Jakie przepisy drogowe obowiązują na Islandii?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązujące przepisy
Przed wyjazdem do tej części świata najważniejszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie techniczne naszego auta. W Islandii obowiązuje jeżdżenie na włączonych światłach przez cały rok oraz używanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci oraz niemowlęta muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
REKLAMA
Ze względu na trudne warunki atmosferyczne w okresie zimowym obowiązuje nakaz jeżdżenia na oponach zimowych. Maksymalna prędkość z jaką pojazd może być prowadzony w terenie zabudowanym to 50 km/h, 80 km/h to górna granica poruszania się na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym. Z prędkością 90 km/h możemy jechać autem po drodze asfaltowej poza obszarem zabudowanym.
Jak bezpiecznie podróżować po Islandii?
REKLAMA
Podróżowanie po Islandii odbywa się bez ograniczeń. Największym wrogiem kierowców są trudne warunki atmosferyczne – przede wszystkim surowość klimatu, duże przestrzenie oraz znaczne odległości pomiędzy miastami i duża zmienność pogody.
Drogi są wąskie i śliskie, dlatego należy położyć duży nacisk na ostrożne prowadzenie samochodu. Część tras, głównie górskich, jest do pokonania tylko samochodem terenowym i jest otwarta dla kierowców tylko w latem.
Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?
Zalecamy, aby przed podbojem Islandii gruntownie sprawdzić stan techniczny samochodu. Najważniejszym elementem są hamulce – należy dokonać dokładnego przeglądu u mechanika i w razie problemów wymienić słabo działające klocki hamulcowe.
Dużą rolę będzie odgrywać zakup dobrych opon zimowych. Radzimy kierowcom zakładanie łańcuchów na koła, które w Islandii są równie niezbędne, jak koło zapasowe czy też sprawnie działające hamulce.
Przed podróżą po górskich terenach należy zaczerpnąć informacji w biurze podróży o aktualnym stanie dróg.
Dobrym rozwiązaniem jest podróżowanie w grupach, wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa eskapady. Wówczas zawsze możemy liczyć na pomoc, któregoś z kierowców i w razie kłopotów możemy szybko i skutecznie wychodzić z opresji. Ponadto jest to atrakcyjna forma spędzenia zimowych wakacji z przyjaciółmi. Zimowa aura Islandii zapewni podróżującym niepowtarzalną atmosferę i dostarczy emocjonujących przeżyć uczestnikom wyprawy.
Służba zdrowia
Polacy na mocy ustawy z 2004 roku mają prawo do opieki medycznej na Islandii za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKAUZ). Uprawnia ona tylko do korzystania z najbardziej podstawowych usług medycznych.
Zobacz również: Kraje, w których używa się euro
Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia z powodu trudnych warunków pogodowych i wysokiego prawdopodobieństwa wypadku bądź kolizji. Najlepsza polisa do wykupienia przed wyjazdem to taka, która obejmuje koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.
REKLAMA
REKLAMA