REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Białorusi?

Kajetan Puszek
Ze względu na nierespektowanie praw człowieka, trzeba uważać w czasie pobytu na Białorusi.
Ze względu na nierespektowanie praw człowieka, trzeba uważać w czasie pobytu na Białorusi.
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Prezentujemy kilka przydatnych informacji dotyczących przepisów prawnych, warunków sanitarnych oraz obyczajów, które z pewnością pomogą nam w bezpiecznej i udanej podróży po Białorusi.

Potrzebne dokumenty, regulacje prawne

Do przekroczenia granicy z Białorusią potrzebna jest nam wiza, którą możemy otrzymać w konsulacie na podstawie złożonych dokumentów. Czas oczekiwania na wizę trwa 5 dni i jej wyrobienie kosztuje od 25 do 35 Euro w przypadku wiz jednorazowych. Wiza wielokrotna to wydatek od 60 do 150 Euro.

REKLAMA

Regulacje prawne na Białorusi wymagają od nas meldunku osobistego w ciągu 3 dni od rozpoczęcia pobytu w tym kraju. Niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywną. Meldunku należy dokonać w urzędzie meldunkowym (OWIR), właściwym dla miejsca pobytu. 

REKLAMA

Na Białoruś możemy wwozić dowolną ilość waluty. Kwotę waluty musimy jednak zgłosić przy wjeździe do kraju w formie deklaracji celnej. Suma do 3000 USD może być przewożona w gotówce bez wypełnienia deklaracji. Natomiast większa ilość pieniędzy musi być już zgłoszona za pomocą dokumentu.

Przy wjeździe do kraju możemy mieć ze sobą 1 karton papierosów, 1 litr alkoholu oraz 1 litr piwa. Tak jak w większości krajów UE przemyt narkotyków czy innych nielegalnych środków jest surowo zabroniony. Często podczas przekraczania granicy z Białorusią jest pobierana opłata ekologiczna w wysokości ok. 4 USD.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opieka zdrowotna

Korzystanie z opieki zdrowotnej na Białorusi przez obywateli polskich jest odpłatne. Koszt jednodniowego pobytu w szpitalu równy jest ok. 20 USD. Specjalistyczne leczenie wiąże się z większymi kosztami. Warunki w szpitalach i innych placówkach medycznych są dużo gorsze niż w naszym kraju.

Bezpiecznie jest korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej z racji posiadania przez nią lepszego sprzętu i wyższego poziomu usług. Wszystkie podstawowe leki w większości aptek dostępne są bez recepty.

Przydatne informacje, obyczaje, bezpieczeństwo

REKLAMA

Wymagane wyposażenie samochodu to trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koła zapasowe, nalepki PL, ważny przegląd techniczny, oraz ubezpieczenie. Za brak, któregoś z wcześniej wymienionych elementów, grozi mandat w wysokości kilkudziesięciu USD. Przejazd trasą M1 Brześć – Mińsk – Moskwa jest płatny i kosztuje ok. 6 USD za samochód osobowy. Maksymalna prędkość jaką możemy się poruszać po autostradach to 120 km/h.

Problemem na Białorusi jest mała ilość stacji benzynowych. Warto zabrać ze sobą kilka kanistrów paliwa z Polski, aby bezstresowo poruszać się po kraju naszych sąsiadów. Sam koszt paliwa na Białorusi jest niższy niż w Polsce – 95 kosztuje ok. 0,7 USD za litr. Benzyna 98 jest dostępna na niewielu stacjach.

Poza południową strefą kraju – najbardziej dotkniętą skażeniem w wyniku awarii w Czarnobylu – nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Wskaźnik przestępczości jest porównywalny z tą występującą w Polsce. Zdarzają się drobne kradzieże w hotelach i włamania do samochodów.

W większych miastach i na drogach przeprowadzane są częste patrole milicyjne, co zwiększa bezpieczeństwo obywateli i cudzoziemców. W instytucjach białoruskich dominuje język rosyjski. Standard hoteli jest dosyć niski i nie przekłada się na cenę za pobyt – w Mińsku za dobę w hotelu zapłacimy od 60-70 USD, a w mniejszych miastach ok.40 USD.

Zobacz również: Turysto, nie daj się zaskoczyć

Jakość oferowanych produktów w tym kraju jest niska. Z powodu słabego przestrzegania higieny odradza się kupowania mięsa czy nabiału w małych sklepach. Być może warto zastanowić się nad zaopatrzeniem się w produkty spożywcze w Polsce. Również sama sieć handlowa jest słabo rozwinięta na Białorusi. Jedynie w Mińsku możemy zrobić zakupy w supermarkecie – poza jego granicami, głównym rdzeniem handlu są małe sklepy spożywcze i targowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA