REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Holandii?

Kajetan Puszek
W Holandii kłopotliwe może być rozszyfrowywanie nazw miast i ulic, w języku flamandzkim.
W Holandii kłopotliwe może być rozszyfrowywanie nazw miast i ulic, w języku flamandzkim.

REKLAMA

REKLAMA

Ulicami Rotterdamu codziennie porusza się ogromna liczba rowerzystów. Możemy zdobyć się na oryginalność i podróżować samochodem. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na tę opcję, możemy wypożyczyć samochód.

Podstawowe przepisy

W Holandii jest obowiązek używania świateł mijania wyłącznie w nocy. W dzień jest to konieczne tylko w warunkach ograniczonej widoczności. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 %. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Zaś podróżowanie krajowymi autostradami jest bezpłatne. Maksymalna prędkość jaką możemy jechać w terenie zabudowanym to 50 km/h, w niezabudowanym – 80 km/h. Granica 100 km/h obowiązuje podczas jazdy drogami głównymi, a na autostradach wynosi ona 120 km/h.

REKLAMA

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

REKLAMA

Wybierając się do Holandii warto zapoznać się z tabelą wysokości mandatów. 45 euro zapłacimy za nieprawidłowe parkowanie, od 20 - 280 euro za przekroczenie prędkości od 5 - 40 km//h. Jeśli prędkość zostanie przekroczona o większą ilość kilometrów, wówczas sprawa automatycznie kierowana jest do sądu. Mandat za nieużywanie pasów bezpieczeństwa wynosi, aż 75 euro. Rozmawianie podczas jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego jest karane mandatem w wysokości 130 euro.

Parkingi w większości przypadków są płatne. Tylko parkingi oznaczone symbolem „P+R” – czyli Park and Ride nie wymagają uiszczenia odpowiednich opłat za parkowanie. W Holandii funkcjonują także tzw. „transferia” – czyli wydzielone miejsca parkingowe, które są usytuowane poza centrami miast. Użytkownicy takich parkingów otrzymują w zamian bilety komunikacji miejskiej, dzięki którym za darmo mogą dojechać do centrum. Jest to bardzo funkcjonalny i nowatorski system, który zmniejsza korkowanie się centrów miast.

Zobacz również: Jak omijać miejsca tworzenia się korków?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poruszanie się samochodem po tym kraju nie należy do najłatwiejszych. Głównie ze względu na dwujęzyczność i na kłopoty wynikające z rozszyfrowywania nazw miast czy dzielnic z języka flamandzkiego. Często wyjeżdżamy z danej miejscowości nie zdając sobie z tego sprawy i nim zdążymy zawrócić to już znajdujemy się w zupełnie innym miasteczku czy wiosce.

Samochodem po Holandii

Na pewno holenderskie krajobrazy wzbudzą naszą uwagę podczas pobytu na terenie tego kraju. Tolerancyjne przepisy prawne i liberalna polityka pozwalająca np. na konsumpcję narkotyków miękkich - jest atrakcyjna dla turystów i przyciąga rzesze ludności zainteresowaną ustrojem i specyfiką kraju tulipanów. Mimo, iż z Holandią kojarzą nam się bardziej rower,y niż samochody to nie znaczy jednak, że nie możemy się poruszać po niej na czterech kołach. Istnieje tu dużo wypożyczalni samochodowych, w których na pewno znajdziemy interesujący nas model auta. Za niewielką cenę będziemy mogli poznać zróżnicowany klimat Rotterdamu, Utrechtu czy też Amsterdamu. W każdym z tych miast możemy wynająć pokój w hotelu i przeznaczyć trochę czasu na poznanie specyfiki miasta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA