REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Kajetan Puszek
Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański
Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po Bałkanach na pewno odwiedzimy Serbię – państwo, które nie tak dawno zostało odłączone od Czarnogóry i dziś jest już niezależnym organizmem politycznym. Warto znać obowiązujące tam przepisy drogowe zanim przekroczymy granicę tego kraju.

Serbskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach samochodu oraz o ile to możliwe - na tylnych. Obowiązkowo musimy posiadać trójkąt ostrzegawczy, apteczkę wraz z gumowymi rękawicami, komplet zapasowych żarówek oraz gaśnicę.

REKLAMA

REKLAMA

Wymagana jest szerokość bieżnika opon o wartości 1 mm w przypadku samochodów osobowych. Autokary muszą posiadać 2 mm bieżni opon. Podczas zimy nasze opony muszą być wyposażone w 4 milimetrowe bieżniki. Obowiązuje zakaz jeżdżenia na oponach okolcowanych oraz nakaz posiadania łańcuchów przeciwślizgowych w wyposażeniu samochodu. Światła mijania są obowiązkowe podczas nocnej jazdy. W dzień muszą być włączone tylko przy widoczności ograniczonej do 200 m w terenie niezabudowanym oraz do 100 m w terenie zabudowanym.

Serbia określa dozwolone wymiary pojazdów. Wysokość nie może być większa niż 4 metry, szerokość zaś - 2,5 metra. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

W terenie zabudowanym możemy poruszać się pojazdem z maksymalną prędkością 60 km/h, zaś na autostradach ograniczenie wynosi 120 km/h. Od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 19.00 za parkowanie musimy uiścić opłatę za pośrednictwem parkometru. W niedzielę parkowanie jest bezpłatne.

Zobacz również: Serbia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W kwestii jazdy po spożyciu alkoholu Serbia zachowuje małą tolerancję - dozwolona zawartość tej używki to 0,05 %. Złamanie tego prawa grozi grzywną w wysokości od 1800 do 9000 RSD i w niektórych przypadkach wiąże się z trafieniem do aresztu. Kara za przekroczenie prędkości oscyluje pomiędzy 600 a 1500 RSD. Za niebezpieczne wyprzedzanie bądź przejazd na czerwonym świetle zapłacimy od 1800 do 9000 RSD. Za nieużywanie pasów bezpieczeństwa można otrzymać mandat za maksymalnie 1000 RSD.

Przykładowa wysokość mandatów pobieranych na miejscu:
- przekroczenie prędkości - od 600 do 1500 RSD,
- niebezpieczne wyprzedzanie, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu lub przejazd na czerwonym świetle - od 1800 do 9000 RSD,
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub przewóz dzieci na przednim siedzeniu, nieprawidłowe parkowanie - od 600 do 1000 RSD.

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

Jeżeli kierowca stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi lub spowoduje wypadek, wysokość mandatu zostaje podwyższona, może być zastosowana kara aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 30 dni do 6 miesięcy.Podróżowanie autostradami może pozostawiać wiele do życzenia. Dziury w nawierzchni na zwykłych drogach, brak siatek wzdłuż drogi na autostradzie to stałe elementy serbskiego krajobrazu. Autostrady są płatne w euro bądź w miejscowej walucie. Na przejściach granicznych między Serbią a Kosowem często prowadzone są kontrolne celne i paszportowe. Ważne jest, że przy przekraczaniu granicy należy zgłosić wwiezienie pieniędzy powyżej 10000 euro. W przeciwnym razie może nastąpić konfiskata pieniędzy. W tym państwie jest wiele banków oraz kantorów. W większości hoteli oraz restauracji można płacić kartą kredytową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA