REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyruszeniem na Litwę

Kajetan Puszek
fot. Jeep
fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując samochodem po Litwie zwiedzimy Stolicę – Wilno, bogate historycznie Kowno czy Auksztycki Park Narodowy – który jest siedliskiem dziewiczej przyrody.

Gdzie warto pojechać?

REKLAMA

Sercem kraju jest Wilno, w którym znajduje się bogata architektonicznie starówka. Znajduje się tu również wiele kościołów, głównie barokowych, które można zwiedzać podczas spacerów po mieście. Z Góry Zamkowej powstałej w XI wieku można podziwiać panoramę całego miasta. Tutaj znajduje się również galeria malarstwa, wieża dzwonnicza i fragmenty murów obronnych.

Inną z turystycznych atrakcji jest Ostra Brama – jedna z dziewięciu ocalałych bram obronnych miasta. W jej murach umiejscowiony jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, który jest celem pielgrzymek wiernych z całego kraju. Będąc w Wilnie możemy zwiedzić Litwińskie Muzeum Narodowe, Ratusz, Muzeum Adama Mickiewicza czy cerkiew.

Zobacz również: Ile alkoholu i tytoniu możesz przewieźć bez cła

Kowno, Mierzeja Kurońska i Auksztocki Park Narodowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kowno jest zaraz po Wilnie najbardziej interesującym miastem Litwy. Znajduje się w nim wiele instytucji kulturalnych i naukowych oraz duża ilość zabytków np.: park Azuolynas, starówka, forty, katedra czy zespół licznych muzeów.

Popularnym miejscem jest Aleja Wolności, w obrębie której mieszczą się restauracje i puby. Auksztocki Park Narodowy to idealny punkt programu wycieczki dla ludzi spragnionych dzikiej przyrody i świeżego powietrza. Wody Zalewu Kurońskiego to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Bałtyckie powietrze zadziała na nas prozdrowotnie i kojąco oraz sprawi, że nasz wypoczynek będzie naprawdę udany.

Przepisy ruchu drogowego, regulacje prawne

Korzystając ze swobodnego przepływu obywateli w ramach UE, obywatele polscy mogą przekraczać granicę z Litwą. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego dowodu osobistego bądź paszportu. Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów. Nie istnieją żadne granice celne dla Polaków wjeżdżających na teren Litwy. Karą więzienia bądź grzywny grozi nielegalne przewiezienie narkotyków na teren tego państwa.

Zobacz również: Ile alkoholu i tytoniu możesz przewieźć bez cła

Litwini nie wymagają od nas międzynarodowego prawa jazdy oraz zielonej karty – może ona jedynie pomóc w razie wypadku jako dowód ubezpieczenia.

REKLAMA

W przypadku kolizji bądź wypadku konieczne jest zawiadomienie policji w celu spisania protokołu powypadkowego. Jest on podstawą do wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. W czasie jazdy obowiązuje zakaz rozmów przez telefony komórkowe.

Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach na tylnym siedzeniu samochodu. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie maja obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. W okresie od 1 września do 1 kwietnia obowiązuje nakaz używania świateł mijania.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Natomiast od 10 listopada do 1 kwietnia egzystuje nakaz używania opon zimowych. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/h, w niezabudowanym – 90-100 km/h, na autostradzie – 130 km/h. Policja bardzo surowo podchodzi do kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość na drodze.

Grożą za to wysokie mandaty oraz możliwość zatrzymania prawa jazdy do czasu ich zapłacenia. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,4 %. Niestety dla użytkowników samochodów ciężarowych oraz busów przewożących pasażerów przewidziane są opłaty drogowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

REKLAMA

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera? Dowiesz się z tego artykułu.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA