REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Czarnogórze

Kajetan Puszek
Przepisy drogowe w Czarnogórze nie odbiegają zbytnio od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem do Czarnogóry warto też poznać panujące w tym państwie zwyczaje oraz regulacje.
Przepisy drogowe w Czarnogórze nie odbiegają zbytnio od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem do Czarnogóry warto też poznać panujące w tym państwie zwyczaje oraz regulacje.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy drogowe w Czarnogórze nie odbiegają zbytnio od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem do Czarnogóry warto też poznać panujące w tym państwie zwyczaje oraz regulacje.

Podstawowe przepisy drogowe w Czarnogórze

Pobyt w Czarnogórze powyżej 30 dni a mniej niż 90 dni skutkuje koniecznością posiadania ważnego paszportu. Jeżeli planujemy zostać na terenie Czarnogóry powyżej tego terminu to nie pozostaje nam nic innego jak postarać się wcześniej o wyrobienie wizy. Do 2000 tys. euro nie wymaga się od nas deklaracji celnej, jednak wyższe kwoty do 15000 euro powinna być zgłoszona podczas odprawy celnej.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?  

 

W Czarnogórze honorowane jest polskie prawo jazdy. Nie ma obowiązku wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli chodzi o ograniczenie prędkości to na terenie zabudowanym wynosi ono 50 km/h, na terenie niezabudowanym – 80 km/h. Jazda na włączonych światłach jest obowiązkowa przez cały rok. Przy wjeździe do kraju nie trzeba już ponosić opłaty ekologicznej za używanie pojazdów mechanicznych. Nie obowiązują też winiety. Jeżeli podróżujemy pożyczonym samochodem to niezbędne będzie nam pełnomocnictwo przetłumaczone na język czarnogórski/serbski.

Dopuszczalne prędkości w Czarnogórze

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

80 km/h

100 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

Drogi są niebezpieczne i wąskie a większość terenów ma charakter górzysty, dlatego jazda w tych warunkach wymaga sporych umiejętności za kierownicą. Oznakowanie jest ubogie a miejscowi kierowcy jeżdżą niebezpiecznie i naginają kodeks drogowy przy każdej możliwej okazji. Drogi i autostrady są bezpłatne. Jedynie przejazd tunelem „Sozina” kosztuje 2,5 euro. Zalecamy tankowanie tylko na sprawdzonych stacjach benzynowych, na pozostałych może być problem z dobrej jakości paliwem.

Wymagane dodatkowe wyposażenie (względem wymaganego w Polsce) :

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów (przechowywane w przedziale pasażerskim),
  • apteczka,
  • podróżując z przyczepą, trzeba zabrać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, jeżeli przyczepa jest szersza od samochodu, konieczność zamontowania dodatkowych lusterek bocznych,
  • komplet żarówek na zmianę,
  • obowiązkowa jazda na światłach mijania,
  • zielona karta.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?


Atrakcje

Największą uwagę podczas zwiedzania Czarnogóry należy skupić na trzech miastach tego kraju. Pierwszym z nich jest Sveti Stefan – małe niegdyś rybackie miasteczko położone jest na malowniczej, skalistej wysepce jest atrakcyjnym kurortem z wyjątkową architekturą i niepowtarzalną atmosferą. Następnie - Budva, której największym skarbem jest starówka, która wysunięta jest w głąb Adriatyku. W Podgoricy, stolicy kraju znajduje się wiele znanych ośrodków narciarskich zlokalizowanych w Górach Dynarskich a do tego rozciągnięta jest pomiędzy Adriatykiem. Usytuowana jest pomiędzy dwoma rzekami – Ribnicą i Moraczą. Z powodu licznych wojen nie zachowało się w niej duża liczba zabytków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA