REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Chorwacji

Kajetan Puszek
Chorwacja to piękny kraj. Zwiedzić warto zwłaszcza Dubrovnik.
Chorwacja to piękny kraj. Zwiedzić warto zwłaszcza Dubrovnik.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy drogowe w Chorwacji są zbliżone do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. W poniższym poradniku przedstawiamy m.in. jak wysokie mandaty grożą nam za wybrane przewinienia.

Bogactwo fauny i flory Chorwacji daje możliwość podróżowania campingiem po tym malowniczym kraju. Wynajęcie wozu campingowego na jeden dzień w sezonie letnim kosztuje w granicach 7 euro. Musimy jednak pamiętać, że korzystanie z usług wypożyczalni na krócej niż 3 dni skutkuje zwiększeniem ceny wynajmu o 20%. Warto więc zdecydować się na dłuższy wynajem wozu campingowego i spędzenie wakacji w Chorwacji w formie wycieczki objazdowej. Wypożyczalnie oferują również wypożyczenie przyczep do łodzi, namiotów, autokarów, mikrobusów czy motorów.

REKLAMA

Podstawowe przepisy drogowe w Chorwacji

Aby dostać się na terytorium Chorwacji nie trzeba już legitymować się paszportem, wystarczy dowód osobisty. Według lokalnych przepisów w wyposażeniu auta powinny się znaleźć takie akcesoria jak: apteczka pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy oraz komplet zapasowych żarówek. Istotne jest posiadanie kamizelek bezpieczeństwa (dla wszystkich pasażerów), których należy używać podczas opuszczania pojazdu poza terenem zabudowanym – na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Zobacz też: Samochodem do Chorwacji

REKLAMA

Dzieci do lat 14 i poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Niedopuszczalna jest jazda samochodem nawet po niewielkiej ilości alkoholu. Obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 15 listopada do 15 kwietnia. W pozostałym okresie, jeśli na drogach panuje zła widoczność samochody zobligowane są do jazdy na światłach przez 24 godziny na dobę. Użytkownicy skuterów i motocykli mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

Mandaty na terenie Chorwacji są wysokie. Ponadto kierowca może otrzymać również punkty karne z tytułu wykroczenia drogowego. Przejazd na czerwonym świetle karany jest mandatem w wysokości od 2000-5000 HRK (1 korona chorwacka = około 0,53 złotego), a nieprawidłowe wyprzedzanie od 700 – 2000 HRK. Maksymalna prędkość na autostradach wynosi 130 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h a w terenie zabudowanym – 50 km/h. W Chorwacji korzystanie z autostrad jest płatne. Przykładowo przejazd odcinkiem autostrady Bregana-Zagrzeb kosztuje 5 HRK. Z kolei przejazd autostradą z Zagrzebia do Ravca wyniesie nas 187 HRK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kary i mandaty za wykroczenia na terenie Chorwacji

Dopuszczalne prędkości w Chorwacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

90km/h

80 km/h

Najpopularniejsze regiony turystyczne

Jednym z bardziej atrakcyjnych regionów turystycznych jest wybrzeże Morza Adriatyckiego. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku z tytułu śródziemnomorskiego klimatu, dużej ilości wysp, bliskości gór oraz całej palety zabytków.

Zobacz również: Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

Na półwyspie Istria będziemy mogli wypocząć w takich regionach jak: Umag, Poreć, Vrsar czy na Wyspach Briońskich koło Puli – na których znajdują się ruiny rzymskie i bizantyjskie tudzież letnia rezydencja Josipa Broz Tito. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników historii oraz zwiedzania, które można połączyć z wypoczynkiem na piaszczystej plaży. Rejon zatoki Kvarner zadziwi nas najbardziej znanym uzdrowiskiem morskim charakteryzującym się roślinnością podzwrotnikową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA