REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Belgii

Kajetan Puszek
Mandaty drogowe w Belgii mogą opiewać na sumę nawet 1375 euro.  fot. Mateusz Szymański
Mandaty drogowe w Belgii mogą opiewać na sumę nawet 1375 euro. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po jednym z krajów Beneluksu – Belgii nieznajomość całej gamy przepisów drogowych może prowadzić do otrzymania wysokiego mandatu.

Najważniejsze regulacje prawne

Pobyt na terytorium Belgii do 90 dni nie wymaga wizy i jest uwarunkowany posiadaniem paszportu, ważnego minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Innym dokumentem honorowanym przez władze jest dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy. Jeżeli podczas pobytu w Belgii nie jesteśmy zameldowani w hotelu to musimy w ciągu 3 dni zameldować się w urzędzie gminnym. Dzieje się tak tylko w przypadku pobytu, który będzie przekraczał 8 dni. Władze honorują ubezpieczenie komunikacyjne OC oraz kartę NFZ. Zalecamy wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do San Marino

Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na posiadanie w paszporcie pieczątki świadczącej o przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej. Konsekwencją braku owej pieczątki może być problem z zameldowaniem w urzędzie gminy tudzież wydalenie z terytorium kraju. Wówczas możemy dostać zakaz wjazdu do Belgii i do strefy Schengen na okres od trzech do ośmiu lat.

Niezbędne wyposażenie pojazdu

REKLAMA

W Belgii obowiązuje przymus jazdy z zapiętymi pasami na przednich siedzeniach oraz na tylnych, o ile są tam zamontowane. W wyposażeniu swojego samochodu musimy również mieć trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę i gaśnicę. Minimalny rozmiar bieżnika wynosi 1,6 mm.

W terenie zabudowanym należy jeździć na włączonych światłach podczas jazdy nocnej. W dzień jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Światła przeciwmgielne mogą być włączone tylko podczas mgły, opadów śniegu bądź mocnego deszczu.

Ponadto obligatoryjne jest posiadanie kamizelki odblaskowej w wyposażeniu naszego samochodu.

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości i 2, 55 metra długości. Długość samochodu i przyczepy nie może przekraczać 18 metrów.

Dzieci poniżej 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu w foteliku tylko w przypadku, gdy ma on świadectwo homologacji. Ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 120 km/h a w terenie zabudowanym 50 km/h. Maksymalna prędkość przy holowaniu określona prawnie wynosi 25 km/h. W niektórych miejscach obowiązują specjalne przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Przykładowo w strefie zamieszkania ograniczenie wynosi 20 km/h. W innych strefach oznaczonych odpowiednimi znakami ograniczenie wynosi 30 km/h.

Mandaty

Kary i mandaty funkcjonują w czterech kategoriach. Pierwsza z nich to wykroczenia tj. brak zapiętych pasów, korzystanie z pasa przeznaczonego dla autobusów etc. Kary za tego typu wykroczenia drogowe oscylują od 55 do 1375 euro. Drugi typ wykroczeń to parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, rozmawianie przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego czy też nierespektowanie światła pomarańczowego. Mandaty za tego typu wykroczenia zaczynają się od 110 a kończą na 1375 euro. Trzecią kategorie stanowią wykroczenia o poważniejszym charakterze.

Zobacz również: Wyjazd samochodem na Węgry

Są to: nierespektowanie czerwonego światła czy zakazu wyprzedzania. Mandaty w tej kategorii są dużo wyższe niż w poprzednich kategoriach. Maksymalna kara za złamanie któregoś z przepisów to 2750 euro. Ostatnia kategoria to wykroczenia tj. przejazd przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, zawracanie lub cofanie na autostradzie tudzież niebezpieczne wyprzedzanie na zakręcie. Kary za tego typu wykroczenia wynoszą od 220 do 2750 Euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA