REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?
W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis o badaniu technicznym to problem każdego właściciela auta, które ma je dłużej niż 6 lat. Co należy zrobić w takim przypadku?

Dowód rejestracyjny pojazdu to najważniejszy dokument stwierdzający jego dane. Jest on niezbędny w trakcie każdej kontroli przeprowadzanej przez Policję. Jednym z kluczowych jego mankamentów jest ograniczona liczba miejsc na wpisy od kierownika stacji kontroli dopuszczające pojazd do użytku po drogach publicznych.

REKLAMA

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym - wyrabianie nowego dowodu

W przypadku, gdy zabraknie miejsca na odpowiednią pieczątkę ze Stacji Kontroli Pojazdów, nadającą pojazdowi prawo do poruszania się na drodze, zaczynają się problemy. Jest bowiem kilka wersji co należy w takiej sytuacji zrobić.

Zobacz też: Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Najbardziej asekuracyjna metoda, stosowana przez większość osób mających tego typu problem, polega na wymianie dowodu rejestracyjnego. Aby to zrobić należy :

  • wykonać przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów;
  • po otrzymaniu zaświadczenia od diagnosty o pozytywnym wyniku badania technicznego, należy w terminie 30 dni zawiadomić starostę o braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego (w Urzędzie Komunikacji);
  • w Urzędzie Komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Urzędzie Komunikacji po uiszczeniu opłaty w wysokości ok. 80zł otrzymamy dowód tymczasowy, ważny 30 dni. W tym czasie zostanie przygotowany dla nas nowy dowód rejestracyjny. Od 6 czerwca 2012 roku nie ma potrzeby wyrabiania nowych naklejek legalizacyjnych na tablicach rejestracyjnych w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na wpis o badaniu technicznym. Dzięki temu zaoszczędzimy po pierwsze pieniądze (ok.  12,50 zł) a po drugie czas i sobie kłopotu (konieczność odkręcania tablic i przedstawiania ich urzędnikowi UK).

Jeśli nie chcemy wydawać niepotrzebnie kilkudziesięciu złotych na tymczasowy dowód rejestracyjny, warto zachować zaświadczenie od SKP i przedstawić je w Urzędzie Komunikacji w chwili wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego. Zaświadczenie to jest ważne przez 30 dni i możemy je przedstawić Policjantowi wraz ze starym dowodem w przypadku kontroli drogowej. Nie będzie potrzeby wyrabiania tymczasowego dowodu rejestracyjnego (ok. 20zł).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Luka prawna

Pewną osobliwością w prawie jest zapis o warunkach w jaki Policjant może zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny.

Art 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wymienia okoliczności, w których zatrzymuje się dowód rejestracyjny. Zgodnie z tym przepisem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c.

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Zobacz też: Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Nie można zatrzymać dowodu rejestracyjnego za brak miejsca na wpis badania?

REKLAMA

Ustawodawca nie przewidział więc możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego gdy upłynął termin badania technicznego pojazdu, a kierujący legitymuje się jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, gdyż w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu o przeprowadzeniu badania technicznego.

Niektórzy Policjanci, próbują zatrzymać dowód na podstawie art. 78 ust. 2 pkt. 2 ustawy Prd sugerując, że data kolejnego badania technicznego zapisana w starym dowodzie jest nieaktualna, tj. niezgodna ze stanem faktycznym (data w zaświadczeniu). A to stanowi powód do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych

Zaświadczenie od diagnosty SKP

Taka naprawdę nie ma jasnych przepisów dotyczących tego czy trzeba wymieniać dowód na nowy. Wiele osób porusza się pojazdem mając stary dowód oraz zaświadczenie od diagnosty SKP przez okres nawet roku. W zależności od Policjanta zaświadczenie jest uznawane bądź nie. Nie ma bowiem póki co żadnego potwierdzenia, że zaświadczenie od SKP stanowi dokument uprawniający do poruszania się pojazdem. To urzędnik może nanieść w tymczasowym dowodzie rejestracyjnym stosowną adnotację o przeprowadzonym badaniu. Samo zaświadczenie nie jest w rozumieniu przepisów prawa dokumentem.

Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego - ubezpieczenie

Warto jednak wyrobić nowy dowód rejestracyjny z uwagi na ubezpieczenie OC i AC. Firmy ubezpieczeniowe szukają zawsze jakichkolwiek nieprawidłowości, aby móc wytłumaczyć zaniechanie wypłaty należnego odszkodowania. Mając tzw. twardy dowód rejestracyjny nie będą mieć do tego prawa.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

Auto dla seniora: hybryda czy benzyna? Sprawdź, jak zaoszczędzić nawet 35 tys. zł

Samochody hybrydowe reklamowane są jako oszczędne, ciche i przyjazne środowisku. Wydają się idealne dla kierowców 50+, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego auta na co dzień. Ale uwaga: mimo niższej akcyzy i korzyści dla producentów, to klient – często senior – musi dopłacić nawet 10 tysięcy złotych. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

REKLAMA

Uwaga! Zaoszczędź nawet 1000 zł na paliwie rocznie – wystarczy 1 klik w Google Maps

Czy wiesz, że możesz oszczędzać paliwo bez zmiany stylu jazdy, samochodu ani stacji benzynowej? Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji Google Maps. Tryb oszczędzania paliwa, czyli tzw. eco routing, to niedoceniana funkcja, która w Polsce działa już od dłuższego czasu. Dzięki niej możesz zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%, co w praktyce oznacza nawet 1000 zł rocznie mniej za tankowanie.

Gigantyczne kary dla firm przewozowych podczas kontroli granicznych. Jak ich uniknąć

Kontrole na granicach mają Niemcy, Włochy, Austria, Holandia czy Szwecja. Państwa te przywróciły je głównie z obawy przed nielegalną imigracją. Co sprawdza się na granicach? Co trzeba wiedzieć, aby nie narazić się na gigantyczne kary? Najbardziej zagrożeni są przewoźnicy.

Drogie OC? Będzie jeszcze drożej. Nawet 1000 zł za polisę

Składki OC w 2025 roku nadal rosną, a to dopiero początek. Wzrost kosztów napraw, inflacja oraz większa liczba szkód sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami. Sprawdź, kto zapłaci najwięcej i jak ograniczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

Bat na pijanych kierowców! 2500 zł mandatu i przepadek auta za jazdę po alkoholu

Chociaż nowe przepisy działają od marca 2024 roku, nadal wielu kierowców ryzykuje jazdę pod wpływem alkoholu. To poważny błąd – w 2025 roku sądy nie mają litości. Wystarczy 1,5 promila, by stracić samochód albo zapłacić jego równowartość. Dowiedz się, co grozi za jazdę po alkoholu w 2025 roku, w tym mandat w wysokości co najmniej 2500 zł i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawdź, jak nowe przepisy uderzają w nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Samochód elektryczny: czy jest sposób na wydłużenie żywotności baterii takiego auta

Sceptycy elektromobilności często wskazują na ograniczony zasięg aut elektrycznych oraz obawy dotyczące trwałości ich akumulatorów. Kluczową rolę w dobrym funkcjonowaniu baterii odgrywa sposób, w jaki kierowcy użytkują swoje pojazdy.

Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

REKLAMA