REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Słowacja

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty: Słowacja
Samochodem na narty: Słowacja

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Przed wyjazdem na narty na Słowację zapoznajmy się obowiązującymi przepisami, które są odmienne w różnych krajach europejskich. W okresie od 15 XI do 15 III obligatoryjne jest używanie opon zimowych na terytorium Słowacji. Kamizelka odblaskowa musi znajdować się w kabinie samochodu – inaczej jak to jest w większości krajów europejskich. Podczas opuszczania samochodu w wyniku awarii – kierowca i pasażerowie – muszą wykonywać wszelkie czynności w kamizelkach odblaskowych.

REKLAMA

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

REKLAMA

Jeżeli nie zastosujemy się do tego przepisu to grozi nam mandat w wysokości 50 euro. Słowackie przepisy drogowe regulują obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego, kompletu zapasowych żarówek i bezpieczników, podnośnika samochodowego i linki holowniczej. Musimy zdawać sobie sprawę, że słowackie władze bardzo restrykcyjnie egzekwują przepisy panujące na swoich drogach.

Na autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. Na drogach ekspresowych prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h a w niezabudowanym 90 km/h.

Winiety i mandaty

W Słowacji obowiązują winiety, które należy przykleić w prawym górnym rogu szyby po stronie kierowcy. Winiety obowiązkowe są tylko na drogach szybkiego ruchu. Za 7-dniową winietę będziemy musieli zapłacić 7 euro (ok. 27 zł), 30 –dniowa to koszt 14 euro ( 54 zł) a roczna kosztuje 50 euro (ok.194 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za przekroczenie prędkości grozi nam do 830 euro (do 3212zł). Jeżeli wieziemy ze sobą sprzęt narciarski w bagażniku to musimy to dostosować do możliwości pojazdu – mandat kosztuje od 166 do 830 euro.

Przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,0 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • w przypadku prowadzenia nie swojego auta trzeba posiadać "pełnomocnictwo"

Kontrola policyjna na Słowacji

REKLAMA

Jeśli chodzi o specyficzne wymagania to na Słowacji musimy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze o wspomnianych wcześniej kamizelkach odblaskowych, które warto kupić w Polsce, bo na miejscowej stacji benzynowej mogą kosztować nawet 5 razy więcej!

Druga sprawa to wszelkiego rodzaju antyradary. Z urządzeń takich NIE WOLNO KORZYSTAĆ i jeśli zostaniemy złapani na gorącym uczynku grozi nam nawet kara pozbawienia wolności! Podobnie jest z próbami przemytu. Pamiętajmy też o posiadaniu kompletu żarówek na wymianę. Uwaga: WSZYSTKICH świateł w samochodzie (oprócz oświetlenia kabiny/bagażnika/komory silnika): postojowych, mijania, hamowania, podświetlenia tablicy etc.

Zobacz więcej o kontroli drogowej na Słowacji: Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Przewożenie nart

Narty przewożone w bagażniku dachowym nie mogą wystawać poza obrys samochodu i muszą być dobrze zamocowane. Ważne jest też, aby nasze ubezpieczenie OC obejmowało też szkody powstałe z powodu posiadania bagażnika i mocowania na nim sprzętu narciarskiego. Można korzystać zarówno z boxów dachowych jak i specjalnych bagażników. Narty przewożone w środku auta nie mogą przeszkadzać w kierowaniu pojazdem

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie

  • JASNÁ Nízke Tatry - Chopok juh
  • JASNÁ Nízke Tatry - Chopok sever
  • Tatranská Lomnica
  • Polhorský Hrádok/Oravská Polhora
  • Roháče - Zverovka/Spálená dolina
  • Vrátna Free Time Zone
  • PARK SNOW Veľká Rača
  • Ski Bachledova
  • Ružomberok – Malinô Brdo
  • Zuberec/Milotín

Ceny karnetów kształtują się w przedziale od 7 do 30 euro za osobę za dzień. Średnia to około 15 euro, Słowacja nie jest zbyt droga jeśli chodzi o wstęp na stok.

Wiecej na temat kurortów narciarskich można przeczytać tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA