REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda kontrola autokaru?

Jak wygląda kontrola autokaru?/ fot. BYD
Jak wygląda kontrola autokaru?/ fot. BYD
SAINTFOTO MIKOLAJ URBANSKI
Media

REKLAMA

REKLAMA

Policjanci drogówki przeprowadzają liczne kontrole autokarów, którymi dzieci i urlopowicze udają się w wakacyjne podróże. Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli. Jeżeli jedna z nich wypada negatywnie, przewoźnik musi podstawić nowy autokar lub natychmiast usunąć jego niesprawność. Gdy policjanci stwierdzą zaś, że wszystko jest w porządku… czas wyruszać w drogę.

Trzeźwość kierowcy i stan techniczny pojazdu

Wakacje trwają już w najlepsze. Dzieci i młodzież wyjeżdżają na wycieczki w różne miejsca letniego wypoczynku. Najczęściej podróżują one autokarami, które kontrolowane są przez policjantów drogówki. Kiedy mundurowi otrzymają informację o planowanym wyjeździe, pojawiają się we wskazanym miejscu i przeprowadzają szczegółową kontrolę. Ta składa się z dwóch podstawowych elementów, czyli:

REKLAMA

  1. sprawdzenia trzeźwości kierowcy oraz
  2. stanu technicznego pojazdu.

REKLAMA

Osoba wsiadająca za kierownicę autokaru musi posiadać niezbędne uprawnienia do przewożenia większej ilości osób, a także musi być odpowiednio wypoczęta. Policjanci sprawdzają stan psychofizyczny kierowców, w czym pomagają im specjalne urządzenia rejestrujące czas podróży i postoju. Kiedy kontrola kierowcy wypada bezproblemowo, sprawdzany jest autokar. Mundurowi w białych czapkach bardzo szczegółowo zwracają uwagę na stan techniczny pojazdu. Sprawdzają poziom płynów, zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, oraz funkcjonowanie systemów kierowania i hamowania.

Autokar musi także posiadać gaśnice, apteczki oraz specjalne tabliczki informacyjne. Jeżeli policjanci stwierdzą niesprawność któregoś z tych elementów, to wówczas zatrzymują dowód rejestracyjny pojazdu. Przewoźnik zmuszony jest wtedy podstawić inny autokar lub usunąć problem na miejscu. Natomiast gdy kontrola przebiega bez żadnych przeciwwskazań mundurowi dopuszczają pojazd do dalszej jazdy i wycieczka może ruszać w drogę.

Gorzów przygotowany

Takie kontrole gorzowscy policjanci przeprowadzali w miniony weekend (7-8 lipca). Wszystkie sprawdzone autokary okazały się sprawne i mogły bezproblemowo przewieźć podróżnych. Odpowiednio przygotowani do jazdy byli także kierowcy. Wszyscy posiadali niezbędne uprawnienia, a ich stan trzeźwości i psychofizyczny pozwalał im usiąść za kierownicą autokaru. Policjanci mają nadzieję, że kolejne kontrole wypadną tak samo dobrze jak te przeprowadzone w weekend.

Przypominamy, że kontrolę autokaru może zgłosić każda osoba. Należy wtedy zadzwonić do najbliższej jednostki Policji lub zgłosić się osobiście i przekazać funkcjonariuszom potrzebne informacje m.in. miejsce i czas wyjazdu wycieczki. Warto pamiętać, aby kontrolę zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem, co pozwoli policjantom odpowiednio zaplanować ich działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Źródło: Komenda Główna Policji

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA