Euro
- od 0,081% – 0,11% – 570 Euro
- powyżej 0,11% – min. 950 Euro i zatrzymanie prawa jazdy
 - prowadzenie pod wpływem narkotyków – 950 Euro i zatrzymanie prawa jazdy

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Przykładowe wysokości mandatów za inne wykroczenia

- przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – od 80 do 1000 Euro + ewentualne zatrzymanie prawa jazdy
- przekroczenie prędkości na autostradzie – od 50 do 300 Euro
- przejazd przy czerwonym świetle – 252 Euro
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 120 Euro
- nieprawidłowe parkowanie – 42 Euro
- korzystanie, podczas jazdy, z telefonu komórkowego bez urządzeń głośnomówiących – 120 Euro

Co warto zwiedzić w Słowenii?

Lublana

Lublana podzielona jest na 5 dzielnic, jednak najważniejsze z punktu widzenia turysty są: Śródmieście oraz Krakovo i Trnovo – przedmieścia, które zachowały do dzisiaj swój dawny charakter i urok.
W centrum stolicy warto się wybrać do Preserenovego Trgu,  który łączy śródmieście ze starówką. Przy placu stoi kościół Zwiastowania (Franciskanska cerkev Marijnego Oznanjenja), gdzie złożone są relikwie św. Franciszka. Na placu stoi również pomnik Rreserena, największego słoweńskiego poety. Warto również odwiedzić powstały w szesnastym wieku Ljublljanski Grad, znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Jest to wspaniały punkt widokowy. W Lublanie warto również odwiedzić Muzeum Narodowe, a w nim obejrzeć m.in. rzymską biżuterię i wyroby szklane. W Galerii Narodowej możemy z kolei zobaczyć portrety i pejzaże z XVII-XIX wieku, kopie średniowiecznych fresków i rzeźby gotyckie oraz dzieła słoweńskich malarzy. Warto również odwiedzić katedrę św. Mikołaja, której niektóre części pochodzą z XII w. Obecny, barokowy wygląd uzyskała w wieku XVIII.

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Prowincja

Swoim urokiem przyciąga również słoweńska prowincja. Frankolovo czy Cresnjice - malownicze wioski, niedaleko Celje, położone na wysokości ponad 1000 m. n.p.m. Bardzo znanym miejscem jest Postojna, w której znajduje się Postojna Jama – największa i najpiękniejsza jaskinia krasowa w Europie. Zwiedza się ją kolejką elektryczną, przejeżdżając 5 km w głąb jaskini. Zice to jedno z najpiękniejszym miejsc w Słowenii. Miasteczko tworzą ruiny klasztoru kartuzów.

Góry

Słowenia posiada również góry, który są dużą atrakcją turystyczną i to nie tylko w czasie zimy. Na terenie Alp Julijskich znajduje się Triglawski Park Narodowy, który jest nie lada gratką dla amatorów wspinaczki. Znajduje się tu również największa skocznia narciarska na świecie w Planicy - mamucia Letalnica (dosłownie: olbrzymka). Park ma powierzchnie 84 tys. m2. Park składa się z licznych wzniesień, kanionów, lasów i wąwozów. Szlaki turystycznymi dotrzemy na szczyty Mangart (2678 m), Jalovec (2645 m) i Razor (2601 m). Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m)

Zobacz też: Samochodem do Danii

Ambasada RP w Lublanie
Bežigrad 10, 1000 Lublana
telefon: (00-386 1) 436 47 12
faks: (00-386 1) 436 25 21
e-mail: ambpol.si@siol.net
internet: www.lublana.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA