REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Macedonii?

Kajetan Puszek
Pamiętajmy, że przed wjazdem do Macedonii, trzeba załatwić dużo formalności.
Pamiętajmy, że przed wjazdem do Macedonii, trzeba załatwić dużo formalności.

REKLAMA

REKLAMA

Macedonia to kraj o niskim standardzie placówek medycznych, wysokich karach za wykroczenia i przestępstwa oraz wymagającym od nas dużej ilości formalności przy wjeździe do kraju np: posiadania zielonej karty oraz obowiązkowego meldunku.

Podstawowe informacje

Od 2006 roku obywatele polscy przebywający w Macedonii do 90 dni nie muszą mieć wizy. Wystarczy ważny paszport w dobrym stanie, z wyraźnym zdjęciem. Na granicy wymagana jest również Zielona Karta, która upoważnia do podróżowania samochodem po kraju. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków i środków halucynogennych.

REKLAMA

Skazani za przemyt nielegalnych substancji będą odbywać wyrok na terytorium Macedonii. Nawet małe wykroczenia są surowo karane.

Wwożone kwoty pieniężne powyżej 2000 Euro muszą być deklarowane przy przekraczaniu granicy. Za zakupione towary nie uzyskamy zwrotu podatku VAT.

Po maksymalnie trzech dniach pobytu właściciel hotelu bądź pensjonatu, w którym jesteśmy zakwaterowani ma obowiązek dokonać naszego meldunku w odpowiednim organie państwa. Jeśli przebywamy na terytorium Macedonii samodzielnie musimy to zrobić na najbliższym posterunku policji.

Zobacz również: Ile gotówki możesz mieć w podróży po UE?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Służba zdrowia

W tym kraju nie ma szczególnego zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Przed wyjazdem nie potrzeba robić jakichkolwiek szczepień. Większość usług medycznych jest płatna. Średni koszt podstawowego leczenia to 500 MKD (Macedoński Denar).

Warunki sanitarne odbiegają znacząco od standardów Unii Europejskiej. Przed wyjazdem do Macedonii polecamy odwiedzenie witryny internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): www.who.int

Przepisy drogowe

Macedońskie władze honorują polskie prawo jazdy. Jeśli jednak planujemy pobyt dłuższy, niż 3 miesiące zalecamy wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. Natomiast przy pobycie przekraczającym 6 miesięcy musimy je obowiązkowo wymienić na macedońskie prawo jazdy. Jeśli będziemy poruszać się pożyczonym samochodem to musimy mieć pełnomocnictwo właściciela. 

Zobacz również: Wyjazd do krainy win - samochodem do Burgundii i Szampanii

Na obszarze zabudowanym możemy poruszać się maksymalną prędkością 60 km/h, w niezabudowanym natomiast 80 km/h. Na autostradzie możemy sobie pozwolić na maksymalną prędkość 120 km/h. Poruszanie się autostradą z Serbii do Grecji przez Macedonię dla auta osobowego kosztuje ok. 4,2 Euro, a dla samochodu ciężarowego w granicach 25 Euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA