Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe przepisy
Luksemburskie prawo wymaga od kierowców posiadania trójkąta ostrzegawczego i apteczki. Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić standardowo 1,6 mm. Posiadanie gaśnicy jest obligatoryjne tylko i wyłącznie w autokarach, choć warto jest ją posiadać w wyposażeniu, nawet gdy poruszamy się samochodem osobowym.
REKLAMA
Jeśli będziemy w Luksemburgu podczas zimy, musimy pamiętać o kilku ważnych przepisach. Używanie opon okolcowanych jest dozwolone w okresie od 1 grudnia do 31 marca i dotyczy pojazdów o ciężarze do 3,5 tony. Natomiast łańcuchy przeciwślizgowe mogą być używane podczas trudnych warunków atmosferycznych – czyli przez cały okres intensywnego padania śniegu.
Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik
Kierowcy z Polski mają obowiązek umieszczenia naklejki z tyłu pojazdu, informującej o pochodzeniu samochodu.
REKLAMA
Maksymalna prędkość z jaką możemy się poruszać po drogach to 90 km/h a w terenie zabudowanym – 50 km/h. Na autostradach można rozpędzić się do 110 km/h. Jednak kierowcy ze stażem krótszym niż dwa lata muszą na nich ograniczyć się do maksymalnej prędkości – 90 km/h.
Obowiązuje zakaz przewożenia dzieci poniżej 12 roku życia i 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu. Dzieci poniżej tego wieku powinny być przewożone tak jak w większości krajów w specjalnych fotelikach. Dzieci muszą być przypięte pasami dostosowanymi do ich wzrostu i wagi.
W Luksemburgu istnieje także przepis zabraniający poruszania się samochodem z rurą wydechową bez tłumika. Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości, 2,5 szerokości oraz 16,5 długości. Żółte lub białe linie zygzakowate oznaczają zakaz parkowania. Strefy zarezerwowane dla autobusów i rowerzystów oznaczone są z kolei kolorem czerwonym. Opłata za parkowanie przez 1 godzinę wynosi mniej więcej 1 Euro a za 1,5 godz. – 2 Euro. Na terenie Luksemburga jest dużo miejsc dla niepełnosprawnych. Owe miejsca oznaczone są międzynarodowym symbolem. Luksemburg ma nieco większą tolerancję dla pijanych kierowców. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05 promila we krwi.
Zobacz również: Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 km?
Karą za to wykroczenie jest grzywna i jej wysokość uzależniona jest ilości alkoholu we krwi:
- od 0,05 do 0,08%: mandat w wysokości 145 Euro + 2 punkty karne
- od 0,08 do 0,12%: maksymalnie 1250 Euro + 2
Punkty karne:
- powyżej 0,12% - maksymalnie 10000 Euro + 4 punkty karne. Sąd może wydać wówczas orzeczenie o okresie aresztu i zatrzymania prawa jazdy na określony czas.
Za nie przestrzeganie nakazu jazdy w zapiętych pasach grozi nam grzywna w wysokości 49,00 Euro + 1 punkt karny. Takie wykroczenia jak: przekroczenie prędkości, prowadzenie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych użytkowników drogi czy też przejazd na czerwonym świetle dostaniemy grzywnę o wartości od 49 do 145 Euro + 2 punkty karne.
REKLAMA
REKLAMA