REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Czech

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Czechy to mały kraj, w którym dominują duże przestrzenie oraz rolnicze pola uprawne. Na tle małych miasteczek i wsi wyróżnia się turystyczna stolica kraju – Praga, która zachwyca bogactwem zabytków.

Gdzie najlepiej wybrać się samochodem?

Kierowcom samochodów osobowych poleca się wycieczkę objazdową po Republice Czeskiej. Jest to kraj pełen pięknych zabytków i malowniczych krajobrazów wpisanych na listę UNESCO. Podstawowym punktem wycieczki jest stolica państwa – Praga. Ta przepiękna aglomeracja położona u stóp Wełtawy wyróżnia się  ogromną ilością kościołów. Bez problemu możemy poruszać się po jej terenie samochodem. Znajdziemy tu wiele strzeżonych parkingów, które sprawią, że nasz samochód będzie bezpieczny podczas kilkugodzinnych wędrówek po urokliwej stolicy. W Pradze czekają na nas takie atrakcje, jak zamek na Hradczanach, Wyszehrad, Stare i Nowe Miasto czy też klasztor na Strahovie.

REKLAMA

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Innym wartym zwiedzenia miastem jest Ołomuniec. Znajdziemy w nim największą, po Pradze, liczbę zabytków. W sercu ołomunieckiego rynku możemy zobaczyć XVIII-wieczny Słup Świętej Trójcy. Czeski Raj i Morawski Kras to regiony o bogatym krajobrazie, pełne piaskowych skał czy też zalesionych wzgórz lub wapiennych wąwozów. Jazda samochodem z rodziną wśród tak wielkiego bogactwa przyrody będzie połączeniem aktywnego wypoczynku z relaksem.

Zobacz również: Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Tradycyjne potrawy i obyczaje

W Czechach podstawową potrawą są knedliki – czyli rodzaj klusek podawanych z sosem. Specjalną odmianą knedlików jest potrawa o nazwie „vepřo-knedlo-zelo” – knedliki z wieprzowym pieczonym mięsem i duszoną kapustą. Popularna jest również svíčková – polędwica wołowa z sosem śmietanowym. Pozostałe potrawy królujące na czeskich stołach to smażony ser, golonka czy ołomunieckie twarożki smażone w cieście piwnym. W restauracjach często podawana jest zupa gulaszowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpopularniejsze trunki to piwo (np. Pillsner Urquell i Koziel) czy też Beherovka.

Naród czeski w 60% to ateiści. Pozostała część to protestanci i katolicy. Taki stan rzeczy może wynikać z XVII – wiecznej wojny trzydziestoletniej, która zaczęła się w czeskiej Pradze. Wcześniejsze uwarunkowania historyczne również miały wpływ na ideowość i religijność Czechów (np. rewolucja husycka). Czesi są bardzo otwarci, mili i pomocni. Większość obywateli doskonale mówi po angielsku. Czechy to nowoczesny europejski kraj, którego wizytówką jest Praga. Pozostała część kraju składa się z dużych przestrzeni i poletek rolniczych oraz mniejszych miast i miasteczek. Ceny w Pradze są dużo wyższe niż w innych regionach kraju.

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Parkingi i poruszanie się po miastach

W Czechach dużą popularnością cieszą się parkingi P+R. Są one przeznaczone dla kierowców chcących poruszać się dalej po mieście komunikacją miejską. Są one czynne od 4.00 do 24.00, dłuższe pozostawienie samochodu na parkingu wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty. Większość Czechów w dni wolne od pracy nie porusza się samochodem, co sprawia, iż drogi są przejezdne i nie stoimy w korkach. Jednak centra wielkich miast mogą być zakorkowane w godzinach szczytu. Oznakowanie dróg w Czechach jest bardzo dobre, więc podróżowanie po tym kraju nie wymaga od nas zakupu nawigacji – wystarczy zwykły atlas czy mapa.

Zobacz również: Śladami Sommelierów – Węgry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA