REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do wyjazdu do Kazachstanu?

Kajetan Puszek
fot. Mazda
fot. Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Kazachstan to państwo, w którym panują trudne warunki atmosferyczne. Z powodu srogiej zimy, niewystarczającej ilości znaków drogowych oraz rozległych, niezamieszkałych przestrzeni, lepiej unikać podróżowania po Kazachstanie w zimie.

Przepisy wjazdowe

REKLAMA

Aby dostać się na terytorium Kazachstanu należy mieć ważną wizę. Można ją wyrobić w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. To jedna z niewielu dróg uzyskania tego dokumentu – nie ma możliwości wyrobienia wizy na przejściach granicznych.

Głównym dokumentem niezbędnym do wyrobienia wizy jest paszport z co najmniej trzymiesięcznym terminem ważności. Ponadto musimy wypełnić ankietę wizową z dołączoną do niej fotografią. W ambasadzie możemy ubiegać się o różne typy wiz: turystyczną, inwestycyjną, służbową, prywatną, tranzytową i wizę z prawem do nauki. W Kazachstanie honorowane jest nasze ubezpieczenie OC oraz polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Służba zdrowia

REKLAMA

Wjeżdżając do kraju nie są wymagane świadectwa szczepień. Ważne jest, iż władze Kazachstanu wymagają obowiązkowo zaświadczenia potwierdzającego fakt, iż osoby z zagranicy nie są nosicielami wirusa HIV. Musi ono być napisane po rosyjsku bądź po angielsku. W przeciwnym razie po 10 dniach pobytu zostaną poddani obowiązkowym badaniom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plagą w tym kraju są pasożyty oraz różnorakie infekcje pokarmowe. Zalecamy picie przegotowanej wody oraz dokładne mycie kupionych produktów. Należy kupować żywność tylko w sprawdzonych miejscach.

Zobacz również: Probiotyki w wakacyjnej apteczce

Poziom usług w szpitalach jest niski. Alternatywą są prywatne polikliniki, które często prowadzone są przez fundacje zachodnie. W aptekach można kupić większość zachodnich leków. Niestety zdarza się, że lekarstwa są podrabiane. Usługi medyczne są płatne. Często wysokość cen ustalana jest spontanicznie.

Zobacz również: Pamiętaj o ubezpieczeniu

Podróż samochodem po Kazachstanie

REKLAMA

Poruszanie się na czterech kołach po Kazachstanie jest warunkowane posiadaniem międzynarodowego prawa jazdy. Polskie prawo jazdy nie jest honorowane. Podczas wycieczki samochodowej musimy uważać na kierowców, którzy jeżdżą niezgodnie z przepisami ruchu drogowego.

W tym kraju panują bardzo trudne warunki. Stan nawierzchni jest w opłakanym stanie, przy drogach brakuje drogowskazów, co bardzo utrudnia orientację w terenie. Ze względu na ciężką zimę oraz ogromne przestrzenie pomiędzy zamieszkałymi miejscowościami, odradza się podróżowania po tym kraju zimą, gdyż jest to bardzo niebezpieczne.

Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia bądź polisy w przypadku chęci odwiedzenia tego odległego kraju. Jakość paliwa jest niska a ponadto mogą być problemy z zatankowaniem auta z silnikiem diesla.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA