REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Kajetan Puszek
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

REKLAMA

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Podstawowe informacje

Na Łotwę możemy wjechać okazując dowód osobisty ważny do 6 miesięcy lub paszport – ważny minimum 3 miesiące. Podczas jazdy samochodem należy mieć zapięte pasy, posiadać apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

REKLAMA

Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm – w przypadku pojazdów do 3,5 tony. Przepisy prawne regulują również dopuszczalne wymiary samochodów – maksymalna wysokość to 3,8 m, szerokość - 2,5, a długość samochodu z przyczepą - 16,5 m. Nakaz jazdy z włączonymi światłami obowiązuje przez cały rok.

REKLAMA

Dzieci poniżej 10 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach dla dzieci lub powinny być przypięte pasem bezpieczeństwa. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, w terenie niezabudowanym – 110 km/h.

Ten kraj bałtycki jest trochę bardziej tolerancyjny w kwestii prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, niż niektóre kraje UE prowadzące politykę „zero tolerancji”. Dopuszczalna dawka spożytego alkoholu na Łotwie to 0,02 %. Kierowcy, którzy podczas kontroli mieli od 0,02 - 0,05 % alkoholu we krwi dostaną mandat w wysokości od 100-200 LVL, może zostać im zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy, dodatkową karą będzie otrzymanie 6 pkt. karnych.

Jeżeli natomiast kierowca będzie miał we krwi od 0,05-0,1% to wówczas mandat będzie wynosić od 200-300 LVL oraz dodatkowo jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres 6 miesięcy. Dopełnieniem kary będzie przyznanie mu 8 pkt. karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skrajnych przypadkach obecności od 0,1 - 0,15% alkoholu we krwi następuje zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy, 8 pkt. karnych i 400 LVL mandatu. „Rekordzistom”, którzy mieli we krwi powyżej 0,15% należy się 500 LVL grzywny, od 10 - 15 dni aresztu, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 roku do 2 lat oraz 8 pkt. karnych.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Mandaty za nieprawidłowe parkowanie to koszt rzędu od 5 - 20 LVL, za przejazd na czerwonym świetle – od 20 - 100 LVL plus 4 pkt. karne, a za  przekroczenie prędkości możemy się spodziewać mandatu w wysokości od 5 - 400 LVL. Istnieje również zagrożenie zatrzymaniem nam prawa jazdy na okres od 3 - 6 miesięcy wraz z przyznaniem maksymalnie 5 pkt. karnych.

Gdzie warto pojechać?

REKLAMA

Najbardziej reprezentatywna dla Łotwy jest Ryga – czyli perła na podróżniczej mapie kraju. Największe wrażenie na turystach robi ryska starówka, która zachwyca swoją architekturą nacechowaną mieszczańskimi kamienicami, gmachami kupieckimi oraz wąskimi uliczkami. Gratką dla zwiedzających są autentyczne gildie kupieckie pochodzące z XIX wieku.

Również Jurmała jest doskonałym miejscem na wypoczynek oraz umysłową i fizyczną regenerację.Tam możemy korzystać z dobrodziejstw Zatoki Ryskiej i świeżego powietrza z lasów sosnowych.

Warto też poświęcić chwilę na obejrzenie ruin średniowiecznego zamku krzyżackiego. Jako ciekawostkę można potraktować znajdująca się w nim kwadratową wieżę z murem o grubości, aż 5 metrów. 

Zobacz również: Łotwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA