REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu, wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy. Fot. newspress
Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu, wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu. Przed każdą podróżą powinniśmy jak najlepiej się do niej przygotować, tak aby przy relatywnie niskim zmęczeniu pokonać jak najdłuższy odcinek trasy.

REKLAMA

Zobacz również: Podróż z pupilem

REKLAMA

Pierwszą rzeczą przed podróżą musi być określenie czasu jazdy. W tej kwestii pomocny będzie atlas, mapy czy też porady innych kierowców (np. na forum internetowym). Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę warto wziąć pod uwagę zmiany za kierownicą.

Optymalny czas kierowania pojazdu przez jednego kierowcę nie powinien przekraczać 4 godzin. Wówczas jazda będzie bardziej efektywna i przyjemna dla wszystkich kierujących. Raz na kilkadziesiąt kilometrów wskazane są również przerwy, którą pozwolą rozprostować kości i zaspokoić potrzeby fizjologiczne.

Podróż wymagająca wiele wysiłku i kilkunastu godzin siedzenia za kierownicą jest prawie nie możliwa do wykonania bez dłuższego postoju. A jeśli jest, to niesie ze sobą wiele stresu, zmęczenia oraz grozi zaśnięciem za kierownicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalecamy podróżowanie z noclegiem – wtedy nasze siły zostaną zregenerowane i następnego dnia będziemy mogli wypoczęci ruszyć w dalszą drogę. Taka forma pokonywania trasy może być również interesująca z tego względu, iż będziemy mogli pozwiedzać ciekawe miejsca przed dotarciem do właściwego celu naszej podróży.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Chorwacji

REKLAMA

Pomocny w rezerwacji noclegu będzie na pewno internet, gdzie bez problemu znajdziemy oferty hotelowe z całego świata. Planując podróż musimy wziąć pod uwagę te trasy, które będą nas najmniej kosztować. Pod uwagę musimy wziąć paliwo, płatne autostrady czy tunele. Musimy zawsze wybierać najkrótszą i najbardziej komfortową trasę.

Z drugiej strony odradzamy podróżowania mało uczęszczanymi czy bocznymi drogami, które często są słabo oznakowane i słabo oświetlone. Taki stan rzeczy prowadzi często do tego, iż możemy zabłądzić i w konsekwencji stracić kilka godzin, które moglibyśmy przeznaczyć np. na spanie czy zwiedzanie. Warto jednak pamiętać, że drogi lokalne w pobliżu dróg krajowych są często w o wiele lepszym stanie, a natężenie ruchu jest na nich mniejsze. Można z nich skorzystać np. chcąc ominąć miejsce gdzie tworzą się korki lub gdzie główna droga jest remontowana. Należy jednak mieć przy sobie mapę lub nawigację satelitarną.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Nie tylko odpowiednie wyznaczenie trasy powinno być wcześniej przygotowane. Musimy zadbać o jak najlepsze przygotowanie techniczne naszego auta. Sprawdźmy czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie oraz zatroszczmy się o posiadanie w bagażniku koła zapasowego.

Obowiązkowym wyposażeniem musi być także: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka.

Jeśli wybieramy się za granicę powinniśmy mieć ze sobą naklejkę „PL” na zderzaku. Ponadto sprawdźmy wszystkie płyny w aucie – hamulcowy, do spryskiwaczy oraz prawidłowo ustawmy fotel, tak aby komfort jazdy był na najwyższym poziomie. Podczas jazdy samochodem ważna jest również muzyka. Najbardziej relaksującym i wprawiającym w dobry nastrój gatunkiem muzycznym jest jazz lub muzyka klasyczna. Należy jednak unikać utworów zbyt monotonnych i jednostajnych, gdyż szybko staną się one hałasem przeszkadzającym nam w jeździe i powodującym zmęczenie i senność.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

REKLAMA

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

REKLAMA