Wyjazd samochodem do Włoch
REKLAMA
REKLAMA
Droga do Włoch
Jedną z tras prowadzących do Włoch jest droga przez Niemcy i Austrię. Zaletami tej trasy są m.in. piękne widoki podczas podróży – szczególnie kręte górskie drogi w Austrii oraz krótszy czas podróży. Ponadto jakość niemieckich i austriackich autostrad jest fenomenalna co pozytywnie rzutuje również na standard podróży. Możliwe jest zatrzymanie się na nocleg w którymś z państw, jeśli ktoś nie chce pokonywać naraz aż takiej odległości.
REKLAMA
Zobacz również: Jak złodzieje okradają samochody?
REKLAMA
Aby dostać się do Niemiec granicę można przekroczyć w Kołbaskowie lub Świecku. W Niemczech autostrady są bezpłatne, zachęcamy do podróżowania przez ten kraj. W Austrii nawet za najkrótsze odcinki autostrad musimy płacić dość wygórowane sumy. Rekompensatą jednak są piękne widoki, które będziemy podziwiać podróżując krętymi górskimi drogami nad zapierającymi dech w piersiach przepaściami.
Po dotarciu do celu naszej podróży – Włoch – możemy podróżować płatnymi autostradami tudzież poruszać się bocznymi drogami bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niestety są one często zakorkowane i musimy się przygotować na powolną i żmudną jazdę.
Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy
Z jaką prędkością możemy maksymalnie poruszać się po drogach w poszczególnych państwach?
W Niemczech w terenie zabudowanym maksymalnie możemy prowadzić nasz samochód z prędkością 50 km/h, natomiast w niezabudowanym już jest to 100 km/h. Na autostradach ograniczenie wynosi 130 km/h. W Austrii przepisy są identyczne jak w Niemczech.
We Włoszech natomiast w terenie zabudowanym możemy jechać maksymalnie 50 km/h tak jak w dwóch poprzednich państwach, ale w terenie niezabudowanym ograniczenie wynosi od 90 – do 110 km/h.
Zobacz również: Jak omijać miejsca tworzenia się korków?
Przygotowanie auta do podróży
Z powodu dużej odległości z Polski do Włoch oraz zróżnicowania ukształtowania terenu w państwach, przez które będziemy przejeżdżać, musimy zadbać o stan techniczny naszego samochodu. Brak odpowiedniego przygotowania może skończyć się awarią samochodu.
Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy
REKLAMA
Ważne jest sprawdzenie stanu hamulców. Podczas podróży po górzystych terenach i podczas zjeżdżania z wzniesień i górzystych terenów, pracują one cały czas. Przed wyjazdem z Polski sprawdźmy stan klocków hamulcowych i wówczas z czystym sumieniem będziemy mogli pokonać całą trasę. Następnym ważnym elementem jest wentylator chłodnicy – podczas jazdy po Alpach czy Apeninach jego prawidłowe działanie to połowa sukcesu. Radzimy zainstalować specjalny włącznik uruchomiający wentylator bez względu na jego temperaturę.
Przy poruszaniu się po autostradach z prędkością 150-160 km/h niezbędne są dobre opony. Warto przed taką podróżą zainwestować w nowe opony dobrej marki – oszczędzi nam to przykrych postojów i zapewni dodatkowe bezpieczeństwo.
REKLAMA
REKLAMA