REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Prawo jazdy. Fot. Fotolia
Prawo jazdy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według starych przepisów egzamin teoretyczny na prawo jazdy ważny był przez 6 miesięcy. W tym czasie należało zdać egzamin praktyczny, aby otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem. W myśl nowych przepisów bariera 6 miesięcy została zniesiona!

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy po 1 stycznia 2015 roku

Poziom bezpieczeństwa na drogach uzależniony jest od umiejętności kierowców, którzy się po nich poruszają. Prawidłowe wyszkolenie kierowców jest zatem niezbędne, jeśli chcemy poruszać się po bezpiecznych drogach.

REKLAMA

Zobacz również: Nowa matryca stawek VAT

Zanim kierowca wyjedzie na ulicę, najpierw musi opanować wiedzę teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego, po czym zdać egzamin państwowy w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Od nowego roku (dokładnie od 1 stycznia 2015 roku) zlikwidowano obowiązek uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym przeprowadzanym przez szkołę nauki jazdy. W myśl nowych przepisów osoba ubiegająca się o prawo jazdy może ominąć cześć teoretyczną w szkole nauki jazdy, jeśli wcześniej samodzielnie opanowała materiał teoretyczny i zdała egzamin państwowy w WORD dotyczący wiedzy z zakresu ruchu drogowego.

Mają zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu teoretycznego, należy przedstawić je kierownictwu szkoły nauki jazdy, co pozwoli ominąć 30-godzinne szkolenie teoretyczne. Pytanie tylko czy to dobry pomysł? I tak, i nie. Na pewno przyspiesza to proces nabywania uprawnień do kierowania pojazdem, jednak można mieć wątpliwości co do faktycznej wiedzy przyszłego kierowcy. W szkołach nauki jazdy nie brakuje bowiem nauczycieli, mających ogromną wiedzę praktyczną, którą potrafią w umiejętny sposób przekazać kursantom. Ich cenne rady i wskazówki potrafią być szalenie pomocne młodym kierowcom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

Ważną zmianą jaka zaszła w 2014 roku dotyczy terminu ważności zaliczonego egzaminu na prawo jazdy. Od 24 sierpnia 2014 roku obowiązuje bezterminowa ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Wcześniej, w art. 52 ustawy o kierujących pojazdami widniał zapis o 6 miesięcznym okresie jego ważności. Obecnie jeśli osoba, które chce nabyć uprawnienia do kierowania pojazdem, z jakiś powodów nie może dokończyć egzaminu na prawo jazdy (np. po zaliczenie egzaminu teoretycznego wyjedzie gdzieś za granicę, rozchoruje się, bądź po prostu będzie kilkukrotnie pochodzić do egzaminu praktycznego) to nie musi ponownie zdawać części teoretycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA