REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kultura jazdy kierowców w Danii stoi na bardzo wysokim poziomie.
Kultura jazdy kierowców w Danii stoi na bardzo wysokim poziomie.
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Dania jest bardzo ciekawym krajem. Łączna długość tras rowerowych wynosi tu 10 000 km, zaś zarejestrowanie auta jest droższe niż jego kupno. Duńczycy są spokojni i mile nastawieni do turystów. Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd, warto zapoznać się z zasadami i przepisami panującymi w Danii.

Jak dojechać do Danii?

Do Danii można dostać się samochodem korzystając z granicy lądowej między Niemcami a Danią. Na terenie Niemiec trasa wiedzie głównie autostradami. Z Berlina najlepiej kierować się na Hamburg i Lubekę (E26) a granica Państw w tym przypadku to Flensburg/Kiel.

REKLAMA

Popularne są łączone połączenia promowo - samochodowe. Z Polski całoroczne połączenie ze Szwecją oferuje Polferries (Świnoujście - Ystad), z Ystad niecałe 60 km trzeba przejechać do Malmo a stamtąd już tylko przeprawa mostem Oresundsbroen przez cieśninę Sund do Kopenhagi - długość trasy 16 km.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

Podstawowe przepisy w Danii

- samochód musi mieć tablice rejestracyjne, znak państwowy i mieć ważne OC

- każdy samochód powinien być zaopatrzony w trójkąt ostrzegawczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm)

- dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów obowiązkowy kask ochronny

- obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa także przez pasażerów siedzących z tyłu pojazdu  - jazda na światłach mijania obowiązkowa przez cały rok

- parkowanie w miastach płatne (parkometry)

- stosuje się także specjalne "zegary" które naklejone na przednią szybę auta umożliwiają bezpłatny postój w oznaczonych miejscach

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Ograniczenia prędkości w Danii

- 110 km/h na autostradach

- 80 km/h poza terenem zabudowanym

- 50 km/h na terenie zabudowanym

Zobacz też: Samochodem do Finlandii

Obowiązkowe dokumenty w Danii

- ważne prawo jazdy

-wspomniane już ubezpieczenie od ochrony cywilnej

- paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni

- w Danii nie ma obowiązku meldunkowego jednak turysta jest zobowiązany do wypełnienia, w hotelu, karty identyfikacyjnej.

 - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ. Zalecane jest także posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.

Zobacz też: Samochodem do Szwecji

Waluta

 Korona duńska podzielona na 100 öre. Jednak korona to około 60 gr.

Przykładowe wysokości mandatów

- przejazd na czerwonym świetle - od 1000 do 1500 DKK

- nieprawidłowe parkowanie - 510 DKK,

- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu - od 1000 do 1800 DKK

- niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych - 900 DKK,

- nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 500 DKK,

- przekroczenie prędkości od 500 do 4500 DKK

Zobacz też: Samochodem do Norwegii

Opłaty drogowe

REKLAMA

Dania posiada ok. 945 km autostrad. Główna z nich: E45 wiedzie z Frederikshavn (Jutlandia) do Froslev (granicy z Niemcami), E20 przebiega z Koldingu do Koge przez wyspę Fiona, E47/55 łączy Sjaelland z północy na południe. Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

Płatny jest natomiast przejazd mostami Storebaelt (18 km) i Oresund (16 km). Ten pierwszy łączy Zelandię z Fioną, a koszt przejazdu motocykla lub samochodu osobowego wynosi ok. 15 euro. Drugi łączy Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö). Przejazd jest droższy i kosztuje motocykl ok. 17 euro, samochód osobowy ok. 32 euro, samochód osobowy z przyczepą lub samochód campingowy 64 euro.

Warto wiedzieć

Stan dróg w Danii jest bardzo dobry. Kultura jazdy jest bardzo wysoka, a podróżowanie bezstresowe. (zawsze jednak możemy natrafić na jakiegoś turystę z Polski, także warto uważać). Nie powinno nikogo dziwić to, że miejscowi kierowcy, widząc szybciej jadący samochód, zjeżdżają na prawą stronę drogi, a nawet na pobocze. Warto wtedy skorzystać z uprzejmości, a po wyprzedzeniu podziękować, mrugając kierunkowskazem: raz prawym, lewym i znowu prawym. Także w sytuacji, gdy chcemy zmienić pas ruchu, a obok nas jedzie sznur samochodów, wrzucamy kierunkowskaz, a już po chwili ktoś zrobi na miejsce.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Ważne telefony

Pomoc drogowa  +46 88 00 25 (24h)
Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna -  112

Ambasada RP w Kopenhadze

Richelieus Alle 12

2900 Hellerup

telefon: /+45/ 39 46 77 00

fax: /+45/ 39 46 77 66

e-mail: copenhagen.info@msz.gov.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA