REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego?

Jakubowski Ryszard
Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego? Fot. Fotolia
Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Część prac związanych z regeneracją starych felg i zardzewiałych elementów należy powierzyć specjaliście, niektóre jednak można wykonać samemu.

Najłatwiejszą czynnością jest regeneracja starych, zardzewiałych felg. Nadają się do tego jedynie felgi skorodowane w niewielkim stopniu, bez głębokich wżerów, które powodują ich osłabienie.

REKLAMA

Zobacz też: Polerowanie felg krok po kroku

W pierwszej kolejności, zanim zaczniemy regenerację, trzeba sprawdzić, czy felga nie jest wykrzywiona. Najprościej jest położyć ją najpierw jedną, a potem drugą stroną na bardzo gładkiej i równej powierzchni, np na wylanej betonem samopoziomującym lub pomalowanej żywicą samopoziomującą podłodze garażowej. Pozwoli to na wstępną ocenę jakości felgi. Dokładne sprawdzenie powinno być przeprowadzone w warsztacie wulkanizacyjnym lub specjalizującym się w prostowaniu i naprawach felg. Przedtem trzeba felgę bardzo starannie oczyścić z brudu, błota i odpadających kawałków rdzy płatkowej.

Zaczynamy regenerację felgi

Jeżeli sprawdzenie felgi przyniesie rezultat pozytywny, wówczas można przystąpić do jej regeneracji, czyli odnawiania. Najpierw należy ją oczyścić z resztek rdzy, słabo związanych z podłożem. Najlepiej zrobić to okrągłą szczotką drucianą, zamontowaną na wiertarce elektrycznej. Równie skuteczne jest czyszczenie felgi szczotką ręczną, choć jest ono zdecydowanie bardziej czasochłonne. Po tym zabiegu należy felgę odtłuścić choćby przez kąpiel w gorącym roztworze wodnym silnego detergentu. Po jej opłukaniu pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia, a następnie zagruntować jedną z reaktywnych farb do gruntowania. Farby takie znacznie skuteczniej chronią przed rdzą, niż najlepsze modne preparaty antykorozyjne zmieszane z farbą nawierzchniową, typu 2 in 1 lub 3 in 1. Należy ściśle trzymać się instrukcji ich stosowania i nakładać niezbyt grubą warstwę. Nie mają one właściwości wypełniania ubytków, więc nakładanie grubej warstwy jest nieuzasadnione.

Zobacz też: Odnawianie felg samochodowych. Porada eksperta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyschnięciu farby podkładowej można głębsze ubytki metalu wypełnić szpachlówką chemoutwardzalną wolnoschnącą. Jej właściwości adhezyjne są znacznie lepsze, niż najlepszych szpachlówek szybkoschnących. Szpachlówkę taką można wykonać we własnym zakresie z kleju dwuskładnikowego „Distal” lub podobnego, do którego po dokładnym zmieszaniu składników dodaje się sporo talku technicznego (kosmetyczny nie nadaje się), aż do uzyskania konsystencji masła lub towotu, a następnie wypełnia się tak przygotowaną masą ubytki, pamiętając, że ma ona tendencje do samoczynnego spływania, a więc miejsce nią pokryte powinno być poziome.

Usuwamy szpachlę z felgi

Po wyschnięciu szpachlówki należy usunąć papierem ściernym jej nadmiar, oczyścić felgę z pyłu powstałego podczas szlifowania, a następnie pomalować dwiema lub najwyżej trzema cienkimi warstwami specjalnej farby do felg, ściśle według przepisu dołączonego do opakowania. Tak zregenerowana felga jest gotowa do użytku najwcześniej po 3 dobach od nałożenia ostatniej warstwy farby.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA