REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Belgii

Kajetan Puszek
Mandaty drogowe w Belgii mogą opiewać na sumę nawet 1375 euro.  fot. Mateusz Szymański
Mandaty drogowe w Belgii mogą opiewać na sumę nawet 1375 euro. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po jednym z krajów Beneluksu – Belgii nieznajomość całej gamy przepisów drogowych może prowadzić do otrzymania wysokiego mandatu.

Najważniejsze regulacje prawne

Pobyt na terytorium Belgii do 90 dni nie wymaga wizy i jest uwarunkowany posiadaniem paszportu, ważnego minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Innym dokumentem honorowanym przez władze jest dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy. Jeżeli podczas pobytu w Belgii nie jesteśmy zameldowani w hotelu to musimy w ciągu 3 dni zameldować się w urzędzie gminnym. Dzieje się tak tylko w przypadku pobytu, który będzie przekraczał 8 dni. Władze honorują ubezpieczenie komunikacyjne OC oraz kartę NFZ. Zalecamy wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do San Marino

Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na posiadanie w paszporcie pieczątki świadczącej o przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej. Konsekwencją braku owej pieczątki może być problem z zameldowaniem w urzędzie gminy tudzież wydalenie z terytorium kraju. Wówczas możemy dostać zakaz wjazdu do Belgii i do strefy Schengen na okres od trzech do ośmiu lat.

Niezbędne wyposażenie pojazdu

REKLAMA

W Belgii obowiązuje przymus jazdy z zapiętymi pasami na przednich siedzeniach oraz na tylnych, o ile są tam zamontowane. W wyposażeniu swojego samochodu musimy również mieć trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę i gaśnicę. Minimalny rozmiar bieżnika wynosi 1,6 mm.

W terenie zabudowanym należy jeździć na włączonych światłach podczas jazdy nocnej. W dzień jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Światła przeciwmgielne mogą być włączone tylko podczas mgły, opadów śniegu bądź mocnego deszczu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto obligatoryjne jest posiadanie kamizelki odblaskowej w wyposażeniu naszego samochodu.

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości i 2, 55 metra długości. Długość samochodu i przyczepy nie może przekraczać 18 metrów.

Dzieci poniżej 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu w foteliku tylko w przypadku, gdy ma on świadectwo homologacji. Ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 120 km/h a w terenie zabudowanym 50 km/h. Maksymalna prędkość przy holowaniu określona prawnie wynosi 25 km/h. W niektórych miejscach obowiązują specjalne przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Przykładowo w strefie zamieszkania ograniczenie wynosi 20 km/h. W innych strefach oznaczonych odpowiednimi znakami ograniczenie wynosi 30 km/h.

Mandaty

Kary i mandaty funkcjonują w czterech kategoriach. Pierwsza z nich to wykroczenia tj. brak zapiętych pasów, korzystanie z pasa przeznaczonego dla autobusów etc. Kary za tego typu wykroczenia drogowe oscylują od 55 do 1375 euro. Drugi typ wykroczeń to parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, rozmawianie przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego czy też nierespektowanie światła pomarańczowego. Mandaty za tego typu wykroczenia zaczynają się od 110 a kończą na 1375 euro. Trzecią kategorie stanowią wykroczenia o poważniejszym charakterze.

Zobacz również: Wyjazd samochodem na Węgry

Są to: nierespektowanie czerwonego światła czy zakazu wyprzedzania. Mandaty w tej kategorii są dużo wyższe niż w poprzednich kategoriach. Maksymalna kara za złamanie któregoś z przepisów to 2750 euro. Ostatnia kategoria to wykroczenia tj. przejazd przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, zawracanie lub cofanie na autostradzie tudzież niebezpieczne wyprzedzanie na zakręcie. Kary za tego typu wykroczenia wynoszą od 220 do 2750 Euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

REKLAMA

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA