Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyruszeniem na Litwę
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie warto pojechać?
REKLAMA
Sercem kraju jest Wilno, w którym znajduje się bogata architektonicznie starówka. Znajduje się tu również wiele kościołów, głównie barokowych, które można zwiedzać podczas spacerów po mieście. Z Góry Zamkowej powstałej w XI wieku można podziwiać panoramę całego miasta. Tutaj znajduje się również galeria malarstwa, wieża dzwonnicza i fragmenty murów obronnych.
Inną z turystycznych atrakcji jest Ostra Brama – jedna z dziewięciu ocalałych bram obronnych miasta. W jej murach umiejscowiony jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, który jest celem pielgrzymek wiernych z całego kraju. Będąc w Wilnie możemy zwiedzić Litwińskie Muzeum Narodowe, Ratusz, Muzeum Adama Mickiewicza czy cerkiew.
Zobacz również: Ile alkoholu i tytoniu możesz przewieźć bez cła
Kowno, Mierzeja Kurońska i Auksztocki Park Narodowy
Kowno jest zaraz po Wilnie najbardziej interesującym miastem Litwy. Znajduje się w nim wiele instytucji kulturalnych i naukowych oraz duża ilość zabytków np.: park Azuolynas, starówka, forty, katedra czy zespół licznych muzeów.
Popularnym miejscem jest Aleja Wolności, w obrębie której mieszczą się restauracje i puby. Auksztocki Park Narodowy to idealny punkt programu wycieczki dla ludzi spragnionych dzikiej przyrody i świeżego powietrza. Wody Zalewu Kurońskiego to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Bałtyckie powietrze zadziała na nas prozdrowotnie i kojąco oraz sprawi, że nasz wypoczynek będzie naprawdę udany.
Przepisy ruchu drogowego, regulacje prawne
Korzystając ze swobodnego przepływu obywateli w ramach UE, obywatele polscy mogą przekraczać granicę z Litwą. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego dowodu osobistego bądź paszportu. Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów. Nie istnieją żadne granice celne dla Polaków wjeżdżających na teren Litwy. Karą więzienia bądź grzywny grozi nielegalne przewiezienie narkotyków na teren tego państwa.
Zobacz również: Ile alkoholu i tytoniu możesz przewieźć bez cła
Litwini nie wymagają od nas międzynarodowego prawa jazdy oraz zielonej karty – może ona jedynie pomóc w razie wypadku jako dowód ubezpieczenia.
REKLAMA
W przypadku kolizji bądź wypadku konieczne jest zawiadomienie policji w celu spisania protokołu powypadkowego. Jest on podstawą do wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. W czasie jazdy obowiązuje zakaz rozmów przez telefony komórkowe.
Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach na tylnym siedzeniu samochodu. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie maja obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. W okresie od 1 września do 1 kwietnia obowiązuje nakaz używania świateł mijania.
Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?
Natomiast od 10 listopada do 1 kwietnia egzystuje nakaz używania opon zimowych. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/h, w niezabudowanym – 90-100 km/h, na autostradzie – 130 km/h. Policja bardzo surowo podchodzi do kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość na drodze.
Grożą za to wysokie mandaty oraz możliwość zatrzymania prawa jazdy do czasu ich zapłacenia. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,4 %. Niestety dla użytkowników samochodów ciężarowych oraz busów przewożących pasażerów przewidziane są opłaty drogowe.
REKLAMA
REKLAMA