REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Kajetan Puszek
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

REKLAMA

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Podstawowe informacje

Na Łotwę możemy wjechać okazując dowód osobisty ważny do 6 miesięcy lub paszport – ważny minimum 3 miesiące. Podczas jazdy samochodem należy mieć zapięte pasy, posiadać apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

REKLAMA

Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm – w przypadku pojazdów do 3,5 tony. Przepisy prawne regulują również dopuszczalne wymiary samochodów – maksymalna wysokość to 3,8 m, szerokość - 2,5, a długość samochodu z przyczepą - 16,5 m. Nakaz jazdy z włączonymi światłami obowiązuje przez cały rok.

REKLAMA

Dzieci poniżej 10 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach dla dzieci lub powinny być przypięte pasem bezpieczeństwa. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, w terenie niezabudowanym – 110 km/h.

Ten kraj bałtycki jest trochę bardziej tolerancyjny w kwestii prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, niż niektóre kraje UE prowadzące politykę „zero tolerancji”. Dopuszczalna dawka spożytego alkoholu na Łotwie to 0,02 %. Kierowcy, którzy podczas kontroli mieli od 0,02 - 0,05 % alkoholu we krwi dostaną mandat w wysokości od 100-200 LVL, może zostać im zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy, dodatkową karą będzie otrzymanie 6 pkt. karnych.

Jeżeli natomiast kierowca będzie miał we krwi od 0,05-0,1% to wówczas mandat będzie wynosić od 200-300 LVL oraz dodatkowo jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres 6 miesięcy. Dopełnieniem kary będzie przyznanie mu 8 pkt. karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skrajnych przypadkach obecności od 0,1 - 0,15% alkoholu we krwi następuje zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy, 8 pkt. karnych i 400 LVL mandatu. „Rekordzistom”, którzy mieli we krwi powyżej 0,15% należy się 500 LVL grzywny, od 10 - 15 dni aresztu, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 roku do 2 lat oraz 8 pkt. karnych.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Mandaty za nieprawidłowe parkowanie to koszt rzędu od 5 - 20 LVL, za przejazd na czerwonym świetle – od 20 - 100 LVL plus 4 pkt. karne, a za  przekroczenie prędkości możemy się spodziewać mandatu w wysokości od 5 - 400 LVL. Istnieje również zagrożenie zatrzymaniem nam prawa jazdy na okres od 3 - 6 miesięcy wraz z przyznaniem maksymalnie 5 pkt. karnych.

Gdzie warto pojechać?

REKLAMA

Najbardziej reprezentatywna dla Łotwy jest Ryga – czyli perła na podróżniczej mapie kraju. Największe wrażenie na turystach robi ryska starówka, która zachwyca swoją architekturą nacechowaną mieszczańskimi kamienicami, gmachami kupieckimi oraz wąskimi uliczkami. Gratką dla zwiedzających są autentyczne gildie kupieckie pochodzące z XIX wieku.

Również Jurmała jest doskonałym miejscem na wypoczynek oraz umysłową i fizyczną regenerację.Tam możemy korzystać z dobrodziejstw Zatoki Ryskiej i świeżego powietrza z lasów sosnowych.

Warto też poświęcić chwilę na obejrzenie ruin średniowiecznego zamku krzyżackiego. Jako ciekawostkę można potraktować znajdująca się w nim kwadratową wieżę z murem o grubości, aż 5 metrów. 

Zobacz również: Łotwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA