REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem po Europie - poradnik dla kierowców

Tomasz Korniejew
Podróżowanie samochodem po europie to wspaniały pomysł na spędzenie wakacji. Aby podróż minęła bez przeszkód warto zapoznać się z wymogami odnośnie ubezpieczenia pojazdu, podstawowymi przepisami, a także dowiedzieć się jakie posiłki spożywać podczas podróży. Przedstawiamy nasz obszerny poradnik.
Podróżowanie samochodem po europie to wspaniały pomysł na spędzenie wakacji. Aby podróż minęła bez przeszkód warto zapoznać się z wymogami odnośnie ubezpieczenia pojazdu, podstawowymi przepisami, a także dowiedzieć się jakie posiłki spożywać podczas podróży. Przedstawiamy nasz obszerny poradnik.

REKLAMA

REKLAMA

Podróżowanie samochodem po europie to wspaniały pomysł na spędzenie wakacji. Aby podróż minęła bez przeszkód warto zapoznać się z wymogami odnośnie ubezpieczenia pojazdu, podstawowymi przepisami, a także dowiedzieć się jakie posiłki spożywać podczas podróży. Przedstawiamy nasz obszerny poradnik.

Do jakich krajów musimy zabrać zieloną kartę i co to jest ubezpieczenie graniczne?

W wielu krajach Europy sankcje za brak obowiązkowego OC są znacznie bardziej surowe niż kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Koszty dla nieubezpieczonego kierowcy z Polski drastycznie rosną, jeżeli spowoduje on wypadek poza granicami naszego kraju. Dlatego przed rozpoczęciem wakacyjnych wojaży warto poznać kilka ważnych faktów na temat honorowania polskiej polisy OC za granicą, zielonej karty oraz ubezpieczenia granicznego.

REKLAMA

Polak wyjeżdżający do krajów UE nie potrzebuje już dodatkowych polis

Przed 1 maja 2004 r. polski kierowca wyjeżdżający za granicę zawsze potrzebował dodatkowego ubezpieczenia w formie zielonej karty. Tak zwany System Zielonej Karty obecnie obejmuje 46 krajów z Europy, Afryki i Azji. Jego państwa członkowskie zrzeszyły się, aby lepiej i sprawniej likwidować szkody komunikacyjne (na bazie krajowych polis OC). Część krajów z Systemu Zielonej Karty dodatkowo podpisało tzw. Porozumienie Wielostronne. Dzięki wspomnianemu porozumieniu możliwe jest wzajemne honorowanie krajowych ubezpieczeń OC, bez dodatkowego certyfikatu w formie zielonej karty. Polska przystąpiła do Porozumienia Wielostronnego w maju 2004 r. (wraz z akcesją do UE). Dlatego Polak jadący do krajów Unii Europejskiej i niektórych innych państw (np. Serbii, Norwegii oraz Szwajcarii), nie potrzebuje  zielonej karty (patrz poniższa tabela). Dodatkowa polisa wciąż jest jednak konieczna dla osób wjeżdżających do Turcji, Rosji, Mołdawii, Ukrainy i Białorusi oraz niektórych państw bałkańskich (Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny). 

Polisa graniczna to awaryjne i znacznie bardziej kosztowne rozwiązanie

Nie wszyscy kierowcy wybierający się do kraju, w którym potrzebna jest zielona karta, pamiętają o obowiązku posiadania dodatkowego dokumentu. Jeżeli wystąpi taka sytuacja (polski kierowca zapomni o zielonej karcie),   może on  kontynuować podróż za granicą po wykupieniu specjalnej polisy granicznej (np. na 15 dni lub 30 dni).

Rozwinięcie tematu polisy granicznej znajdziesz tutaj: Zobacz też: Zielona Karta i polisa graniczna - kiedy będzie dodatkowym kosztem wakacji?

Co robić po wypadku za granicą?

Jeśli dojdzie do wypadku poza granicami naszego kraju, kierowca powinien wiedzieć, jak się zachować. Inaczej powinien postępować za wschodnią, a inaczej za zachodnią granicą.

Wypadek za granicą – co dalej?

REKLAMA

Każdy wypadek drogowy jest źródłem zrozumiałego stresu. Zdenerwowanie kierowcy może być jeszcze większe, jeżeli kolizja miała miejsce poza granicami naszego kraju. W takim przypadku jest uruchamiana specjalna procedura. Szkody zostają zlikwidowane dzięki współpracy krajowych i zagranicznych ubezpieczycieli.

Osoba, która spowodowała wypadek za granicą, nie musi się obawiać problemów, o ile posiada ubezpieczenie OC respektowane w danym kraju lub polisę graniczną albo zieloną kartę. Warto zdawać sobie sprawę, że likwidacja zagranicznej szkody będzie o wiele łatwiejsza, jeżeli uczestnicy wypadku wymienią się potrzebnymi informacjami i przygotują wspólne oświadczenie.

Za wschodnią granicą policję trzeba wezwać do każdego wypadku

Zachowanie kierowców po zabezpieczeniu miejsca wypadku jest bardzo ważne. Kierowcy zwykle nie muszą wzywać policji, jeżeli wystąpiła tylko niewielka szkoda majątkowa (np. wgnieciony błotnik). Interwencja stróżów prawa jest nieodzowna, gdy auto zostało poważnie zniszczone albo miały miejsce szkody osobowe (tzn. uszkodzenia ciała). Wspomniana zasada obowiązuje w większości krajów, do których wybierają się polscy kierowcy. Inaczej trzeba postąpić w Rosji, Rumunii,na Białorusi i Ukrainie. W tych krajach policja powinna zostać wezwana po każdym wypadku. O tej regule przypomina między innymi PBUK.

Szkody z krajów nienależących do strefy EOG trzeba zgłosić na miejscu

Dalszy przebieg procedury związanej ze szkodą wyrządzoną polskiemu kierowcy będzie zależał do tego, jaki jest kraj wypadku oraz rejestracji pojazdu należącego do sprawcy kolizji. Szkód wyrządzonych przez kierowców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii nie można zgłaszać po powrocie do Polski.

Rozwinięcie tematu, jak zgłosić szkodę po kolizji za granicą znajdziesz tutaj: Zobacz też: Co robić po zagranicznym wypadku?

Na następnej stronie przeczytasz m.in. o obowiązkowym wyposażeniu pojazdów za granicą


Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą a mandat

W wielu krajach europejskich obowiązują różne przepisy odnośnie wyposażenia obowiązkowego pojazdów. Czy wybierając się samochodem za granicę, musimy dostosować wyposażenie samochodu do wymogów przepisów w innych państwach?

Mandat za brak apteczki za granicą?

REKLAMA

W świadomości kierowców wciąż żyją wspomnienia z wszelkiego rodzaju dzienników donoszących o mandatach, którymi karani są polscy kierowcy wjeżdżający na terytorium Niemiec. Chodziło o brak w wielu polskich samochodach apteczki, która stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodów zarejestrowanych na terenie Niemiec.

Różnic w obowiązkowym wyposażeniu samochodów w poszczególnych krajach jest więcej i trzeba przyznać, że polskie prawo nie stawia wysoko poprzeczki polskim kierowcom. Dla przykładu we Francji w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu wchodzą m.in. kamizelka odblaskowa oraz zestaw żarówek (do lamp, w których da się je samodzielnie wymienić). W Słowacji kierowcy muszą wozić ze sobą w samochodzie np. linkę holowniczą.

Czy to oznacza, że każdy kierowca wyjeżdżający za granicę samochodem zarejestrowanym w Polsce musi doposażyć swoje auto do wymagań każdego kraju, przez który będzie przejeżdżał?

Odpowiedź na zadane pytanie znajdziesz tutaj: Zobacz też: Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą, a mandat

Podróżowanie z psem w samochodzie

Żeby podróżowanie samochodem z psem nie było kłopotliwe dla kierowcy oraz zwierzęcia, trzeba przyzwyczajać je do tego już od okresu szczenięcego.

Przewożenie psa w samochodzie – przyzwyczajanie psa do podróży

Mało który pies lubi podróżowanie samochodem. Czworonogi mają różne charaktery, jedne jest łatwiej przekonać do podróżowania autem, inne mniej. Osoby, które planują zabierać na samochodowe przejażdżki swojego zwierzaka, powinny zawczasu przygotować psa do transportu autem. Jak to zrobić?

Najlepiej sprawić, by podróż samochodem kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. Dlatego nie jest dobrym pomysłem zabieranie czworonoga na pierwsze przejażdżki do weterynarza. Warto ustalić harmonogram tras i zabierać psa w miejsca, gdzie może się wybiegać, pobawić, tak, by podróże kojarzyły mu się zazwyczaj z czymś przyjemnym. Co ważne, najpierw zacznijmy od krótszych dystansów, stopniowo zwiększając czas podróży.

Ponadto, zanim wyruszymy z psem w podróż, zadbajmy o to, by był najedzony, ale nie podawajmy mu posiłku bezpośrednio przed wyjazdem.

Rozwinięcie tematu, jak przewozić psa w samochodzie znajdziesz tutaj: Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie

Przewożenie rowerów – który sposób jest najlepszy?

Jaki jest najlepszy (najbardziej ekonomiczny) sposób na przewiezienie rowerów samochodem? Czy najpopularniejsze bagażniki dachowe są w tym przypadku najlepsze?

Polacy coraz częściej podróżują na wakacje i krótkie urlopy z rowerami. Tym samym zwiększa się grono osób, które poszukują najlepszych sposobów na przewiezienie roweru, bądź kilku rowerów samochodem.

Odpowiedź na pytanie – który sposób na przewiezienie roweru jest najlepszy, nie jest jednoznaczna. Rynek oferuje wiele różnego rodzaju uchwytów i bagażników do przewożenia rowerów na samochodzie. To, z jednej strony, ułatwia sprawę, ale z drugiej, generuje więcej wątpliwości.

Najlepszy sposób na przewiezienie rowerów – ustal swoje potrzeby

Kluczową kwestią do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule jest to, czy najlepszym sposobem na przewiezienie roweru jest sposób najtańszy, czy najwygodniejszy. Inną, ale równie istotną jest fakt, czy chcemy przewieźć jeden rower, czy kilka. Dlatego w dalszej części tekstu zasugerujemy, który sposób na przewiezienie roweru jest najlepszy w odniesieniu do różnych sytuacji.

Najoszczędniejszy sposób na przewiezienie rowerów

Jeżeli jedynym priorytetem jest uzyskanie możliwie niskiego zużycia paliwa podczas przewozu rowerów,  najlepiej je przewieźć w środku samochodu, odpowiednio zabezpieczając przed przesuwaniem. Nie zawsze mamy taką możliwość

O pozostałych sposobach na przewożenie roweru przeczytasz tutaj: Zobacz też: Przewożenie rowerów - który sposób jest najlepszy?

Na następnej stronie przeczytasz m.in. o tym co jeść w trakcie podróży


Dieta kierowcy, czyli co jeść w trakcie podróży?

Wyższa sprawność za kierownicą, lepsza koncentracja i skuteczna walka z sennością w trakcie jazdy autem – to zalety prawidłowej diety kierowcy. Co warto zjeść przed podróżą, aby ograniczyć ryzyko zaśnięcia za kierownicą?

Wakacyjne podróże samochodem mają to do siebie, że są zazwyczaj znacznie dłuższe od tych na co dzień. Przeciętny polski turysta zanim osiągnie cel podróży, pokonuje dystans przeszło 300 km w jedną stronę. Oznacza to, że w aucie spędzi ok. czterech godzin. Nierzadko czas ten znacznie się wydłuża. To sprawia, że kierowca potrzebuje dużo energii. Co zatem zmotoryzowani powinni uwzględnić w swojej diecie, aby dowieźć bezpiecznie do celu siebie i swoich pasażerów?

Wysokoenergetyczna dieta

Intensywna praca mózgu i poszczególnych organów ciała w trakcie jazdy autem wymaga zastosowania diety wysokoenergetycznej. Należy jednak unikać prostych cukrów, które pobudzają na krótko nasz organizm do pracy, ale po kilkunastu minutach nasilają uczucie zmęczenia (w wyniku podwyższenia produkcji insuliny w organizmie). Dlatego warto wykluczyć z diety wszelkiego rodzaju słodycze. Można zastąpić je orzechami i miodem. Zacznijmy jednak od początku.

O tym, co zjeść na śniadanie przed podróżą i jaki posiłek w trakcie, przeczytasz tutaj: Zobacz też: Dieta dla kierowcy - wysokoenergetyczna żywność

Ograniczenia prędkości i obowiązkowe wyposażenie pojazdów w wybranych krajach europejskich

Ograniczenia prędkości w Austrii

Dopuszczalne prędkości w Austrii

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Sam. osobowy

50 km/h*

100 km/h

130 km/h

Sam. osobowy
z przyczepą

50 km/h

80 km/h/100 km/h**

100 km/h

*w niektórych miastach obowiązują strefy z ograniczeniem do 30 km/h

**100 km/h dla pojazdów ciągnących przyczepę o masie poniżej 750 kg

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy w Austrii:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
 • Światła mijania trzeba mieć włączone jedynie po zmroku i w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia.

Ograniczenia prędkości w Bułgarii

Dopuszczalne prędkości w Bułgarii

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h*

120 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

70 km/h

100 km/h

90 km/h

* na nowych odcinkach autostrad limit jest zwiększony do 140 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy w Bułgarii:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
 • obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 1 listopada do 31 marca.

Na następnej stronie przeczytasz m.in. o przepisach obowiązujących w Chorwacji


Ograniczenia prędkości w Chorwacji

Dopuszczalne prędkości w Chorwacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

90km/h

80 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy w Chorwacji:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
 • komplet żarówek na zmianę,
 • obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 15 listopada do 15 kwietnia.

Ograniczenia prędkości w Czarnogórze

Dopuszczalne prędkości w Czarnogórze

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

80 km/h

100 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy w Czarnogórze:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
 • komplet żarówek na zmianę,
 • obowiązkowa jazda na światłach mijania,
 • zielona karta.

Ograniczenia prędkości w Czechach

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy w Czechach:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
 • komplet żarówek na zmianę,
 • komplet bezpieczników,
 • koło zapasowe lub zestaw naprawczy,
 • obowiązkowa jazda na światłach mijania.

Ograniczenia prędkości we Francji

Dopuszczalne prędkości we Francji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h**

130 km/h*

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

90 km/h**

130 km/h*

110 km/h

*na mokrej nawierzchni 110 km/h **na mokrej nawierzchni 80 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy we Francji:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • komplet żarówek na zmianę,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych.

Na następnej stronie przeczytasz o m.in. o przepisach drogowych we Włoszech


Ograniczenia prędkości w Niemczech

Dopuszczalne prędkości w Niemczech

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

100 km/h

bez ograniczeń*

130 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

100 km/h

100 km/h

*prędkość zalecana to 130 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy w Niemczech:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
 • naklejka informująca o emisji spalin w przypadku wjazdu do centrów niektórych miast.

Ograniczenia prędkości w Słowacji

Dopuszczalne prędkości w Słowacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

130 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

90 km/h

90 km/h

90 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy w Słowacji:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
 • koło zapasowe lub zestaw naprawczy,
 • lewarek,
 • komplet bezpieczników,
 • linka holownicza,
 • obowiązkowa jazda na światłach mijania.

Ograniczenia prędkości na Węgrzech

Dopuszczalne prędkości na Węgrzech

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

70 km/h

80 km/h

70 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy na Węgrzech:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • apteczka,
 • linka holownicza,
 • obowiązkowa jazda na światłach mijania.

Ograniczenia prędkości we Włoszech

Dopuszczalne prędkości we Włoszech

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

70 km/h

80 km/h

70 km/h

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) i wybrane lokalne przepisy we Włoszech:

 • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
 • obowiązkowa jazda na światłach mijania,
 • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

  Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

  Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

  Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

  PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

  Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

  Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

  Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

  REKLAMA

  Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

  Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

  Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

  Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

  Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

  Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

  Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

  Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

  REKLAMA

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

  REKLAMA