REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przed każdą podróżą powinniśmy, jak najlepiej się do niej przygotować, tak aby przy relatywnie niskim zmęczeniu pokonać, jak najdłuższy odcinek trasy.

Pierwszą rzeczą przed przystąpieniem do innych przygotowań musi być określenie czasu jazdy. W tej kwestii pomocny będzie nam atlas, mapy czy też porady innych kierowców (np. na forum). Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę warto wziąć pod uwagę zmiany za kierownicą. Optymalny czas kierowania pojazdu przez jednego kierowcę nie powinien przekraczać 4 godzin. Wówczas jazda będzie bardziej efektywna i przyjemna dla wszystkich kierujących.

REKLAMA

Raz na kilkadziesiąt kilometrów wskazane są również przerwy, które pozwolą rozprostować kości i "zaspokoić" potrzeby fizjologiczne.

Zobacz również: Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Podróż wymagająca wiele wysiłku i kilkunastu godzin siedzenia za kierownicą jest prawie nie możliwa do wykonania bez dłuższego postoju. A jeśli jest, to niesie ze sobą wiele stresu, zmęczenia oraz grozi zaśnięciem za kierownicą. Zalecamy podróżowanie z noclegiem – wtedy nasze siły zostaną zregenerowane i następnego dnia będziemy mogli wypoczęci ruszyć w dalszą drogę. Taka forma pokonywania trasy może być również interesująca z tego względu, iż będziemy mogli pozwiedzać ciekawe miejsca, przed dotarciem do właściwego celu naszej podróży. Pomocny w rezerwacji noclegu będzie na pewno Internet, w którym bez problemu znajdziemy oferty hotelowe z całego świata.

Zobacz również: Jak uniknąć senności i zmęczenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Planując podróż musimy wziąć pod uwagę te trasy, które będą nas najmniej kosztować. Pod uwagę musimy wziąć paliwo, płatne autostrady czy tunele. Musimy dążyć zawsze do wybrania najszybszej i najbardziej komfortowej trasy. Z drugiej strony odradzamy podróżowanie mało uczęszczanymi drogami, które często są słabo oznakowane i słabo oświetlone. Taki stan rzeczy prowadzi często do tego, iż możemy zabłądzić i w konsekwencji stracić kilka godzin, które moglibyśmy przeznaczyć np. na spanie czy zwiedzanie.

Nie należy zatrzymywać się na mało uczęszczanych drogach, zajazdach czy parkingach. Z powodu bezpieczeństwa nie powinniśmy stawać w miejscach, w którym jest mało ludzi, ponieważ możemy zostać napadnięci.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Nie tylko odpowiednie wyznaczenie trasy powinno być wcześniej przygotowane. Nasz samochód też powinien mieć odpowiednie ciśnienie w oponach czy też posiadać w bagażniku kolo zapasowe. Obowiązkowym wyposażeniem musi być także: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka. Jeśli wybieramy się za granicę, również powinniśmy mieć ze sobą naklejkę przy zderzaku informującą o naszej narodowości. Ponadto sprawdźmy wszystkie płyny w aucie – hamulcowy, do spryskiwaczy, oraz ustawmy prawidłowo fotel.

Podczas jazdy samochodem ważna jest muzyka – najlepiej taka, która relaksuje - jazz czy soul.

Zobacz również: Jak wygląda prawidłowa pozycja za kierownicą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA