Konserwacja auta przed zimą
REKLAMA
REKLAMA
Zima jest bardzo ciężkim okresem dla Twojego samochodu. Mróź, śnieg i śliska nawierzchnia utrudniają jazdę, powodują kolizje i wypadki oraz często uniemożliwiają zapalenie samochodu czy otwarcie zamka w drzwiach. Jednak jeśli nie chcesz bezradnie rozkładać rąk każdego , zimowego dnia to zastosuj się do poniższych wskazówek a gwarantujemy Ci , że polubisz jeszcze zimę.
REKLAMA
Pamiętajmy , że zimą nasz lakier i inne powierzchnie są zdane na łaskę takich czynników zewnętrznych jak : deszcz, śnieg czy sól pokrywająca drogi podczas zimy.
REKLAMA
Jesień jest najlepszym czasem, aby przygotować nasz lakier, polimerowe oraz akrylowe elementy do warunków zimowych i zapewnić naszemu samochodowi pełną ochronę. Pamiętajmy o napełnieniu płynem chłodnicy oraz używajmy płynu do odmrażania szyby przedniej.
Przetestujmy grzejnik oraz odmrażacz tylnego ekranu. Wymieńmy olej oraz filtr. Zaopatrzmy się w skrobak, rękawice, łopatę, piasek oraz latarkę, która może być przydatna podczas naprawy naszego samochodu.
Zobacz też: Jak samodzielnie zamontować koła zimowe?
Wyczyśćmy dywaniki, które najlepiej powinny być wykonane z ciężkiej gumy. Stosuj przeciwmgielne produkty do szyby przedniej oraz szyb i lusterek. Dbaj o powierzchnie swoich kół. Konserwuj odpowiednimi preparatami swoje koła, tak aby były odporne na brud drogowy oraz sól.
Truizmem jest fakt, iż przed zimą jedną z najważniejszych czynności jest zmiana opon z letnich na zimowe. Nie ma konkretnej daty kiedy powinniśmy to zrobić, lecz eksperci radzą, iż najlepiej jest to uczynić kiedy temperatura spada do 7 stopni poniżej zera. Bez tego nie możemy bezpiecznie poruszać się po drogach i jesteśmy narażeni na wypadki i kolizje. Ponadto warsztat powinien sprawdzić stan działania hamulców. Zbyt słabo działające hamulce mogą doprowadzić do wypadku podczas śliskiej nawierzchni dróg pokrytych śniegiem.
Hamulce to jedna z najważniejszych rzeczy podczas zimy, więc skoncentrujmy się na tym, aby ich działanie było skuteczne i niezawodne.
Zobacz również: Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?
REKLAMA
Ponadto sprawdźmy nasze reflektory, czy działają poprawnie w trudnych warunkach pogodowych. Najlepiej również kupić zapasowe żarówki w razie wyczerpania się starych. Dobrym pomysłem jest przećwiczenie ich wymiany, co oszczędzi nam stresy podczas potrzeby wymiany ich w trudnych warunkach pogodowych. Jeżeli wycieraczki pozostawiają smugi to należy jak najszybciej wymienić im pióra. Sprawdźmy również napięcie paska klinowego czy też stan akumulatora oraz napięcie ładowania.
Problemy z rozruchem podczas zimy są bardzo częste i występują nagminnie przy dużych mrozach. Zaopatrzmy się najlepiej w przewody rozruchowe, które są małym wydatkiem a mogą nas uratować podczas awarii naszego samochodu.
Zobacz również: Jak przygotować samochód do zimy?
Nadwozie powinno zostać zabezpieczone specjalnym woskiem. Gumowe uszczelki w drzwiach i klapa od bagażnika powinna zostać nasmarowana środkiem pielęgnacyjnym bądź talkiem albo gliceryną. Stosowne będzie nabycie odmrażacza do zamków. Zamek wlewu paliwa również powinien być zakonserwowany.
Jeśli zastosujemy się do tych porad to wówczas będziemy mogli z czystym sumieniem rozpocząć sezon zimowy z Naszym samochodem. Oszczędzimy sobie i bliskim nerwów i uchronimy się przed wypadkami czy kolizjami.
Odpowiednie przygotowanie naszego auta daje 100 procentowy sukces na drodze, nawet podczas bardzo mroźnej i ciężkiej zimy.
REKLAMA
REKLAMA