REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rosji?

Kajetan Puszek
W Rosji jest wiele do zobaczenia, jednak miasta takie jak Moskwa czy Sankt Petersburg są bardzo drogie. fot. Newspress
W Rosji jest wiele do zobaczenia, jednak miasta takie jak Moskwa czy Sankt Petersburg są bardzo drogie. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Rosja to ogromny kraj będący zwornikiem Azji i Europy, niegdyś siedlisko carskiej władzy i autorytaryzmu, dziś ogromne państwo o imperialnych zapatrywaniach kierowane rządami silnej ręki.

Podróżując samochodem po tym gigantycznym kraju naszym oczom będą ukazywać się migawki Pałacu Zimowego, Kremla tudzież Wyżyny Syberyjskiej i bogactwa roślinności tajgi i tundry. Obywatele polscy na mocy umowy z rządem rosyjskim mają szereg ułatwień dotyczących wyrobu wizy rosyjskiej. Opłata za wyrobienie tego dokumentu wynosi 35 Euro. Legalny pobyt na podstawie tej wizy wynosi maksymalnie 90 dni.

REKLAMA

W określonych przypadkach możemy zostać zwolnieni z opłaty wizowej np.: jeżeli udajemy się do tego kraju na studia, szkolenia, bądź mamy bliską rodzinę posiadająca obywatelstwo rosyjskie. Dotyczy to także wyjazdów naukowych, związanych z krzewieniem kultury i sztuki czy też wyjazdów związanych z udziałem w imprezie sportowej.

Na granicy białoruskiej będziemy zobligowani do wypełnienia tzw. karty migracyjnej – dokumentu na którego podstawie będziemy musieli dokonać meldunku. Miejscem, w którym tego dokonujemy jest OWiR.

Zobacz również: Wyprawy z podróżnikami, czyli wakacje inne niż wszystkie

Jeśli korzystamy z usług hotelowych, meldunkiem zajmuje się recepcja i wówczas nie musimy się już o to martwić sami. Na dokonanie meldunku mamy 3 dni robocze od momentu przekroczenia granicy rosyjskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne informacje

Kierowcy nie muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy, lecz przy planowaniu dłuższego pobytu zaleca się wyrobienie tego dokumentu. Czasem wiarygodność polskiego prawa jazdy może być kwestionowana – szczególnie na prowincji.

Dopuszczalna prędkość poruszania się samochodem w terenie zabudowanym na terenie Obwodu Kaliningradzkiego wynosi maksymalnie 40 km/h, a w niezabudowanym – 70 km/h. Stan dróg  i jakość paliwa pozostawiają wiele do życzenia. Należy poszukiwać, w miarę możliwości, markowych stacji, lecz nie zawsze niestety jest to możliwe.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Bośni i Hercegowiny

REKLAMA

Kraj jest dość niebezpieczny i występuje w nim duża przestępczość. Należy unikać przygodnych znajomości, nie nosić ze sobą dużych sum pieniędzy i nie afiszować się z dużą ilością gotówki. W skrajnych przypadkach zdarzają się porwania dla okupu. Opieka medyczna na podstawowym szczeblu jest bezpłatna. Za specjalistyczne leczenie musimy płacić z własnej kieszeni.

Zalecamy zaszczepienie się przeciw dyfterytowi, tężcowi, żółtaczce typu A i C oraz chorobie wywoływanej przez ukąszenie kleszczy. Polecamy wykupienie prywatnego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia na miejscu i przewiezienia chorego do kraju.

Rosja jest krajem o bardzo dużej powierzchni i zarazem bardzo ciekawym. Miejsca, jakie musimy odwiedzić: to na pewno Moskwa – pełna zabytków metropolia, Petersburg – miasto z powieści „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego, które fascynuje bogatą architekturą i historyczną atmosferą tego miejsca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA