REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?
Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?
Ministerstwo Infrastruktury

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Ministerstwo Infrastruktury szykuje się do jednej z największych zmian przepisów dla kierowców w ostatnich latach. Nowelizacja obejmie trzy zasadnicze kwestie, z których pierwsza dotyczyć będzie pierwszeństwa pieszych. Do tej pory prawo gwarantowało nadrzędność nad pojazdami wszystkim tym osobom, które już znalazły się na pasach. Nowe zapisy mają sprawić, że pierwszeństwo zyskają także piesi, którzy dopiero wchodzą na przejście - jednocześnie nowelizacja zobowiąże ich do zachowania szczególnej ostrożności podczas przekraczania drogi.

REKLAMA

Ważne zmiany dotyczą też ograniczeń prędkości!

REKLAMA

Druga ze zmian proponowanych przez nowe Prawo o ruchu drogowym 2020 r. odnosi się do przekroczenia prędkości poza terenem zabudowany. Obecnie złamanie przepisów jest obwarowane przede wszystkim mandatem - ten może wynosić do 500 złotych i oznacza dopisanie do konta kierowcy nawet 10 punktów karnych. Po wejściu w życie nowych przepisów funkcjonariusze otrzymają nowe narzędzia. Prowadzący, który podczas jazdy poza terenem zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h, identycznie jak w mieście straci prawo jazdy.

Trzecia ze zmian dotyczy ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Ministerstwo Infrastruktury na mocy nowelizacji Prawa o ruchu drogowym chce, aby limit był zrównany. A to oznacza zniesienie ograniczenia do 60 km/h, które obowiązuje w godzinach nocnych - tj. między 23:00 a 5:00. Z czego wynika ta zmiana? Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie, "z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. (...) Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym."

Co nowe przepisy oznaczają dla kierowców?

REKLAMA

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zaproponowana przez Ministerstwo Infrastruktury oznacza dla kierowców w Polsce przede wszystkim całkowitą zmianę nawyków drogowych. O ile dotyczą one prędkości - należy je ocenić na plus. Szczególne wątpliwości budzą zagadnienia związane z pierwszeństwem dla pieszych. Uprawnienie dla osób wchodzących dopiero na pasy sprawia, że prowadzący będą zobowiązani do zachowania większej uwagi przed przejściami, a sami piesi będą mogli sprawniej przechodzić przez jezdnię. Z drugiej strony zmiana ta rodzi pewne obawy. Bo choć przepisy nie mają takiej intencji, nieco zwalniają osoby wkraczające na jezdnię z obowiązku myślenia i przewidywania.

Brak przewidywania i analizy po obydwu stronach - kierowców i pieszych - sprawia, że prawa fizyki mogą się okazać nieubłagane. W końcu w miastach pojawiają się nie tylko małe auta, ale też wypełnione ładunkiem ciężarówki czy autobusy - których droga hamowania jest odpowiednio dłuższa. Co więcej, zastrzeżenia można mieć do stanu polskiej infrastruktury. Przejścia dla pieszych nie zawsze są ustawiane w miejscach dobrze widocznych dla prowadzących, a dobra widoczność to podstawa wczesnego podjęcia reakcji i zatrzymania się przed szlakiem dla pieszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy o pierwszeństwie pieszych - kiedy?

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie 1 lipca 2020 roku. Czy ta data jest stuprocentowo pewna? Nie do końca. Bo choć projekt już jest, 31 stycznia 2020 roku został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. A termin ich zakończenia jest bliżej nieokreślony. To po pierwsze. Po drugie ustalenie ostatecznego kształtu zmian przepisów prawa to dopiero pierwszy krok. Drugim jest zatwierdzenie przepisów przez Sejm, Senat i Prezydenta. Od podpisu głowy państwa do wejścia nowych zapisów prawnych w życie konieczne jest jeszcze odczekanie okresu vacatio legis. A to może przesunąć termin obowiązywania przepisów dopiero na przyszły rok.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA