Wyjazd samochodem do Czech
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie najlepiej wybrać się samochodem?
Kierowcom samochodów osobowych poleca się wycieczkę objazdową po Republice Czeskiej. Jest to kraj pełen pięknych zabytków i malowniczych krajobrazów wpisanych na listę UNESCO. Podstawowym punktem wycieczki jest stolica państwa – Praga. Ta przepiękna aglomeracja położona u stóp Wełtawy wyróżnia się ogromną ilością kościołów. Bez problemu możemy poruszać się po jej terenie samochodem. Znajdziemy tu wiele strzeżonych parkingów, które sprawią, że nasz samochód będzie bezpieczny podczas kilkugodzinnych wędrówek po urokliwej stolicy. W Pradze czekają na nas takie atrakcje, jak zamek na Hradczanach, Wyszehrad, Stare i Nowe Miasto czy też klasztor na Strahovie.
REKLAMA
Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy
Innym wartym zwiedzenia miastem jest Ołomuniec. Znajdziemy w nim największą, po Pradze, liczbę zabytków. W sercu ołomunieckiego rynku możemy zobaczyć XVIII-wieczny Słup Świętej Trójcy. Czeski Raj i Morawski Kras to regiony o bogatym krajobrazie, pełne piaskowych skał czy też zalesionych wzgórz lub wapiennych wąwozów. Jazda samochodem z rodziną wśród tak wielkiego bogactwa przyrody będzie połączeniem aktywnego wypoczynku z relaksem.
Zobacz również: Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?
Tradycyjne potrawy i obyczaje
W Czechach podstawową potrawą są knedliki – czyli rodzaj klusek podawanych z sosem. Specjalną odmianą knedlików jest potrawa o nazwie „vepřo-knedlo-zelo” – knedliki z wieprzowym pieczonym mięsem i duszoną kapustą. Popularna jest również svíčková – polędwica wołowa z sosem śmietanowym. Pozostałe potrawy królujące na czeskich stołach to smażony ser, golonka czy ołomunieckie twarożki smażone w cieście piwnym. W restauracjach często podawana jest zupa gulaszowa.
Najpopularniejsze trunki to piwo (np. Pillsner Urquell i Koziel) czy też Beherovka.
Naród czeski w 60% to ateiści. Pozostała część to protestanci i katolicy. Taki stan rzeczy może wynikać z XVII – wiecznej wojny trzydziestoletniej, która zaczęła się w czeskiej Pradze. Wcześniejsze uwarunkowania historyczne również miały wpływ na ideowość i religijność Czechów (np. rewolucja husycka). Czesi są bardzo otwarci, mili i pomocni. Większość obywateli doskonale mówi po angielsku. Czechy to nowoczesny europejski kraj, którego wizytówką jest Praga. Pozostała część kraju składa się z dużych przestrzeni i poletek rolniczych oraz mniejszych miast i miasteczek. Ceny w Pradze są dużo wyższe niż w innych regionach kraju.
Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy
Parkingi i poruszanie się po miastach
W Czechach dużą popularnością cieszą się parkingi P+R. Są one przeznaczone dla kierowców chcących poruszać się dalej po mieście komunikacją miejską. Są one czynne od 4.00 do 24.00, dłuższe pozostawienie samochodu na parkingu wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty. Większość Czechów w dni wolne od pracy nie porusza się samochodem, co sprawia, iż drogi są przejezdne i nie stoimy w korkach. Jednak centra wielkich miast mogą być zakorkowane w godzinach szczytu. Oznakowanie dróg w Czechach jest bardzo dobre, więc podróżowanie po tym kraju nie wymaga od nas zakupu nawigacji – wystarczy zwykły atlas czy mapa.
Zobacz również: Śladami Sommelierów – Węgry
REKLAMA
REKLAMA