REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Bułgarii

Kajetan Puszek
Przepisy drogowe w Bułgarii nie różnią się znacznie od tych obowiązujących w Polsce. Fot. Newspress
Przepisy drogowe w Bułgarii nie różnią się znacznie od tych obowiązujących w Polsce. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.

Podstawowe przepisy drogowe w Bułgarii

Aby przekroczyć legalnie granicę z Bułgarią, wystarczy wylegitymować się ważnym dowodem osobistym bądź paszportem – z minimalnym, 6 miesięcznym terminem ważności. Maksymalnie bez dodatkowych zezwoleń można przebywać 90 dni. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą wynikać jedynie z zagrożeń polityki bezpieczeństwa państwa lub zdrowia publicznego.

REKLAMA

Zobacz także: Przepisy drogowe w Austrii

Koszt winiet autostradowych w Bułgarii w 2016 r.

REKLAMA

Honorowane jest polskie prawo jazdy, władze nie wymagają od nas międzynarodowej wersji tego dokumentu. Jeżeli poruszamy się samochodem, którego właścicielem jest inna osoba fizyczna lub prawna to obowiązkowe jest posiadanie poświadczenia notarialnego, które spełnia rolę pełnomocnictwa. Należy posiadać je w języku bułgarskim, angielskim, francuskim bądź niemieckim. Na drogach funkcjonuje system winiet – czyli opłat za autostrady, które powszechny jest już w większości europejskich krajów.

Tygodniowa winieta to wydatek 5 euro. Winiety można kupować na przejściach granicznych oraz poprzez stronę internetową. Podstawowe wyposażenie, które jest wymagane to trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka, z odpowiednim wyposażeniem. Ponadto obok tychże części wyposażenia w naszym schowku bądź bagażniku muszą znajdować się kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, . Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Zalecane jest zabranie kompletu zapasowych żarówek oraz zadbanie o zabezpieczenie antywłamaniowe. Podobnie jak w Polsce niezbędny okaże się trójkąt ostrzegawczy, znajdujący się w bagażniku, a podczas awarii rozstawiony przed lub za naszym pojazdem.

Zobacz także: Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pijany kierowca, od którego zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne to taki, który ma we krwi 0,5 promila alkoholu. Zielona karta nie jest obowiązkowa. Obowiązkowe jest jeżdżenie w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Kierujący pojazd, może używać telefonu komórkowego tylko za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego. Obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 1 listopada do 31 marca.

Należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy ruchu drogowego, jak i przepisy transportu drogowego – bułgarska policja drogowa oraz inspekcja drogowa bardzo restrykcyjnie podchodzi do wszelkiego rodzaju wykroczeń drogowych. Ograniczenie prędkości wynosi : 50 km/h na terenie zabudowanym, 130 km/h na autostradach a 90 km/h na pozostałych drogach.

Dopuszczalne prędkości w Bułgarii

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h*

120 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

70 km/h

100 km/h

90 km/h

* na nowych odcinkach autostrad limit jest zwiększony do 140 km/h

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA