REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Chorwacji

Kajetan Puszek
Chorwacja to piękny kraj. Zwiedzić warto zwłaszcza Dubrovnik.
Chorwacja to piękny kraj. Zwiedzić warto zwłaszcza Dubrovnik.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy drogowe w Chorwacji są zbliżone do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. W poniższym poradniku przedstawiamy m.in. jak wysokie mandaty grożą nam za wybrane przewinienia.

Bogactwo fauny i flory Chorwacji daje możliwość podróżowania campingiem po tym malowniczym kraju. Wynajęcie wozu campingowego na jeden dzień w sezonie letnim kosztuje w granicach 7 euro. Musimy jednak pamiętać, że korzystanie z usług wypożyczalni na krócej niż 3 dni skutkuje zwiększeniem ceny wynajmu o 20%. Warto więc zdecydować się na dłuższy wynajem wozu campingowego i spędzenie wakacji w Chorwacji w formie wycieczki objazdowej. Wypożyczalnie oferują również wypożyczenie przyczep do łodzi, namiotów, autokarów, mikrobusów czy motorów.

REKLAMA

Podstawowe przepisy drogowe w Chorwacji

Aby dostać się na terytorium Chorwacji nie trzeba już legitymować się paszportem, wystarczy dowód osobisty. Według lokalnych przepisów w wyposażeniu auta powinny się znaleźć takie akcesoria jak: apteczka pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy oraz komplet zapasowych żarówek. Istotne jest posiadanie kamizelek bezpieczeństwa (dla wszystkich pasażerów), których należy używać podczas opuszczania pojazdu poza terenem zabudowanym – na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Zobacz też: Samochodem do Chorwacji

REKLAMA

Dzieci do lat 14 i poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Niedopuszczalna jest jazda samochodem nawet po niewielkiej ilości alkoholu. Obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 15 listopada do 15 kwietnia. W pozostałym okresie, jeśli na drogach panuje zła widoczność samochody zobligowane są do jazdy na światłach przez 24 godziny na dobę. Użytkownicy skuterów i motocykli mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

Mandaty na terenie Chorwacji są wysokie. Ponadto kierowca może otrzymać również punkty karne z tytułu wykroczenia drogowego. Przejazd na czerwonym świetle karany jest mandatem w wysokości od 2000-5000 HRK (1 korona chorwacka = około 0,53 złotego), a nieprawidłowe wyprzedzanie od 700 – 2000 HRK. Maksymalna prędkość na autostradach wynosi 130 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h a w terenie zabudowanym – 50 km/h. W Chorwacji korzystanie z autostrad jest płatne. Przykładowo przejazd odcinkiem autostrady Bregana-Zagrzeb kosztuje 5 HRK. Z kolei przejazd autostradą z Zagrzebia do Ravca wyniesie nas 187 HRK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kary i mandaty za wykroczenia na terenie Chorwacji

Dopuszczalne prędkości w Chorwacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

90km/h

80 km/h

Najpopularniejsze regiony turystyczne

Jednym z bardziej atrakcyjnych regionów turystycznych jest wybrzeże Morza Adriatyckiego. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku z tytułu śródziemnomorskiego klimatu, dużej ilości wysp, bliskości gór oraz całej palety zabytków.

Zobacz również: Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

Na półwyspie Istria będziemy mogli wypocząć w takich regionach jak: Umag, Poreć, Vrsar czy na Wyspach Briońskich koło Puli – na których znajdują się ruiny rzymskie i bizantyjskie tudzież letnia rezydencja Josipa Broz Tito. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników historii oraz zwiedzania, które można połączyć z wypoczynkiem na piaszczystej plaży. Rejon zatoki Kvarner zadziwi nas najbardziej znanym uzdrowiskiem morskim charakteryzującym się roślinnością podzwrotnikową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA