REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do wyjazdu do Kazachstanu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
fot. Mazda
fot. Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Kazachstan to państwo, w którym panują trudne warunki atmosferyczne. Z powodu srogiej zimy, niewystarczającej ilości znaków drogowych oraz rozległych, niezamieszkałych przestrzeni, lepiej unikać podróżowania po Kazachstanie w zimie.

Przepisy wjazdowe

REKLAMA

Aby dostać się na terytorium Kazachstanu należy mieć ważną wizę. Można ją wyrobić w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. To jedna z niewielu dróg uzyskania tego dokumentu – nie ma możliwości wyrobienia wizy na przejściach granicznych.

Głównym dokumentem niezbędnym do wyrobienia wizy jest paszport z co najmniej trzymiesięcznym terminem ważności. Ponadto musimy wypełnić ankietę wizową z dołączoną do niej fotografią. W ambasadzie możemy ubiegać się o różne typy wiz: turystyczną, inwestycyjną, służbową, prywatną, tranzytową i wizę z prawem do nauki. W Kazachstanie honorowane jest nasze ubezpieczenie OC oraz polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Służba zdrowia

REKLAMA

Wjeżdżając do kraju nie są wymagane świadectwa szczepień. Ważne jest, iż władze Kazachstanu wymagają obowiązkowo zaświadczenia potwierdzającego fakt, iż osoby z zagranicy nie są nosicielami wirusa HIV. Musi ono być napisane po rosyjsku bądź po angielsku. W przeciwnym razie po 10 dniach pobytu zostaną poddani obowiązkowym badaniom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plagą w tym kraju są pasożyty oraz różnorakie infekcje pokarmowe. Zalecamy picie przegotowanej wody oraz dokładne mycie kupionych produktów. Należy kupować żywność tylko w sprawdzonych miejscach.

Zobacz również: Probiotyki w wakacyjnej apteczce

Poziom usług w szpitalach jest niski. Alternatywą są prywatne polikliniki, które często prowadzone są przez fundacje zachodnie. W aptekach można kupić większość zachodnich leków. Niestety zdarza się, że lekarstwa są podrabiane. Usługi medyczne są płatne. Często wysokość cen ustalana jest spontanicznie.

Zobacz również: Pamiętaj o ubezpieczeniu

Podróż samochodem po Kazachstanie

REKLAMA

Poruszanie się na czterech kołach po Kazachstanie jest warunkowane posiadaniem międzynarodowego prawa jazdy. Polskie prawo jazdy nie jest honorowane. Podczas wycieczki samochodowej musimy uważać na kierowców, którzy jeżdżą niezgodnie z przepisami ruchu drogowego.

W tym kraju panują bardzo trudne warunki. Stan nawierzchni jest w opłakanym stanie, przy drogach brakuje drogowskazów, co bardzo utrudnia orientację w terenie. Ze względu na ciężką zimę oraz ogromne przestrzenie pomiędzy zamieszkałymi miejscowościami, odradza się podróżowania po tym kraju zimą, gdyż jest to bardzo niebezpieczne.

Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia bądź polisy w przypadku chęci odwiedzenia tego odległego kraju. Jakość paliwa jest niska a ponadto mogą być problemy z zatankowaniem auta z silnikiem diesla.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA