REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Belgii

Kajetan Puszek
Mandaty drogowe w Belgii mogą opiewać na sumę nawet 1375 euro.  fot. Mateusz Szymański
Mandaty drogowe w Belgii mogą opiewać na sumę nawet 1375 euro. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po jednym z krajów Beneluksu – Belgii nieznajomość całej gamy przepisów drogowych może prowadzić do otrzymania wysokiego mandatu.

Najważniejsze regulacje prawne

Pobyt na terytorium Belgii do 90 dni nie wymaga wizy i jest uwarunkowany posiadaniem paszportu, ważnego minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Innym dokumentem honorowanym przez władze jest dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy. Jeżeli podczas pobytu w Belgii nie jesteśmy zameldowani w hotelu to musimy w ciągu 3 dni zameldować się w urzędzie gminnym. Dzieje się tak tylko w przypadku pobytu, który będzie przekraczał 8 dni. Władze honorują ubezpieczenie komunikacyjne OC oraz kartę NFZ. Zalecamy wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do San Marino

Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na posiadanie w paszporcie pieczątki świadczącej o przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej. Konsekwencją braku owej pieczątki może być problem z zameldowaniem w urzędzie gminy tudzież wydalenie z terytorium kraju. Wówczas możemy dostać zakaz wjazdu do Belgii i do strefy Schengen na okres od trzech do ośmiu lat.

Niezbędne wyposażenie pojazdu

REKLAMA

W Belgii obowiązuje przymus jazdy z zapiętymi pasami na przednich siedzeniach oraz na tylnych, o ile są tam zamontowane. W wyposażeniu swojego samochodu musimy również mieć trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę i gaśnicę. Minimalny rozmiar bieżnika wynosi 1,6 mm.

W terenie zabudowanym należy jeździć na włączonych światłach podczas jazdy nocnej. W dzień jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Światła przeciwmgielne mogą być włączone tylko podczas mgły, opadów śniegu bądź mocnego deszczu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto obligatoryjne jest posiadanie kamizelki odblaskowej w wyposażeniu naszego samochodu.

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości i 2, 55 metra długości. Długość samochodu i przyczepy nie może przekraczać 18 metrów.

Dzieci poniżej 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu w foteliku tylko w przypadku, gdy ma on świadectwo homologacji. Ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 120 km/h a w terenie zabudowanym 50 km/h. Maksymalna prędkość przy holowaniu określona prawnie wynosi 25 km/h. W niektórych miejscach obowiązują specjalne przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Przykładowo w strefie zamieszkania ograniczenie wynosi 20 km/h. W innych strefach oznaczonych odpowiednimi znakami ograniczenie wynosi 30 km/h.

Mandaty

Kary i mandaty funkcjonują w czterech kategoriach. Pierwsza z nich to wykroczenia tj. brak zapiętych pasów, korzystanie z pasa przeznaczonego dla autobusów etc. Kary za tego typu wykroczenia drogowe oscylują od 55 do 1375 euro. Drugi typ wykroczeń to parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, rozmawianie przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego czy też nierespektowanie światła pomarańczowego. Mandaty za tego typu wykroczenia zaczynają się od 110 a kończą na 1375 euro. Trzecią kategorie stanowią wykroczenia o poważniejszym charakterze.

Zobacz również: Wyjazd samochodem na Węgry

Są to: nierespektowanie czerwonego światła czy zakazu wyprzedzania. Mandaty w tej kategorii są dużo wyższe niż w poprzednich kategoriach. Maksymalna kara za złamanie któregoś z przepisów to 2750 euro. Ostatnia kategoria to wykroczenia tj. przejazd przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, zawracanie lub cofanie na autostradzie tudzież niebezpieczne wyprzedzanie na zakręcie. Kary za tego typu wykroczenia wynoszą od 220 do 2750 Euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA