REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konserwacja auta przed zimą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Przygotowanie samochodu do zimy wymaga sprawdzenia wielu podzespołów.
Przygotowanie samochodu do zimy wymaga sprawdzenia wielu podzespołów.

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując samochodem na długich dystansach zimą ważne jest odpowiednie przygotowanie techniczne naszego samochodu. Przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek i porad, które uchronią nasze auto przed uszkodzeniem.

Zima jest bardzo ciężkim okresem dla Twojego samochodu. Mróź, śnieg i śliska nawierzchnia utrudniają jazdę, powodują kolizje i wypadki oraz często uniemożliwiają zapalenie samochodu czy otwarcie zamka w drzwiach. Jednak jeśli nie chcesz bezradnie rozkładać rąk każdego , zimowego dnia to zastosuj się do poniższych wskazówek a gwarantujemy Ci , że polubisz jeszcze zimę.

REKLAMA

Pamiętajmy , że zimą nasz lakier i inne powierzchnie są zdane na łaskę takich czynników zewnętrznych jak : deszcz, śnieg czy sól pokrywająca drogi podczas zimy.

REKLAMA

Jesień jest najlepszym czasem, aby przygotować nasz lakier, polimerowe oraz akrylowe elementy do warunków zimowych i zapewnić naszemu samochodowi pełną ochronę. Pamiętajmy o napełnieniu płynem chłodnicy oraz używajmy płynu do odmrażania szyby przedniej.

Przetestujmy grzejnik oraz odmrażacz tylnego ekranu. Wymieńmy olej oraz filtr. Zaopatrzmy się w skrobak, rękawice, łopatę, piasek oraz latarkę, która może być przydatna podczas naprawy naszego samochodu.

Zobacz też: Jak samodzielnie zamontować koła zimowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyczyśćmy dywaniki, które najlepiej powinny być wykonane z ciężkiej gumy. Stosuj przeciwmgielne produkty do szyby przedniej oraz szyb i lusterek. Dbaj o powierzchnie swoich kół. Konserwuj odpowiednimi preparatami swoje koła, tak aby były odporne na brud drogowy oraz sól.
Truizmem jest fakt, iż przed zimą jedną z najważniejszych czynności jest zmiana opon z letnich na zimowe. Nie ma konkretnej daty kiedy powinniśmy to zrobić, lecz eksperci radzą, iż najlepiej jest to uczynić kiedy temperatura spada do 7 stopni poniżej zera. Bez tego nie możemy bezpiecznie poruszać się po drogach i jesteśmy narażeni na wypadki i kolizje. Ponadto warsztat powinien sprawdzić stan działania hamulców. Zbyt słabo działające hamulce mogą doprowadzić do wypadku podczas śliskiej nawierzchni dróg pokrytych śniegiem.

Hamulce to jedna z najważniejszych rzeczy podczas zimy, więc skoncentrujmy się na tym, aby ich działanie było skuteczne i niezawodne.

Zobacz również: Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

REKLAMA

Ponadto sprawdźmy nasze reflektory, czy działają poprawnie w trudnych warunkach pogodowych. Najlepiej również kupić zapasowe żarówki w razie wyczerpania się starych. Dobrym pomysłem jest przećwiczenie ich wymiany, co oszczędzi nam stresy podczas potrzeby wymiany ich w trudnych warunkach pogodowych. Jeżeli wycieraczki pozostawiają smugi to należy jak najszybciej wymienić im pióra. Sprawdźmy również napięcie paska klinowego czy też stan akumulatora oraz napięcie ładowania.

Problemy z rozruchem podczas zimy są bardzo częste i występują nagminnie przy dużych mrozach. Zaopatrzmy się najlepiej w przewody rozruchowe, które są małym wydatkiem a mogą nas uratować podczas awarii naszego samochodu.

Zobacz również: Jak przygotować samochód do zimy?

Nadwozie powinno zostać zabezpieczone specjalnym woskiem. Gumowe uszczelki w drzwiach i klapa od bagażnika powinna zostać nasmarowana środkiem pielęgnacyjnym bądź talkiem albo gliceryną. Stosowne będzie nabycie odmrażacza do zamków. Zamek wlewu paliwa również powinien być zakonserwowany.

Jeśli zastosujemy się do tych porad to wówczas będziemy mogli z czystym sumieniem rozpocząć sezon zimowy z Naszym samochodem. Oszczędzimy sobie i bliskim nerwów i uchronimy się przed wypadkami czy kolizjami.

Odpowiednie przygotowanie naszego auta daje 100 procentowy sukces na drodze, nawet podczas bardzo mroźnej i ciężkiej zimy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA