REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego?

Jakubowski Ryszard
Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego? Fot. Fotolia
Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Część prac związanych z regeneracją starych felg i zardzewiałych elementów należy powierzyć specjaliście, niektóre jednak można wykonać samemu.

Najłatwiejszą czynnością jest regeneracja starych, zardzewiałych felg. Nadają się do tego jedynie felgi skorodowane w niewielkim stopniu, bez głębokich wżerów, które powodują ich osłabienie.

REKLAMA

Zobacz też: Polerowanie felg krok po kroku

W pierwszej kolejności, zanim zaczniemy regenerację, trzeba sprawdzić, czy felga nie jest wykrzywiona. Najprościej jest położyć ją najpierw jedną, a potem drugą stroną na bardzo gładkiej i równej powierzchni, np na wylanej betonem samopoziomującym lub pomalowanej żywicą samopoziomującą podłodze garażowej. Pozwoli to na wstępną ocenę jakości felgi. Dokładne sprawdzenie powinno być przeprowadzone w warsztacie wulkanizacyjnym lub specjalizującym się w prostowaniu i naprawach felg. Przedtem trzeba felgę bardzo starannie oczyścić z brudu, błota i odpadających kawałków rdzy płatkowej.

Zaczynamy regenerację felgi

Jeżeli sprawdzenie felgi przyniesie rezultat pozytywny, wówczas można przystąpić do jej regeneracji, czyli odnawiania. Najpierw należy ją oczyścić z resztek rdzy, słabo związanych z podłożem. Najlepiej zrobić to okrągłą szczotką drucianą, zamontowaną na wiertarce elektrycznej. Równie skuteczne jest czyszczenie felgi szczotką ręczną, choć jest ono zdecydowanie bardziej czasochłonne. Po tym zabiegu należy felgę odtłuścić choćby przez kąpiel w gorącym roztworze wodnym silnego detergentu. Po jej opłukaniu pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia, a następnie zagruntować jedną z reaktywnych farb do gruntowania. Farby takie znacznie skuteczniej chronią przed rdzą, niż najlepsze modne preparaty antykorozyjne zmieszane z farbą nawierzchniową, typu 2 in 1 lub 3 in 1. Należy ściśle trzymać się instrukcji ich stosowania i nakładać niezbyt grubą warstwę. Nie mają one właściwości wypełniania ubytków, więc nakładanie grubej warstwy jest nieuzasadnione.

Zobacz też: Odnawianie felg samochodowych. Porada eksperta

Po wyschnięciu farby podkładowej można głębsze ubytki metalu wypełnić szpachlówką chemoutwardzalną wolnoschnącą. Jej właściwości adhezyjne są znacznie lepsze, niż najlepszych szpachlówek szybkoschnących. Szpachlówkę taką można wykonać we własnym zakresie z kleju dwuskładnikowego „Distal” lub podobnego, do którego po dokładnym zmieszaniu składników dodaje się sporo talku technicznego (kosmetyczny nie nadaje się), aż do uzyskania konsystencji masła lub towotu, a następnie wypełnia się tak przygotowaną masą ubytki, pamiętając, że ma ona tendencje do samoczynnego spływania, a więc miejsce nią pokryte powinno być poziome.

Usuwamy szpachlę z felgi

Po wyschnięciu szpachlówki należy usunąć papierem ściernym jej nadmiar, oczyścić felgę z pyłu powstałego podczas szlifowania, a następnie pomalować dwiema lub najwyżej trzema cienkimi warstwami specjalnej farby do felg, ściśle według przepisu dołączonego do opakowania. Tak zregenerowana felga jest gotowa do użytku najwcześniej po 3 dobach od nałożenia ostatniej warstwy farby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA