REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przed każdą podróżą powinniśmy, jak najlepiej się do niej przygotować, tak aby przy relatywnie niskim zmęczeniu pokonać, jak najdłuższy odcinek trasy.

Pierwszą rzeczą przed przystąpieniem do innych przygotowań musi być określenie czasu jazdy. W tej kwestii pomocny będzie nam atlas, mapy czy też porady innych kierowców (np. na forum). Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę warto wziąć pod uwagę zmiany za kierownicą. Optymalny czas kierowania pojazdu przez jednego kierowcę nie powinien przekraczać 4 godzin. Wówczas jazda będzie bardziej efektywna i przyjemna dla wszystkich kierujących.

REKLAMA

Raz na kilkadziesiąt kilometrów wskazane są również przerwy, które pozwolą rozprostować kości i "zaspokoić" potrzeby fizjologiczne.

Zobacz również: Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Podróż wymagająca wiele wysiłku i kilkunastu godzin siedzenia za kierownicą jest prawie nie możliwa do wykonania bez dłuższego postoju. A jeśli jest, to niesie ze sobą wiele stresu, zmęczenia oraz grozi zaśnięciem za kierownicą. Zalecamy podróżowanie z noclegiem – wtedy nasze siły zostaną zregenerowane i następnego dnia będziemy mogli wypoczęci ruszyć w dalszą drogę. Taka forma pokonywania trasy może być również interesująca z tego względu, iż będziemy mogli pozwiedzać ciekawe miejsca, przed dotarciem do właściwego celu naszej podróży. Pomocny w rezerwacji noclegu będzie na pewno Internet, w którym bez problemu znajdziemy oferty hotelowe z całego świata.

Zobacz również: Jak uniknąć senności i zmęczenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Planując podróż musimy wziąć pod uwagę te trasy, które będą nas najmniej kosztować. Pod uwagę musimy wziąć paliwo, płatne autostrady czy tunele. Musimy dążyć zawsze do wybrania najszybszej i najbardziej komfortowej trasy. Z drugiej strony odradzamy podróżowanie mało uczęszczanymi drogami, które często są słabo oznakowane i słabo oświetlone. Taki stan rzeczy prowadzi często do tego, iż możemy zabłądzić i w konsekwencji stracić kilka godzin, które moglibyśmy przeznaczyć np. na spanie czy zwiedzanie.

Nie należy zatrzymywać się na mało uczęszczanych drogach, zajazdach czy parkingach. Z powodu bezpieczeństwa nie powinniśmy stawać w miejscach, w którym jest mało ludzi, ponieważ możemy zostać napadnięci.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Nie tylko odpowiednie wyznaczenie trasy powinno być wcześniej przygotowane. Nasz samochód też powinien mieć odpowiednie ciśnienie w oponach czy też posiadać w bagażniku kolo zapasowe. Obowiązkowym wyposażeniem musi być także: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka. Jeśli wybieramy się za granicę, również powinniśmy mieć ze sobą naklejkę przy zderzaku informującą o naszej narodowości. Ponadto sprawdźmy wszystkie płyny w aucie – hamulcowy, do spryskiwaczy, oraz ustawmy prawidłowo fotel.

Podczas jazdy samochodem ważna jest muzyka – najlepiej taka, która relaksuje - jazz czy soul.

Zobacz również: Jak wygląda prawidłowa pozycja za kierownicą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA