Przepisy drogowe w Belgii
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejsze regulacje prawne
Pobyt na terytorium Belgii do 90 dni nie wymaga wizy i jest uwarunkowany posiadaniem paszportu, ważnego minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Innym dokumentem honorowanym przez władze jest dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy. Jeżeli podczas pobytu w Belgii nie jesteśmy zameldowani w hotelu to musimy w ciągu 3 dni zameldować się w urzędzie gminnym. Dzieje się tak tylko w przypadku pobytu, który będzie przekraczał 8 dni. Władze honorują ubezpieczenie komunikacyjne OC oraz kartę NFZ. Zalecamy wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.
REKLAMA
Zobacz również: Wyjazd samochodem do San Marino
Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na posiadanie w paszporcie pieczątki świadczącej o przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej. Konsekwencją braku owej pieczątki może być problem z zameldowaniem w urzędzie gminy tudzież wydalenie z terytorium kraju. Wówczas możemy dostać zakaz wjazdu do Belgii i do strefy Schengen na okres od trzech do ośmiu lat.
Niezbędne wyposażenie pojazdu
REKLAMA
W Belgii obowiązuje przymus jazdy z zapiętymi pasami na przednich siedzeniach oraz na tylnych, o ile są tam zamontowane. W wyposażeniu swojego samochodu musimy również mieć trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę i gaśnicę. Minimalny rozmiar bieżnika wynosi 1,6 mm.
W terenie zabudowanym należy jeździć na włączonych światłach podczas jazdy nocnej. W dzień jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Światła przeciwmgielne mogą być włączone tylko podczas mgły, opadów śniegu bądź mocnego deszczu.
Ponadto obligatoryjne jest posiadanie kamizelki odblaskowej w wyposażeniu naszego samochodu.
Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości i 2, 55 metra długości. Długość samochodu i przyczepy nie może przekraczać 18 metrów.
Dzieci poniżej 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu w foteliku tylko w przypadku, gdy ma on świadectwo homologacji. Ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 120 km/h a w terenie zabudowanym 50 km/h. Maksymalna prędkość przy holowaniu określona prawnie wynosi 25 km/h. W niektórych miejscach obowiązują specjalne przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Przykładowo w strefie zamieszkania ograniczenie wynosi 20 km/h. W innych strefach oznaczonych odpowiednimi znakami ograniczenie wynosi 30 km/h.
Mandaty
Kary i mandaty funkcjonują w czterech kategoriach. Pierwsza z nich to wykroczenia tj. brak zapiętych pasów, korzystanie z pasa przeznaczonego dla autobusów etc. Kary za tego typu wykroczenia drogowe oscylują od 55 do 1375 euro. Drugi typ wykroczeń to parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, rozmawianie przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego czy też nierespektowanie światła pomarańczowego. Mandaty za tego typu wykroczenia zaczynają się od 110 a kończą na 1375 euro. Trzecią kategorie stanowią wykroczenia o poważniejszym charakterze.
Zobacz również: Wyjazd samochodem na Węgry
Są to: nierespektowanie czerwonego światła czy zakazu wyprzedzania. Mandaty w tej kategorii są dużo wyższe niż w poprzednich kategoriach. Maksymalna kara za złamanie któregoś z przepisów to 2750 euro. Ostatnia kategoria to wykroczenia tj. przejazd przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, zawracanie lub cofanie na autostradzie tudzież niebezpieczne wyprzedzanie na zakręcie. Kary za tego typu wykroczenia wynoszą od 220 do 2750 Euro.
REKLAMA
REKLAMA