REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Kajetan Puszek
fot. Seat
fot. Seat

REKLAMA

REKLAMA

Do słonecznej ojczyzny flamenco i mrożącej krew w żyłach korridy możemy się wybrać różnymi środkami transportu. Jeśli siedzi w nas zamiłowanie do przygód i jesteśmy nastawieni na zwiedzanie to powinniśmy pojechać tam naszym samochodem.

Jak nasz samochód powinien być wyposażony podczas eskapady do słonecznej Hiszpanii?

REKLAMA

Hiszpania podobnie, jak wiele europejskich krajów, w swoim prawie jasno określa wymagane wyposażenie samochodu. Niezbędnym elementem wyposażenia kierowcy jest trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek zapasowych wraz z narzędziami do ich wymiany, dwa lusterka wsteczne gwarantujące widoczność na min. 50 metrów.

Specyficzną regulację stanowi wymóg posiadania okularów zapasowych dla prowadzącego pojazd w okularach.

REKLAMA

Hiszpanie muszą posiadać opony o minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 1,6 mm. Standardowo należy mieć również koło zapasowe wraz z narzędziami oraz apteczkę, gaśnicę i zabezpieczenie antywłamaniowe. Warto posiadać na wyposażeniu swojego auta również kamizelkę odblaskową.

Należy też pamiętać o obowiązku włączania świateł mijania podczas jazdy nocnej na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Bez tych akcesoriów lepiej nie przekraczać granicy z Hiszpanią, bowiem skończy się to otrzymaniem wysokiego mandatu. Innymi istotnymi regulacjami prawnymi są: obowiązek przewożenia dzieci poniżej 12 lat i 135 cm wzrostu w specjalnych fotelikach bądź na podwyższeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Podróż z pupilem

Dzieci przekraczające 135 cm mogą jeździć przypięte tylko pasami bezpieczeństwa. Jadąc do Hiszpanii na wakacje z rodziną oraz z dużym bagażem powinniśmy wiedzieć, iż maksymalne obciążenie pojazdu nie może przekraczać 10 % jego długości. Ponadto musi to być oznakowane ukośnymi czerwono-białymi paskami.

Udając się do Hiszpanii musimy znać dopuszczalną prędkość poruszania się po drogach. Samochody osobowe i motocykle mogą jechać maksymalną prędkością 120 km/h po autostradach, samochody z przyczepą campingową i obciążeniem do 750 kg muszą się ograniczyć do 80 km/h , natomiast samochody z przyczepami powyżej 750 kg mogą jechać maksymalnie 70 km/h.

Jaką trasę wycieczki wybrać?

Hiszpania oferuje nam wybrzeże Costa Brava, które zauroczy nas cudownym widokiem plaż. Bogactwem zabytków i bujną roślinnością pełną palm przyciąga rokrocznie tysiące turystów Barcelona – Stolica, której wizytówką jest mierząca 150 metrów bazylika Sagrada Familia. Ponadto urok Girony czy wizaż nadmorskiego kurortu LLoret de Mar przyciągną nas swoim niepowtarzanym urokiem i tropikalnym klimatem.

Zobacz również: Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?

Kary za wykroczenia drogowe

REKLAMA

Kary za złamanie przepisów drogowych w Hiszpanii w przeliczeniu na naszą walutę są dość wysokie. Przykładowo, mandat za nieprawidłowe parkowanie czy postój wynosi od 91 do 300 euro. W przeliczeniu na polską walutę to 1200 zł. Jest to niebagatelna suma, która na pewno obniżyła by nasz wakacyjny budżet.

Za przekroczenie prędkości dostaniemy mandat w wysokości od 307 do 900 euro - czyli już kilkakrotnie więcej niż za złe parkowanie. Przytoczone przykłady mówią jasno: nie przesadzajmy z prędkością na hiszpańskich autostradach, ponieważ możemy zepsuć sobie humor już na początku naszych wakacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA