REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Czechach

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Wyjeżdżając do Czech powinniśmy znać przepisy ruchu drogowego w tym kraju. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego w Czechach może skutkować zapłaceniem wysokiego mandatu.

Przepisy drogowe w Czechach

Przed wyjazdem samochodem do Czech powinniśmy zrobić przegląd samochodu, sprawdzić ważność ubezpieczenia oraz wyposażenia samochodu - gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. Ponadto czeskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie na wyposażeniu: kompletu bezpieczników elektrycznych, kompletu żarówek, podnośnika, klucza do demontażu kół i koła zapasowego, a także kompletu kamizelek odblaskowych dla wszystkich pasażerów. Brak którejś z części wyposażenia może (choć na mocy konwencji wiedeńskiej nie powinien) skończyć się zapłaceniem wysokiego mandatu. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek to oszczędzimy sobie wielu kłopotów w podróży po kraju naszych sąsiadów.

REKLAMA

Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto

 Kup winietę!

W Czechach obowiązuje system winiet - jest to forma opłaty za poruszanie się autostradami. Winiety można kupić na stacjach benzynowych lub na granicy. Koszt dziesięciodniowej winiety dla pojazdów o masie nie większej niż 3,5 tony to 310 koron. Za wykupienie miesięcznej winiety dla samochodu osobowego zapłacimy już 440 koron. Wykup winiety jest jednak obligatoryjny i za brak przyklejonej naklejki na szybie, w widocznym miejscu, grożą wysokie mandaty.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Czechach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Ponadto prawo czeskie nakazuje używania świateł przez cały rok oraz jazdę z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Czesi wymagają od kierowców przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa. Policja czeska bardzo konsekwentnie karze kierowców za choćby minimalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze. Ceny kar za jej przekroczenie nawet o 20 km/h oscylują pomiędzy 20 a 70 Euro. Dopuszczalna prędkość jazdy po autostradach na terenie Republiki Czeskiej to 130 km/h, 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 90 km/h poza terenem zabudowanym. Jazda pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających grozi pozbawieniem wolności nawet do 3 lat. Kierowcy podczas jazdy mogą korzystać jedynie z zestawu słuchawkowego.

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Zobacz również: Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Służba zdrowia i ubezpieczenia

Aby skorzystać z czeskiej opieki zdrowotnej należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła stary druk E-111. Warunkiem wyrobienia tej karty jest pójście do lokalnego oddziału NFZ w swoim mieście. Ta karta pozwala na pokrycie tylko podstawowych usług medycznych, więc zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przez turystów. Umożliwi ono w razie poważniejszego wypadku specjalistyczne leczenie oraz pobyt w prywatnej klinice bądź szpitalu. Może ono również zapewnić transport medyczny, który nie jest objęty w ubezpieczeniu EKUZ.

Bezpieczeństwo

W Czechach bardzo częste są kradzieże. Szczególnie w takich miastach jak Praga, które są nastawione na turystykę musimy być szczególnie ostrożni. Nagminnie zdarzają się nie tylko kradzieże pieniędzy, ale również samochodów.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA