REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Słowacja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty: Słowacja
Samochodem na narty: Słowacja

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Przed wyjazdem na narty na Słowację zapoznajmy się obowiązującymi przepisami, które są odmienne w różnych krajach europejskich. W okresie od 15 XI do 15 III obligatoryjne jest używanie opon zimowych na terytorium Słowacji. Kamizelka odblaskowa musi znajdować się w kabinie samochodu – inaczej jak to jest w większości krajów europejskich. Podczas opuszczania samochodu w wyniku awarii – kierowca i pasażerowie – muszą wykonywać wszelkie czynności w kamizelkach odblaskowych.

REKLAMA

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

REKLAMA

Jeżeli nie zastosujemy się do tego przepisu to grozi nam mandat w wysokości 50 euro. Słowackie przepisy drogowe regulują obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego, kompletu zapasowych żarówek i bezpieczników, podnośnika samochodowego i linki holowniczej. Musimy zdawać sobie sprawę, że słowackie władze bardzo restrykcyjnie egzekwują przepisy panujące na swoich drogach.

Na autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. Na drogach ekspresowych prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h a w niezabudowanym 90 km/h.

Winiety i mandaty

W Słowacji obowiązują winiety, które należy przykleić w prawym górnym rogu szyby po stronie kierowcy. Winiety obowiązkowe są tylko na drogach szybkiego ruchu. Za 7-dniową winietę będziemy musieli zapłacić 7 euro (ok. 27 zł), 30 –dniowa to koszt 14 euro ( 54 zł) a roczna kosztuje 50 euro (ok.194 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za przekroczenie prędkości grozi nam do 830 euro (do 3212zł). Jeżeli wieziemy ze sobą sprzęt narciarski w bagażniku to musimy to dostosować do możliwości pojazdu – mandat kosztuje od 166 do 830 euro.

Przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,0 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • w przypadku prowadzenia nie swojego auta trzeba posiadać "pełnomocnictwo"

Kontrola policyjna na Słowacji

REKLAMA

Jeśli chodzi o specyficzne wymagania to na Słowacji musimy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze o wspomnianych wcześniej kamizelkach odblaskowych, które warto kupić w Polsce, bo na miejscowej stacji benzynowej mogą kosztować nawet 5 razy więcej!

Druga sprawa to wszelkiego rodzaju antyradary. Z urządzeń takich NIE WOLNO KORZYSTAĆ i jeśli zostaniemy złapani na gorącym uczynku grozi nam nawet kara pozbawienia wolności! Podobnie jest z próbami przemytu. Pamiętajmy też o posiadaniu kompletu żarówek na wymianę. Uwaga: WSZYSTKICH świateł w samochodzie (oprócz oświetlenia kabiny/bagażnika/komory silnika): postojowych, mijania, hamowania, podświetlenia tablicy etc.

Zobacz więcej o kontroli drogowej na Słowacji: Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Przewożenie nart

Narty przewożone w bagażniku dachowym nie mogą wystawać poza obrys samochodu i muszą być dobrze zamocowane. Ważne jest też, aby nasze ubezpieczenie OC obejmowało też szkody powstałe z powodu posiadania bagażnika i mocowania na nim sprzętu narciarskiego. Można korzystać zarówno z boxów dachowych jak i specjalnych bagażników. Narty przewożone w środku auta nie mogą przeszkadzać w kierowaniu pojazdem

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie

  • JASNÁ Nízke Tatry - Chopok juh
  • JASNÁ Nízke Tatry - Chopok sever
  • Tatranská Lomnica
  • Polhorský Hrádok/Oravská Polhora
  • Roháče - Zverovka/Spálená dolina
  • Vrátna Free Time Zone
  • PARK SNOW Veľká Rača
  • Ski Bachledova
  • Ružomberok – Malinô Brdo
  • Zuberec/Milotín

Ceny karnetów kształtują się w przedziale od 7 do 30 euro za osobę za dzień. Średnia to około 15 euro, Słowacja nie jest zbyt droga jeśli chodzi o wstęp na stok.

Wiecej na temat kurortów narciarskich można przeczytać tutaj.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA