REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kultura jazdy kierowców w Danii stoi na bardzo wysokim poziomie.
Kultura jazdy kierowców w Danii stoi na bardzo wysokim poziomie.
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Dania jest bardzo ciekawym krajem. Łączna długość tras rowerowych wynosi tu 10 000 km, zaś zarejestrowanie auta jest droższe niż jego kupno. Duńczycy są spokojni i mile nastawieni do turystów. Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd, warto zapoznać się z zasadami i przepisami panującymi w Danii.

Jak dojechać do Danii?

Do Danii można dostać się samochodem korzystając z granicy lądowej między Niemcami a Danią. Na terenie Niemiec trasa wiedzie głównie autostradami. Z Berlina najlepiej kierować się na Hamburg i Lubekę (E26) a granica Państw w tym przypadku to Flensburg/Kiel.

REKLAMA

Popularne są łączone połączenia promowo - samochodowe. Z Polski całoroczne połączenie ze Szwecją oferuje Polferries (Świnoujście - Ystad), z Ystad niecałe 60 km trzeba przejechać do Malmo a stamtąd już tylko przeprawa mostem Oresundsbroen przez cieśninę Sund do Kopenhagi - długość trasy 16 km.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

Podstawowe przepisy w Danii

- samochód musi mieć tablice rejestracyjne, znak państwowy i mieć ważne OC

- każdy samochód powinien być zaopatrzony w trójkąt ostrzegawczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm)

- dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów obowiązkowy kask ochronny

- obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa także przez pasażerów siedzących z tyłu pojazdu  - jazda na światłach mijania obowiązkowa przez cały rok

- parkowanie w miastach płatne (parkometry)

- stosuje się także specjalne "zegary" które naklejone na przednią szybę auta umożliwiają bezpłatny postój w oznaczonych miejscach

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Ograniczenia prędkości w Danii

- 110 km/h na autostradach

- 80 km/h poza terenem zabudowanym

- 50 km/h na terenie zabudowanym

Zobacz też: Samochodem do Finlandii

Obowiązkowe dokumenty w Danii

- ważne prawo jazdy

-wspomniane już ubezpieczenie od ochrony cywilnej

- paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni

- w Danii nie ma obowiązku meldunkowego jednak turysta jest zobowiązany do wypełnienia, w hotelu, karty identyfikacyjnej.

 - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ. Zalecane jest także posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.

Zobacz też: Samochodem do Szwecji

Waluta

 Korona duńska podzielona na 100 öre. Jednak korona to około 60 gr.

Przykładowe wysokości mandatów

- przejazd na czerwonym świetle - od 1000 do 1500 DKK

- nieprawidłowe parkowanie - 510 DKK,

- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu - od 1000 do 1800 DKK

- niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych - 900 DKK,

- nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 500 DKK,

- przekroczenie prędkości od 500 do 4500 DKK

Zobacz też: Samochodem do Norwegii

Opłaty drogowe

REKLAMA

Dania posiada ok. 945 km autostrad. Główna z nich: E45 wiedzie z Frederikshavn (Jutlandia) do Froslev (granicy z Niemcami), E20 przebiega z Koldingu do Koge przez wyspę Fiona, E47/55 łączy Sjaelland z północy na południe. Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

Płatny jest natomiast przejazd mostami Storebaelt (18 km) i Oresund (16 km). Ten pierwszy łączy Zelandię z Fioną, a koszt przejazdu motocykla lub samochodu osobowego wynosi ok. 15 euro. Drugi łączy Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö). Przejazd jest droższy i kosztuje motocykl ok. 17 euro, samochód osobowy ok. 32 euro, samochód osobowy z przyczepą lub samochód campingowy 64 euro.

Warto wiedzieć

Stan dróg w Danii jest bardzo dobry. Kultura jazdy jest bardzo wysoka, a podróżowanie bezstresowe. (zawsze jednak możemy natrafić na jakiegoś turystę z Polski, także warto uważać). Nie powinno nikogo dziwić to, że miejscowi kierowcy, widząc szybciej jadący samochód, zjeżdżają na prawą stronę drogi, a nawet na pobocze. Warto wtedy skorzystać z uprzejmości, a po wyprzedzeniu podziękować, mrugając kierunkowskazem: raz prawym, lewym i znowu prawym. Także w sytuacji, gdy chcemy zmienić pas ruchu, a obok nas jedzie sznur samochodów, wrzucamy kierunkowskaz, a już po chwili ktoś zrobi na miejsce.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Ważne telefony

Pomoc drogowa  +46 88 00 25 (24h)
Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna -  112

Ambasada RP w Kopenhadze

Richelieus Alle 12

2900 Hellerup

telefon: /+45/ 39 46 77 00

fax: /+45/ 39 46 77 66

e-mail: copenhagen.info@msz.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA