REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyruszeniem na Litwę

Kajetan Puszek
fot. Jeep
fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując samochodem po Litwie zwiedzimy Stolicę – Wilno, bogate historycznie Kowno czy Auksztycki Park Narodowy – który jest siedliskiem dziewiczej przyrody.

Gdzie warto pojechać?

REKLAMA

Sercem kraju jest Wilno, w którym znajduje się bogata architektonicznie starówka. Znajduje się tu również wiele kościołów, głównie barokowych, które można zwiedzać podczas spacerów po mieście. Z Góry Zamkowej powstałej w XI wieku można podziwiać panoramę całego miasta. Tutaj znajduje się również galeria malarstwa, wieża dzwonnicza i fragmenty murów obronnych.

Inną z turystycznych atrakcji jest Ostra Brama – jedna z dziewięciu ocalałych bram obronnych miasta. W jej murach umiejscowiony jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, który jest celem pielgrzymek wiernych z całego kraju. Będąc w Wilnie możemy zwiedzić Litwińskie Muzeum Narodowe, Ratusz, Muzeum Adama Mickiewicza czy cerkiew.

Zobacz również: Ile alkoholu i tytoniu możesz przewieźć bez cła

Kowno, Mierzeja Kurońska i Auksztocki Park Narodowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kowno jest zaraz po Wilnie najbardziej interesującym miastem Litwy. Znajduje się w nim wiele instytucji kulturalnych i naukowych oraz duża ilość zabytków np.: park Azuolynas, starówka, forty, katedra czy zespół licznych muzeów.

Popularnym miejscem jest Aleja Wolności, w obrębie której mieszczą się restauracje i puby. Auksztocki Park Narodowy to idealny punkt programu wycieczki dla ludzi spragnionych dzikiej przyrody i świeżego powietrza. Wody Zalewu Kurońskiego to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Bałtyckie powietrze zadziała na nas prozdrowotnie i kojąco oraz sprawi, że nasz wypoczynek będzie naprawdę udany.

Przepisy ruchu drogowego, regulacje prawne

Korzystając ze swobodnego przepływu obywateli w ramach UE, obywatele polscy mogą przekraczać granicę z Litwą. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego dowodu osobistego bądź paszportu. Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów. Nie istnieją żadne granice celne dla Polaków wjeżdżających na teren Litwy. Karą więzienia bądź grzywny grozi nielegalne przewiezienie narkotyków na teren tego państwa.

Zobacz również: Ile alkoholu i tytoniu możesz przewieźć bez cła

Litwini nie wymagają od nas międzynarodowego prawa jazdy oraz zielonej karty – może ona jedynie pomóc w razie wypadku jako dowód ubezpieczenia.

REKLAMA

W przypadku kolizji bądź wypadku konieczne jest zawiadomienie policji w celu spisania protokołu powypadkowego. Jest on podstawą do wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. W czasie jazdy obowiązuje zakaz rozmów przez telefony komórkowe.

Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach na tylnym siedzeniu samochodu. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie maja obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. W okresie od 1 września do 1 kwietnia obowiązuje nakaz używania świateł mijania.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Natomiast od 10 listopada do 1 kwietnia egzystuje nakaz używania opon zimowych. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/h, w niezabudowanym – 90-100 km/h, na autostradzie – 130 km/h. Policja bardzo surowo podchodzi do kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość na drodze.

Grożą za to wysokie mandaty oraz możliwość zatrzymania prawa jazdy do czasu ich zapłacenia. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,4 %. Niestety dla użytkowników samochodów ciężarowych oraz busów przewożących pasażerów przewidziane są opłaty drogowe.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA