REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Kajetan Puszek
Podczas jazdy drogami w Bośni i Hercegowinie, trzeba uważać na zwierzęta, często wybiegające na drogi.
Podczas jazdy drogami w Bośni i Hercegowinie, trzeba uważać na zwierzęta, często wybiegające na drogi.

REKLAMA

REKLAMA

Republika Bośni i Hercegowiny została proklamowana w 1992 roku. Ten kraj powstały na gruzach byłej Jugosławii charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu. Cały kraj w 2/3 stanowi Bośnia a Hercegowina zajmuje 1/3 reszty powierzchni państwa.

Od kilku lat do religijnej stolicy kraju – Medjugorje – zjeżdżają tysiące pielgrzymów. To miejsce zyskało międzynarodową sławę dzięki objawieniom maryjnym, które kilkakrotnie rzekomo miały miejsce na terenie tej wioski.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

REKLAMA

Przybliżony czas przejazdu to 18 godzin - z czego 8 godzin to podróż autostradami. Koszt przejazdu tego dystansu to 200 euro – w tę cenę wliczone jest paliwo i wszystkie opłaty drogowe. Chcąc dojechać z Chorwacji np. do Dubrovnika, musimy przejechać przez Bośnię. Wymagany jest paszport ważny na co najmniej 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Turyści indywidualni przebywający na terenie tego kraju do 90 dni muszą w ciągu 24 godzin zameldować na najbliższym posterunku policji. Wymagane jest również zabezpieczenie pieniężne w wysokości 50 Euro od osoby za dzień.

Prawo tego kraju wymaga od użytkowników samochodów zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach oraz tylnych (jeśli są zamontowane). Kierowcy muszą mieć trójkąt ostrzegawczy, apteczkę pierwszej pomocy, gumowe rękawiczki, gaśnicę, linki holownicze, komplet zapasowych żarówek oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Istnieje wytyczne dotyczące minimalnej grubości bieżnika opon – która wynosi 1,6 mm. Zalecamy posiadanie bieżnika o grubości 3 mm. Jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od grudnia do marca włącznie. Dzieci do lat 12 muszą podróżować na tylnych siedzeniach.

Wymagane jest ubezpieczenie OC. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego , które w razie wypadku pokryło by koszty leczenia i przewiezienia do Polski. Honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mandaty pobierane są na miejscu – brak zapiętych pasów to koszt 7,5 Euro, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu to 25 Euro a przekroczenie prędkości to wydatek rzędu 100 Euro. Prawo wymaga od kierowców obowiązku jazdy na światłach przez cały rok. Podróżowanie autostradami jest bezpłatne. W Bośni i Hercegowinie jest 995 km dróg międzynarodowych. Maksymalna prędkość jaką możemy jechać w terenie zabudowanym to 50 km/h, niezabudowanym – 80 km/h a na autostradzie 100 km/h. Kierowcy tak jak np. w Serbii nie przestrzegają przepisów – także trzeba być szczególnie ostrożnym podczas podróżowania po lokalnych drogach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Poza tym niebezpieczeństwo stanowią w nocy furmanki i zwierzęta, które często wybiegają na drogi w Bośni i Hercegowinie. Przeszkodą jest brak komunikacji z władzami – policjanci raczej nie mówią po angielsku.

Benzynę ołowiową i bezołowiową kupimy bez problemu na terenie całego kraju. Jedynie gaz LPG można kupić przeważnie na terenie miast.

Odległość z Polski do Bośni i Hercegowiny wynosi 1534 km (w tym przez większość drogi podróżujemy autostradami).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA