REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?
W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis o badaniu technicznym to problem każdego właściciela auta, które ma je dłużej niż 6 lat. Co należy zrobić w takim przypadku?

Dowód rejestracyjny pojazdu to najważniejszy dokument stwierdzający jego dane. Jest on niezbędny w trakcie każdej kontroli przeprowadzanej przez Policję. Jednym z kluczowych jego mankamentów jest ograniczona liczba miejsc na wpisy od kierownika stacji kontroli dopuszczające pojazd do użytku po drogach publicznych.

REKLAMA

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym - wyrabianie nowego dowodu

W przypadku, gdy zabraknie miejsca na odpowiednią pieczątkę ze Stacji Kontroli Pojazdów, nadającą pojazdowi prawo do poruszania się na drodze, zaczynają się problemy. Jest bowiem kilka wersji co należy w takiej sytuacji zrobić.

Zobacz też: Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Najbardziej asekuracyjna metoda, stosowana przez większość osób mających tego typu problem, polega na wymianie dowodu rejestracyjnego. Aby to zrobić należy :

  • wykonać przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów;
  • po otrzymaniu zaświadczenia od diagnosty o pozytywnym wyniku badania technicznego, należy w terminie 30 dni zawiadomić starostę o braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego (w Urzędzie Komunikacji);
  • w Urzędzie Komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Urzędzie Komunikacji po uiszczeniu opłaty w wysokości ok. 80zł otrzymamy dowód tymczasowy, ważny 30 dni. W tym czasie zostanie przygotowany dla nas nowy dowód rejestracyjny. Od 6 czerwca 2012 roku nie ma potrzeby wyrabiania nowych naklejek legalizacyjnych na tablicach rejestracyjnych w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na wpis o badaniu technicznym. Dzięki temu zaoszczędzimy po pierwsze pieniądze (ok.  12,50 zł) a po drugie czas i sobie kłopotu (konieczność odkręcania tablic i przedstawiania ich urzędnikowi UK).

Jeśli nie chcemy wydawać niepotrzebnie kilkudziesięciu złotych na tymczasowy dowód rejestracyjny, warto zachować zaświadczenie od SKP i przedstawić je w Urzędzie Komunikacji w chwili wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego. Zaświadczenie to jest ważne przez 30 dni i możemy je przedstawić Policjantowi wraz ze starym dowodem w przypadku kontroli drogowej. Nie będzie potrzeby wyrabiania tymczasowego dowodu rejestracyjnego (ok. 20zł).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Luka prawna

Pewną osobliwością w prawie jest zapis o warunkach w jaki Policjant może zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny.

Art 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wymienia okoliczności, w których zatrzymuje się dowód rejestracyjny. Zgodnie z tym przepisem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c.

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Zobacz też: Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Nie można zatrzymać dowodu rejestracyjnego za brak miejsca na wpis badania?

REKLAMA

Ustawodawca nie przewidział więc możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego gdy upłynął termin badania technicznego pojazdu, a kierujący legitymuje się jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, gdyż w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu o przeprowadzeniu badania technicznego.

Niektórzy Policjanci, próbują zatrzymać dowód na podstawie art. 78 ust. 2 pkt. 2 ustawy Prd sugerując, że data kolejnego badania technicznego zapisana w starym dowodzie jest nieaktualna, tj. niezgodna ze stanem faktycznym (data w zaświadczeniu). A to stanowi powód do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych

Zaświadczenie od diagnosty SKP

Taka naprawdę nie ma jasnych przepisów dotyczących tego czy trzeba wymieniać dowód na nowy. Wiele osób porusza się pojazdem mając stary dowód oraz zaświadczenie od diagnosty SKP przez okres nawet roku. W zależności od Policjanta zaświadczenie jest uznawane bądź nie. Nie ma bowiem póki co żadnego potwierdzenia, że zaświadczenie od SKP stanowi dokument uprawniający do poruszania się pojazdem. To urzędnik może nanieść w tymczasowym dowodzie rejestracyjnym stosowną adnotację o przeprowadzonym badaniu. Samo zaświadczenie nie jest w rozumieniu przepisów prawa dokumentem.

Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego - ubezpieczenie

Warto jednak wyrobić nowy dowód rejestracyjny z uwagi na ubezpieczenie OC i AC. Firmy ubezpieczeniowe szukają zawsze jakichkolwiek nieprawidłowości, aby móc wytłumaczyć zaniechanie wypłaty należnego odszkodowania. Mając tzw. twardy dowód rejestracyjny nie będą mieć do tego prawa.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA