REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będą sprawdzać radia w samochodach w 2024 r. Nie chodzi jednak o abonament RTV

UKE niedługo może zacząć kontrolować radia samochodowe. Powodem nie będzie jednak abonament RTV. Karę w tym przypadku dostanie importer. Radia w nowych autach powinny bowiem posiadać standardowo tuner DAB+.

Źle ustawione znaki drogowe 2022. Policja zrobiła audyt

Źle ustawione znaki drogowe 2022? Policja postanowiła skontrolować tablice spotykane przy polskich drogach. Jakie są wnioski? O tym za chwilę.

Mandat za ostrzeganie przed policją. Czy jest taka kara?

Mandat za ostrzeganie przed policją może być naprawdę słony. Szczególnie że policjanci uzupełnią grzywnę punktami karnymi!

Uwaga! Rusza akcja "Telefony"; na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów

Około 5 tys. policjantów wyjedzie w piątek na drogi w całej Polsce w ramach akcji "Telefony" - poinformował w rozmowie z PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policjanci będą kontrolować kierowców pod kątem używania telefonów bez zestawów głośnomówiących.

REKLAMA

Jak wygląda kontrola autokaru?

Policjanci drogówki przeprowadzają liczne kontrole autokarów, którymi dzieci i urlopowicze udają się w wakacyjne podróże. Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli. Jeżeli jedna z nich wypada negatywnie, przewoźnik musi podstawić nowy autokar lub natychmiast usunąć jego niesprawność. Gdy policjanci stwierdzą zaś, że wszystko jest w porządku… czas wyruszać w drogę.

Inspektorzy ITD szkolili ukraińskich funkcjonariuszy służby transportu drogowego

Kontrola drogowa - kto może zatrzymać pojazd?

Codziennie w Polsce kierowcy są zatrzymywani do kontroli drogowej przez policję. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko policja ma takie uprawnienia. Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej?

Policyjne urządzenia do pomiaru prędkości nie zawsze są precyzyjne

Sąd w Lublinie uniewinnił kierowcę, który został nagrany przez wideorejestrator i ukarany za przekroczenie prędkości. Działanie systemów mierzących prędkość w radiowozach jest szeroko krytykowane m.in. za sprawą nieprecyzyjnych wyników i pomiarów „na oko”.

REKLAMA

Jak sprawdzać poziom płynu chłodniczego?

Jak sprawdzać poziom płynu chłodniczego? Opinii krąży co najmniej kilka. Która jest zatem właściwa?

Czy dystrybutory na stacjach paliw oszukują?

Czy dystrybutory na stacjach paliw oszukują, czyli fałszują wynik pomiaru wlanego do baku paliwa? Wyniki kontroli UOKiK.

Koniec fotoradarów w rękach straży miejskich nie oznacza pożegnania z ostrzegaczami

1 stycznia 2016 r. fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic w efekcie zmian przepisów. Czy spowoduje to spadek popularności aplikacji pozwalających kierowcom na ostrzeganie się przed kontrolami prędkości? Wygląda na to, że nie.

NIK krytykuje GDDKiA za lekceważenie kierowców

GDDKiA nie informuje kierowców we właściwy sposób o planowanych remontach. W rezultacie na drogach tworzą się zatory i korki, które negatywnie odbijają się na kondycji finansów prywatnych i publicznych.

Jakość paliw w Polsce

UOKiK regularnie kontroluje jakość paliw na wybranych stacjach w Polsce. W efekcie z roku na rok notowanych jest coraz mniej oszustw. Czy częściej norm nie spełnia olej napędowy, czy benzyna? Co zrobić, gdy wykryjemy na stacji oszustwo?

Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?

Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?

Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Czy straż miejska może używać fotoradarów? Jakie ma uprawnienia w zakresie kontroli drogowej?

Kto może przeprowadzać kontrolę drogową?

Nie tylko policja może dokonać kontroli drogowej. Podobne uprawnienia mają także inne służby. Warto o tym pamiętać!

Darmowa kontrola świateł w samochodzie 2013'

W związku z rozpoczynającą się kampanią "Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować", firma Philips wraz z PZM i siecią warsztatów Norauto bezpłatnie skontrolują stan oświetlenia w Twoim pojeździe. Zobacz dlaczego warto przyłączyć się do akcji.

Odcinkowy pomiar prędkości i nieoznakowane radiowozy GITD - idą zmiany!

ITD przygotowuje prawie 30 miejsc w Polsce z odcinkowym pomiarem prędkości. One wraz z nowymi nieoznakowanymi radiowozami ITD mają podnieść bezpieczeństwo na krajowych drogach.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie?

Jeśli często zatrzymuje nas Policja i mamy obawy o stan konta punktowego warto wiedzieć jak i gdzie sprawdzić jego stan. Nie dowiemy się jednak tego w trakcie kontroli policyjnej. Zobacz gdzie można sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie!

Straż miejska – jakie ma uprawnienia?

Wielu kierowców ma zastrzeżenia do pracy strażników miejskich uważając, że przekraczają oni swoje kompetencje. Postanowiliśmy przybliżyć Wam uprawnienia funkcjonariuszy straży miejskiej.

Zdjęcie z fotoradaru – lepiej się nie przyznawać

Jeśli nie jesteśmy pewni kto siedział w samochodzie w trakcie popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, to lepiej nie wskazywać kierowcy. Dlaczego?

Motorower bez ogranicznika prędkości – konsekwencje i kary

Motorower ze zdjętym ogranicznikiem prędkości to widok powszechny na polskich drogach. Policja ostrzega, że posiada sprzęt wykrywający nielegalne modyfikacje skuterów. Czym grozi jazda motorowerem bez ograniczenia prędkości?

Taryfikator mandatów - najdroższe wykroczenia

Zwiększona liczba patroli Policji to także większe ryzyko otrzymania kary za wykroczenie. Za co zapłacicie najdroższe mandaty?

Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

Zdarza się, że osoby wyprzedzające samochód Policji zostają później ukarane mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Czy takie zachowanie Policji jest dozwolone? Czy trzeba przyjmować mandat?

Fotoradary i kontrole drogowe - gdzie jest ich najwięcej w Polsce?

Aby koszt wyjazdu urlopowego nie powiększył się o kilkuset złotowy mandat, przestawiamy trasy, na których spotkacie najwięcej fotoradarów i kontroli drogowych Policji.

Weekend majowy – porady na wyjazd

Kilkudniowy urlop powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem zarówno pojazdu do długiej drogi, jak i swojego nastawienia do niej. Oto kilka spraw, o których warto pamiętać w kontekście tegorocznej majówki

Kontrole drogowe w trakcie długich weekendów - majówka 2013'

Wiele osób zastanawia się jak bardzo wzrasta liczba kontroli drogowych przeprowadzanych przez Policję w trakcie długich weekendów urlopowych. W kontekście zbliżającej się majówki przygotowaliśmy stosowne porównanie.

ITD - czym się zajmuję? Jakie są sposoby uniknięcia jej kontroli?

Inspekcja Transportu Drogowego to prawdopodobnie najbardziej nie lubiana obecna instytucja przez kierowców. Specjalizuje się nie tylko w kontrolach dotyczącymi przewozu osób i towarów, ale także w rejestrowaniu pojazdów, przekraczających prędkość. Jakie właściwie uprawnienia ma ITD i za co może nas ukarać?

Kto może kontrolować fotoradary?

Znienawidzona przez kierowców sieć fotoradarów również podlega kontroli. Instytucją, która ma zadbać o właściwy wybór miejsca na ustawienie fotoradarów, oraz o inne aspekty wpływające na to, czy fotoradar działa zgodnie z przepisami jest Najwyższa Izba Kontroli.

Wszystko o kontrolach drogowych

Kontrole drogowe w 2013 roku to bardzo popularne zjawisko. Polscy kierowcy mogą być kontrolowani m.in. przez Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Strażników Straży Miejskiej i oczywiście przez Policjantów z drogówki. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody kontroli i sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji kontroli.

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

Tachograf analogowy czy cyfrowy? Który z nich musi posiadać nasz pojazd?

Aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kierowcy aut ciężarowych (lecz nie tylko oni) muszą wyposażyć swój pojazd w odpowiedni typ tachografu.

Gdzie lepiej nie tankować?

Konsekwencje związane z zatankowaniem samochodu paliwem niskiej jakości mogą być bardzo poważne. UOKIK przedstawił wyniki przeprowadzonej przez siebie kontroli paliw na kilkuset stacjach w całej Polsce.

Monitoring GPS w autach służbowych - czy to legalne?

Coraz więcej firm pod pretekstem troski o swoje mienie decyduje się na montaż nadajników GPS w samochodach służbowych. W rzeczywistości jednak głównym tego celem jest kontrola pracowników. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców

Od pewnego czasu straż miejska zyskuje coraz więcej uprawnień policji. Kierowców najbardziej irytuje fakt, że najlepiej czują się jako drogówka i najchętniej wykorzystują właśnie te przywileje. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż pieniądze które zyskają z takiej działalności, trafiają głównie do kasy miejskiej/gminnej.

Jak właściwie eksploatować akumulator?

Dobór akumulatora i jego prawidłowa obsługa to często nie lada wyzwanie dla właściciela auta. Czy uruchamianie samochodu „na kable” albo „na popych” to zawsze wina samego akumulatora a może jego złej eksploatacji?

Rusza policyjna akcja „Bezpieczne Ferie 2012”

Od poniedziałku w województwach Dolnośląskim, Mazowieckim, Opolskim oraz Zachodniopomorskim rozpoczynają się ferie. Jak co roku policjanci drogówki wraz z inspektorami ITD, będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców.

Jak zbudowany jest układ kierowniczy samochodu?

Otwieramy samochód, zapinamy pasy, uruchamiamy silnik i wyjeżdżamy z parkingu kręcąc kołem kierownicy. Jeśli auto jest sprawne, skręca tam, gdzie chcemy i nie jest to trudna czynność. Ale co dzieje się wewnątrz samochodu i jakie elementy uczestniczą w przeniesieniu ruchu kierownicą na koła? Działanie i budowę układów kierowniczych opisaliśmy w poniższym artykule.

Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

W większości państw europejskich, mandaty są przynajmniej dwa razy droższe niż w Polsce, poza tym policja jest bardzo skrupulatna i nie przepuści nam nawet drobnego przewinienia. W tabeli wysokość mandatów za granicą.

Samochód złożony z "ćwiartek" – jak go poznać i czy to w ogóle możliwe?

Rynek samochodów używanych, jest dla klientów, jak pole minowe. Sprzedawcy, nazywani często handlarzami, ratując swój interes uciekają się do coraz bardziej wymyślnych sposobów maskowania powypadkowej przeszłości samochodów. Jak sprawdzić, czy uczciwy sprzedawca nie podsuwa nam samochodu złożonego z trzech sztuk?

Użytkownicy pirackiego GPS są bezkarni

Policja i służba celna jest bezradna wobec osób posiadających pirackie oprogramowanie GPS w samochodzie.

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności nie jest długa, przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Inspekcja Transportu Drogowego: jakie ma uprawnienia, w jakim celu powołano ITD?

Inspekcja Transportu Drogowego powołana została w 2001 r. Jej utworzenie wynikało z konieczności zapewnienia uczciwej konkurencji w transporcie drogowym, poprawy bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska.

Jak przebiega kontrola opłaty viaToll? Jakie są kary za próbę oszukania przy opłacie e-myta za pośrednictwem viaToll?

Wprowadzony od 1 lipca 2011 roku elektroniczny system opłat za korzystanie z autostrad oraz dróg krajowych viaToll (tzw. e-myto) wiąże się z nową formą obowiązkowych opłat dla samochodów pow 3,5 tony oraz autobusów, a także samochodów z przyczepami. Wyjaśnimy w jaki sposób uiszczenie myta jest kontrolowane oraz jakie kary czekają nas za próbę oszukania viaToll-u.

Od 1 lipca mniej fotoradarów?

W piątek 1 lipca wejdą w życie zmiany w przepisach. Pojawi się e-myto, a policja odda fotoradary "krokodylom".

Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego?

Część prac związanych z regeneracją starych felg i zardzewiałych elementów należy powierzyć specjaliście, niektóre jednak można wykonać samemu.

Jak samodzielnie sprawdzać hamulce?

Hamulce to najważniejszy element samochodu, decydujący o bezpieczeństwie jazdy. Należy od czasu do czasu samodzielnie sprawdzać stan hamulców. Oto jak to zrobić.

Fatalny stan polskich dróg. NIK ujawnia wyniki kontroli

W Polsce śmiertelnych ofiar wypadków drogowych jest dwa razy więcej niż w UE. Powodem jest tragiczny stan techniczny dróg, zła organizacja ruchu, niedouczeni kierowcy i zły stan pojazdów. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport nt. stanu polskiej sieci drogowej. Wnioski są jednoznaczne: zarządcy dróg zaniedbują swoje obowiązki.

Czy można oszukać policyjny alkomat?

Policyjne alkomaty to nie zabawki, jakie można kupić w internecie. Guma do żucia czy płyn do płukania ust nie zmylą takiego testera. Jeśli zatem kogoś nie przekonuje argument bezpieczeństwa, może przekona go fakt nieuniknionej kary za jazdę na gazie...

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Policyjne kontrole na drodze nie należą do przyjemnych zdarzeń. Policja najczęściej zatrzymuje pojazdy z jakiegoś powodu, którym zwykle jest wykroczenie lub podejrzane zachowanie. Do rzadkości należą kontrole profilaktyczne, prowadzone przez policjantów dla wykrycia np, nietrzeźwych w okolicy przydrożnych pijalni alkoholu.

REKLAMA