REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Białorusi?

Kajetan Puszek
Ze względu na nierespektowanie praw człowieka, trzeba uważać w czasie pobytu na Białorusi.
Ze względu na nierespektowanie praw człowieka, trzeba uważać w czasie pobytu na Białorusi.
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Prezentujemy kilka przydatnych informacji dotyczących przepisów prawnych, warunków sanitarnych oraz obyczajów, które z pewnością pomogą nam w bezpiecznej i udanej podróży po Białorusi.

Potrzebne dokumenty, regulacje prawne

Do przekroczenia granicy z Białorusią potrzebna jest nam wiza, którą możemy otrzymać w konsulacie na podstawie złożonych dokumentów. Czas oczekiwania na wizę trwa 5 dni i jej wyrobienie kosztuje od 25 do 35 Euro w przypadku wiz jednorazowych. Wiza wielokrotna to wydatek od 60 do 150 Euro.

REKLAMA

Regulacje prawne na Białorusi wymagają od nas meldunku osobistego w ciągu 3 dni od rozpoczęcia pobytu w tym kraju. Niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywną. Meldunku należy dokonać w urzędzie meldunkowym (OWIR), właściwym dla miejsca pobytu. 

REKLAMA

Na Białoruś możemy wwozić dowolną ilość waluty. Kwotę waluty musimy jednak zgłosić przy wjeździe do kraju w formie deklaracji celnej. Suma do 3000 USD może być przewożona w gotówce bez wypełnienia deklaracji. Natomiast większa ilość pieniędzy musi być już zgłoszona za pomocą dokumentu.

Przy wjeździe do kraju możemy mieć ze sobą 1 karton papierosów, 1 litr alkoholu oraz 1 litr piwa. Tak jak w większości krajów UE przemyt narkotyków czy innych nielegalnych środków jest surowo zabroniony. Często podczas przekraczania granicy z Białorusią jest pobierana opłata ekologiczna w wysokości ok. 4 USD.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opieka zdrowotna

Korzystanie z opieki zdrowotnej na Białorusi przez obywateli polskich jest odpłatne. Koszt jednodniowego pobytu w szpitalu równy jest ok. 20 USD. Specjalistyczne leczenie wiąże się z większymi kosztami. Warunki w szpitalach i innych placówkach medycznych są dużo gorsze niż w naszym kraju.

Bezpiecznie jest korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej z racji posiadania przez nią lepszego sprzętu i wyższego poziomu usług. Wszystkie podstawowe leki w większości aptek dostępne są bez recepty.

Przydatne informacje, obyczaje, bezpieczeństwo

REKLAMA

Wymagane wyposażenie samochodu to trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koła zapasowe, nalepki PL, ważny przegląd techniczny, oraz ubezpieczenie. Za brak, któregoś z wcześniej wymienionych elementów, grozi mandat w wysokości kilkudziesięciu USD. Przejazd trasą M1 Brześć – Mińsk – Moskwa jest płatny i kosztuje ok. 6 USD za samochód osobowy. Maksymalna prędkość jaką możemy się poruszać po autostradach to 120 km/h.

Problemem na Białorusi jest mała ilość stacji benzynowych. Warto zabrać ze sobą kilka kanistrów paliwa z Polski, aby bezstresowo poruszać się po kraju naszych sąsiadów. Sam koszt paliwa na Białorusi jest niższy niż w Polsce – 95 kosztuje ok. 0,7 USD za litr. Benzyna 98 jest dostępna na niewielu stacjach.

Poza południową strefą kraju – najbardziej dotkniętą skażeniem w wyniku awarii w Czarnobylu – nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Wskaźnik przestępczości jest porównywalny z tą występującą w Polsce. Zdarzają się drobne kradzieże w hotelach i włamania do samochodów.

W większych miastach i na drogach przeprowadzane są częste patrole milicyjne, co zwiększa bezpieczeństwo obywateli i cudzoziemców. W instytucjach białoruskich dominuje język rosyjski. Standard hoteli jest dosyć niski i nie przekłada się na cenę za pobyt – w Mińsku za dobę w hotelu zapłacimy od 60-70 USD, a w mniejszych miastach ok.40 USD.

Zobacz również: Turysto, nie daj się zaskoczyć

Jakość oferowanych produktów w tym kraju jest niska. Z powodu słabego przestrzegania higieny odradza się kupowania mięsa czy nabiału w małych sklepach. Być może warto zastanowić się nad zaopatrzeniem się w produkty spożywcze w Polsce. Również sama sieć handlowa jest słabo rozwinięta na Białorusi. Jedynie w Mińsku możemy zrobić zakupy w supermarkecie – poza jego granicami, głównym rdzeniem handlu są małe sklepy spożywcze i targowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA