REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Czech

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Czechy to mały kraj, w którym dominują duże przestrzenie oraz rolnicze pola uprawne. Na tle małych miasteczek i wsi wyróżnia się turystyczna stolica kraju – Praga, która zachwyca bogactwem zabytków.

Gdzie najlepiej wybrać się samochodem?

Kierowcom samochodów osobowych poleca się wycieczkę objazdową po Republice Czeskiej. Jest to kraj pełen pięknych zabytków i malowniczych krajobrazów wpisanych na listę UNESCO. Podstawowym punktem wycieczki jest stolica państwa – Praga. Ta przepiękna aglomeracja położona u stóp Wełtawy wyróżnia się  ogromną ilością kościołów. Bez problemu możemy poruszać się po jej terenie samochodem. Znajdziemy tu wiele strzeżonych parkingów, które sprawią, że nasz samochód będzie bezpieczny podczas kilkugodzinnych wędrówek po urokliwej stolicy. W Pradze czekają na nas takie atrakcje, jak zamek na Hradczanach, Wyszehrad, Stare i Nowe Miasto czy też klasztor na Strahovie.

REKLAMA

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Innym wartym zwiedzenia miastem jest Ołomuniec. Znajdziemy w nim największą, po Pradze, liczbę zabytków. W sercu ołomunieckiego rynku możemy zobaczyć XVIII-wieczny Słup Świętej Trójcy. Czeski Raj i Morawski Kras to regiony o bogatym krajobrazie, pełne piaskowych skał czy też zalesionych wzgórz lub wapiennych wąwozów. Jazda samochodem z rodziną wśród tak wielkiego bogactwa przyrody będzie połączeniem aktywnego wypoczynku z relaksem.

Zobacz również: Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Tradycyjne potrawy i obyczaje

W Czechach podstawową potrawą są knedliki – czyli rodzaj klusek podawanych z sosem. Specjalną odmianą knedlików jest potrawa o nazwie „vepřo-knedlo-zelo” – knedliki z wieprzowym pieczonym mięsem i duszoną kapustą. Popularna jest również svíčková – polędwica wołowa z sosem śmietanowym. Pozostałe potrawy królujące na czeskich stołach to smażony ser, golonka czy ołomunieckie twarożki smażone w cieście piwnym. W restauracjach często podawana jest zupa gulaszowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpopularniejsze trunki to piwo (np. Pillsner Urquell i Koziel) czy też Beherovka.

Naród czeski w 60% to ateiści. Pozostała część to protestanci i katolicy. Taki stan rzeczy może wynikać z XVII – wiecznej wojny trzydziestoletniej, która zaczęła się w czeskiej Pradze. Wcześniejsze uwarunkowania historyczne również miały wpływ na ideowość i religijność Czechów (np. rewolucja husycka). Czesi są bardzo otwarci, mili i pomocni. Większość obywateli doskonale mówi po angielsku. Czechy to nowoczesny europejski kraj, którego wizytówką jest Praga. Pozostała część kraju składa się z dużych przestrzeni i poletek rolniczych oraz mniejszych miast i miasteczek. Ceny w Pradze są dużo wyższe niż w innych regionach kraju.

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Parkingi i poruszanie się po miastach

W Czechach dużą popularnością cieszą się parkingi P+R. Są one przeznaczone dla kierowców chcących poruszać się dalej po mieście komunikacją miejską. Są one czynne od 4.00 do 24.00, dłuższe pozostawienie samochodu na parkingu wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty. Większość Czechów w dni wolne od pracy nie porusza się samochodem, co sprawia, iż drogi są przejezdne i nie stoimy w korkach. Jednak centra wielkich miast mogą być zakorkowane w godzinach szczytu. Oznakowanie dróg w Czechach jest bardzo dobre, więc podróżowanie po tym kraju nie wymaga od nas zakupu nawigacji – wystarczy zwykły atlas czy mapa.

Zobacz również: Śladami Sommelierów – Węgry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA