REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poradniki motoryzacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Jazda „automatem” to wygoda i przyjemność, ale czasami też duże wydatki. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by wydłużyć działanie przekładni automatycznej. Podpowiadamy jak dbać o automatyczną skrzynię biegów.

Jak przygotować się do wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację?

Oprócz wynajęcia hotelu i zaplanowania trasy, pamiętajmy o przygotowaniu naszego auta na długą podróż. Co trzeba mieć w samochodzie podczas wyjazdu za granicę? Na jakie przepisy trzeba zwrócić uwagę podczas wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację oraz jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu w tych krajach?

Łańcuchy śniegowe – kiedy można ich używać i jak je zakładać?

Tegoroczna zima raczej zasługuje na miano jesieni lub ponurej wiosny, jednak część kierowców może przejeżdżać przez obszary, gdzie użycie łańcuchów śniegowych byłoby wskazane. Kiedy można stosować i jak zakładać łańcuchy śniegowe? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu?

Ferie zimowe to okres dalekich podróży, w trakcie których czekają na nas zmienne warunki drogowe i atmosferyczne. Jak należy się przygotować do wyjazdu zimowego? Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie i co warto posiadać na wyposażeniu auta?

REKLAMA

Jak przewozić sprzęt narciarski samochodem?

Już za kilka dni zaczną się ferie zimowe, a część rodziców z dziećmi chętnie wybierze się na ośnieżone stoki. Warto wiedzieć jak przewozić sprzęt narciarski samochodem, dlatego prezentujemy krótki poradnik, który wyjaśni jak bezpiecznie przewozić narty i snowboard.

Zdjęcie do prawa jazdy na 2018 rok - jak powinno wyglądać i jaki powinien być jego format?

W 2018 roku wytyczne dotyczące zdjęcia do prawa jazdy nie uległy zmianie, a zatem nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami jest dalszym ciągu obowiązująca.

Jak sprawdzić historię pojazdu? Skorzystaj ze strony historiapojazdu.gov.pl

Większość osób kupujących samochody używane często ma wątpliwości co do przeszłości upatrzonego pojazdu. Może auto służyło jako taksówka? A może oglądany samochód brał udział w wypadku? Przeszłość pojazdu można sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Jak przygotować się do wyjazdu autem za granicę?

Polacy lubią podróżować za granicę, jednak musimy pamiętać, że w innych krajach obowiązują inne przepisy niż w Polsce. Oto kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przed wyjazdem

REKLAMA

Parujące szyby – jak usunąć wilgoć z auta?

Szyby Twojego auta często są zaparowane? W kabinie pasażerskiej pojawił się nieprzyjemny zapach? W tym poradniku podpowiemy jak pozbyć się wilgoci z auta.

Rejestracja używanego samochodu w 2018 r. krok po kroku

Rejestracji używanego samochodu dokonuje się w wydziale komunikacji znajdującym się we właściwym miejscowo starostwie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek i dostarczyć właściwe dokumenty. Sprawdź jak w 2018 r. zarejestrować samochód.

Jak przygotować motocykl na zimę?

Zima to okres, w którym nie tylko dzikie zwierzęta zapadają w sen zimowy. Również motocykle udają się na dłuższy spoczynek, a kilka miesięcy bezruchu dla źle przygotowanego jednośladu może być bardzo szkodliwe. Jak przygotować motocykl na zimę i jakich błędów uniknąć podczas zimowania sprzętu?

10 zasad ecodrivingu – co zrobić, by zużywać mniej paliwa?

Ecodriving wcale nie musi się kojarzyć z powolną jazdą i snuciem się na drodze, ponieważ nawet żwawa jazda może być ekonomiczna. Umiejętne stosowanie się do zasad ecodrivingu pozwoli nam zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Jakie są zasady ecodrivingu i jak je stosować?

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim?

Zima coraz bliżej i chociaż jeszcze nie panują uciążliwe mrozy, to trzeba wcześniej zabezpieczyć się przed ujemnymi temperaturami. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i można mieszać płyny do spryskiwaczy? Odpowiadamy w tym poradniku.

Czy można zimą jeździć na oponach letnich? Czy za jazdę na oponach letnich zimą można dostać mandat?

Niektórzy kierowcy wciąż twierdzą, że jeśli na drodze nie leży śnieg, to można jeździć na oponach letnich. Skoro asfaltu nie przykrywa śnieżny puch, to po co wydawać pieniądze na zimówki? Czy można zimą jeździć na oponach letnich? Czy za jazdę na oponach letnich zimą można dostać mandat? Odpowiadamy w poniższym poradniku.

Technika jazdy: Jak jeździć motocyklem jesienią?

Nie chcesz odstawiać swojej maszyny w kąt, ale nie wiesz jak jeździć motocyklem w trakcie zimnych i mokrych dni? Ten poradnik jest dla Ciebie.

Poradnik: Jak przygotować się do jesiennej jazdy motocyklem?

Coraz chłodniejsze dni i zbliżająca się zima to niezbyt atrakcyjne warunki dla motocyklistów, ale nie brakuje takich osób, którym są one niestraszne. Jak przedłużyć sobie sezon motocyklowy i jeździć jednośladem także jesienią?

Kiedy wymienić opony na zimówki?

Niektórzy polscy kierowcy nie wiedzą kiedy wymienić opony letnie na zimowe i najczęściej dokonują tego w ostatniej chwili. Kiedy warto to zrobić, by uniknąć kolejek u wulkanizatora?

Zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

Poniżej prezentujemy zasady teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Ile jest pytań, jakiego typu są to pytania, jaki jest czas trwania egzaminu oraz ile minimalnie trzeba zdobyć punktów, żeby egzamin zdać?

Przydatne porady dla kobiet za kierownicą!

Jak sprawdzić moc swojego silnika w samochodzie albo wiek jego opon? Na te pytania odpowiedzi nie znają często nie tylko kobiety, ale często nawet doświadczeni za kółkiem mężczyźni. Oto garść praktycznych porad dla kobiet-kierowców i nie tylko!

Poradnik dla początkującego kierowcy

Początkujący kierowcy muszą wyrobić w sobie sporo nawyków, tak by podróże samochodem upływały bez przykrych niespodzianek. Przedstawiamy poradnik dla początkującego kierowcy.

Samochodem po Europie - poradnik dla kierowców

Podróżowanie samochodem po europie to wspaniały pomysł na spędzenie wakacji. Aby podróż minęła bez przeszkód warto zapoznać się z wymogami odnośnie ubezpieczenia pojazdu, podstawowymi przepisami, a także dowiedzieć się jakie posiłki spożywać podczas podróży. Przedstawiamy nasz obszerny poradnik.

Średni wiek samochodów na portalach ogloszeniowych

W Polsce przeciętny wiek używanego auta wystawionego w ogłoszeniu internetowym to 12 lat. Jak wypadamy pod tym względem na tle innych Państw europejskich?

Jak ograniczyć zużycie paliwa o połowę?

W erze downsizingu silnikowego, każdy chce zaoszczędzić jak najwięcej paliwa w swoim samochodzie. Okazuje się, że odpowiedni styl jazdy może wyraźnie poprawić wynik zużycia paliwa przez motor naszego auta.

Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Według starych przepisów egzamin teoretyczny na prawo jazdy ważny był przez 6 miesięcy. W tym czasie należało zdać egzamin praktyczny, aby otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem. W myśl nowych przepisów bariera 6 miesięcy została zniesiona!

Przepalona uszczelka pod głowicą - jakie są objawy i sposoby naprawy?

Jak sprawdzić czy auto ma uszkodzoną uszczelkę pod głowicą? Jakie są objawy braku kompresji? Zaraz właśnie o tym opowiemy.

Samochodem na długi weekend

Gdzie udać się samochodem na czterodniowy przedłużony weekend? Okazuje się, że cztery dni wystarczą by wybrać się w samochodową podróż do bajecznych miejsc.

Samochodem do Białorusi

Wybierając się samochodem do Białorusi szczególną ostrożność powinni zachować użytkownicy samochodów leasingowych. Białoruskie prawo wymaga obecności właściciela samochodu, w przeciwnym razie auto zostanie skonfiskowane.

Podróże promowe autem z dziećmi

Podczas wielogodzinnych podróży dzieci zazwyczaj bywają znudzone. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by podróż promem samochodowym minęła dzieciom szybko i bezpiecznie.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis o badaniu technicznym to problem każdego właściciela auta, które ma je dłużej niż 6 lat. Co należy zrobić w takim przypadku?

Jak zregenerować stalowe felgi?

Największym wrogiem stalowych felg jest rdza. Jednak powierzchowna korozja nie eliminuje felg z dalszej eksploatacji. Usługa regeneracji felg w wyspecjalizowanym serwisie nie kosztuje dużo, jednak można to zrobić we własnym zakresie.

Zaciski hamulcowe: regenerować czy wymienić na nowe?

Jeśli okresowy przegląd techniczny wykaże, że z zacisku hamulcowego wycieka płyn, to bezzwłocznie należy się tym zająć. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia; wymiana zacisku na nowy, lub jego regeneracja.

Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Ceny używanych części są znacznie niższe niż tych oferowanych w ASO. Na rynku dostępne są też części pochodzące z tzw. anglików. Warto wiedzieć, jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

O konieczności wymiany oleju silnikowego pamięta większość kierowców, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ważnych płynów eksploatacyjnych jest znacznie więcej. Aby auto było sprawne i bezpieczne należy czasem wymieniać także oleje przekładniowe, płyny hamulcowe i sprzęgłowe, chłodziwa i płyny do układów wspomagania.

Kiedy najkorzystniej można kupić kabriolet?

Jak wynika z danych otoMoto.pl największego serwisu motoryzacyjnego w Polsce, najlepszy czas na zakup samochodu ze składanym dachem to Marzec. Statystyki mówią, że jest to okres dynamicznie rosnącej podaży kabrioletów z drugiej ręki, a jednocześnie czas bardzo atrakcyjnych cen.

Podatek ekologiczny - niepokojące plany rządu

Według informacji Polskiej Izby Motoryzacji, Sejmowa Komisja Gospodarki ma zamiar wprowadzić w końcu podatek ekologiczny. Będą go płacili właściciele samochodów według klucza - im starszy samochód, tym opłata będzie wyższa.

Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

Do samozapłonu samochodu najczęściej dochodzi zimą, bo to właśnie w tym okresie dochodzi do najczęstszych usterek układu elektrycznego. Samozapłon jest wynikiem zwarcie w układzie elektrycznym. Jest sposób, by zabezpieczyć samochód przed samozapłonem.

Pierwsza jazda: Mitsubishi Outlander

To pierwszy na świecie samochód od początku projektowany z myślą o dwóch rodzajach napędu: klasycznym spalinowym i elektrycznym. Już teraz polscy kierowcy zainteresowani najnowszym SUVem prezentującym Japońską myśl techniczną będą mogli wyjechać nim z salonu dilerskiego.

Mitsubishi Outlander: Jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Nowy Mitsubishi Outlander został zaprezentowany w drugiej połowie 2012 roku. Outlander konkuruje na rynku z np. Hondą CR-V i Toyotą Rav4. W poradniku tym podpowiadamy, jakie Mitsubishi Outlander wybrać.

Ronda dwupasmowe, małe i średnie - jak się poruszać?

Poruszanie się po rondach dwupasmowych budzi szereg wątpliwości nawet wśród kierowców z dłuższym stażem. W poniższym poradniku wyjaśniam m.in. kto ma pierwszeństwo, gdy na rondzie poruszają się dwa samochody obok siebie.

Jak bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych?

Na trudne zimowe warunki składają się: mróz, gołoledź, marznąca mżawka, śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia. Prowadzenie auta w tak niesprzyjających warunkach wymaga od kierowcy wzmożonej uwagi i skupienia. Podpowiadamy, jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?

Jak kierowcy powinni dbać o oczy?

Przez ponad połowę roku na polskich drogach kierowcom towarzyszą trudne warunki drogowe. W czasie krótkich i pochmurnych dni kierowcy muszą wytężać wzrok, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innych uczestnikom ruchu. Okulista Renata Makuc radzi, jak każdy kierowca powinien dbać o oczy.

Przewody hamulcowe w stalowym oplocie - warto?

Serwisowanie układu hamulcowego przeciętny kierowca sprowadza do wymiany tarcz hamulcowych wraz klockami . Ci skrupulatniejsi pamiętają także o okresowym wymianie płynu hamulcowego. Czy to wszystko o co trzeba zadbać?

Plusy i minusy leasingu auta firmowego

Jedną z najpopularniejszych form finansowania auta firmowego jest leasing. W poniższym poradniku podpowiadamy, na czym polega leasing auta i czy warto z niego skorzystać?

Nowe Audi A3: jakie wybrać? Poradnik kupującego

Jedną z 13 nowości zaprezentowanych w 2012 roku przez Audi jest najnowsza odsłona modelu A3. To już trzecia generacja auta produkowanego od 1996 roku. Do tej pory sprzedano ponad 2,5 miliona egzemplarzy A3. W poradniku tym podpowiadamy, jaki model Audi A3 wybrać.

Klimatyzacja - najczęstsze błędy podczas serwisu

Klimatyzacja samochodowa to powszechnie znane urządzenie. Niestety wraz z popularnością narosło na temat tzw. klimy wiele mitów, co skutkuje błędami przy serwisowaniu układu. I to nawet, gdy oddajemy samochód do warsztatu.

Co to jest niskotemperaturowa lepkość oleju?

Olej silnikowy musi pracować w bardzo zróżnicowanych warunkach. Jednym z najbardziej zmieniających się parametrów jest temperatura pracy powiązana z temperaturą otoczenia i charakterystyką termiczną silnika. Ekspert firmy Castrol wyjaśnia, co to jest niskotemperaturowa lepkość oleju?

Citroen DS4: Jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Citroen DS4 jest dostępny w jednej wersji nadwoziowej, trzech wersjach wyposażenia i w trzech wersjach silnikowych w różnych wariantach mocy. W poradniku tym podpowiadamy jaką wersję Citroena DS4 wybrać.

Jak poprawnie eksploatować klimatyzację?

Postęp w motoryzacji sprawił, że obecnie klimatyzacja jest niemalże koniecznym standardem. Około 80% produkowanych teraz samochodów ma na liście wyposażenia popularną „Klimę”. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak poprawnie eksploatować klimatyzację, aby ta była efektywna i nie szkodziła zdrowiu.

Używany Ford Kuga: SUV-ik z pazurem

Ford Kuga to reprezentant marki w segmencie kompaktowych SUV-ów. W swojej klasie ma jednak ostrą konkurencję. Jakie są mocne strony Forda Kugi? Z czym mają największe problemy użytkownicy Forda Kugi?

Samochodem do Alzacji

Niemieckojęzyczne nazwy miejscowości, bezpłatne autostrady, mur pruski, porządek. Z drugiej strony melodyjny język, doskonałe sery, wykwintne wina i chrupiące bagietki. Pojechaliśmy samochodem do Alzacji, francuskiego regionu nad rzeką Ren.

REKLAMA