Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
Dowód rejestracyjny pojazdu to najważniejszy dokument stwierdzający jego dane. Jest on niezbędny w trakcie każdej kontroli przeprowadzanej przez Policję. Jednym z kluczowych jego mankamentów jest ograniczona liczba miejsc na wpisy od kierownika stacji kontroli dopuszczające pojazd do użytku po drogach publicznych.
REKLAMA
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym - wyrabianie nowego dowodu
W przypadku, gdy zabraknie miejsca na odpowiednią pieczątkę ze Stacji Kontroli Pojazdów, nadającą pojazdowi prawo do poruszania się na drodze, zaczynają się problemy. Jest bowiem kilka wersji co należy w takiej sytuacji zrobić.
Zobacz też: Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?
Najbardziej asekuracyjna metoda, stosowana przez większość osób mających tego typu problem, polega na wymianie dowodu rejestracyjnego. Aby to zrobić należy :
- wykonać przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów;
- po otrzymaniu zaświadczenia od diagnosty o pozytywnym wyniku badania technicznego, należy w terminie 30 dni zawiadomić starostę o braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego (w Urzędzie Komunikacji);
- w Urzędzie Komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.
Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych
W Urzędzie Komunikacji po uiszczeniu opłaty w wysokości ok. 80zł otrzymamy dowód tymczasowy, ważny 30 dni. W tym czasie zostanie przygotowany dla nas nowy dowód rejestracyjny. Od 6 czerwca 2012 roku nie ma potrzeby wyrabiania nowych naklejek legalizacyjnych na tablicach rejestracyjnych w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na wpis o badaniu technicznym. Dzięki temu zaoszczędzimy po pierwsze pieniądze (ok. 12,50 zł) a po drugie czas i sobie kłopotu (konieczność odkręcania tablic i przedstawiania ich urzędnikowi UK).
Jeśli nie chcemy wydawać niepotrzebnie kilkudziesięciu złotych na tymczasowy dowód rejestracyjny, warto zachować zaświadczenie od SKP i przedstawić je w Urzędzie Komunikacji w chwili wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego. Zaświadczenie to jest ważne przez 30 dni i możemy je przedstawić Policjantowi wraz ze starym dowodem w przypadku kontroli drogowej. Nie będzie potrzeby wyrabiania tymczasowego dowodu rejestracyjnego (ok. 20zł).
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Luka prawna
Pewną osobliwością w prawie jest zapis o warunkach w jaki Policjant może zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny.
Art 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wymienia okoliczności, w których zatrzymuje się dowód rejestracyjny. Zgodnie z tym przepisem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b) zagraża porządkowi ruchu,
c) narusza wymagania ochrony środowiska;
2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;
3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;
4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);
5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
6) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c.
7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Zobacz też: Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?
Nie można zatrzymać dowodu rejestracyjnego za brak miejsca na wpis badania?
REKLAMA
Ustawodawca nie przewidział więc możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego gdy upłynął termin badania technicznego pojazdu, a kierujący legitymuje się jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, gdyż w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu o przeprowadzeniu badania technicznego.
Niektórzy Policjanci, próbują zatrzymać dowód na podstawie art. 78 ust. 2 pkt. 2 ustawy Prd sugerując, że data kolejnego badania technicznego zapisana w starym dowodzie jest nieaktualna, tj. niezgodna ze stanem faktycznym (data w zaświadczeniu). A to stanowi powód do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych
Zaświadczenie od diagnosty SKP
Taka naprawdę nie ma jasnych przepisów dotyczących tego czy trzeba wymieniać dowód na nowy. Wiele osób porusza się pojazdem mając stary dowód oraz zaświadczenie od diagnosty SKP przez okres nawet roku. W zależności od Policjanta zaświadczenie jest uznawane bądź nie. Nie ma bowiem póki co żadnego potwierdzenia, że zaświadczenie od SKP stanowi dokument uprawniający do poruszania się pojazdem. To urzędnik może nanieść w tymczasowym dowodzie rejestracyjnym stosowną adnotację o przeprowadzonym badaniu. Samo zaświadczenie nie jest w rozumieniu przepisów prawa dokumentem.
Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego - ubezpieczenie
Warto jednak wyrobić nowy dowód rejestracyjny z uwagi na ubezpieczenie OC i AC. Firmy ubezpieczeniowe szukają zawsze jakichkolwiek nieprawidłowości, aby móc wytłumaczyć zaniechanie wypłaty należnego odszkodowania. Mając tzw. twardy dowód rejestracyjny nie będą mieć do tego prawa.
Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.