REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda kontrola autokaru?

Jak wygląda kontrola autokaru?/ fot. BYD
Jak wygląda kontrola autokaru?/ fot. BYD
/
SAINTFOTO MIKOLAJ URBANSKI
/
Media

REKLAMA

REKLAMA

Policjanci drogówki przeprowadzają liczne kontrole autokarów, którymi dzieci i urlopowicze udają się w wakacyjne podróże. Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli. Jeżeli jedna z nich wypada negatywnie, przewoźnik musi podstawić nowy autokar lub natychmiast usunąć jego niesprawność. Gdy policjanci stwierdzą zaś, że wszystko jest w porządku… czas wyruszać w drogę.

Trzeźwość kierowcy i stan techniczny pojazdu

Wakacje trwają już w najlepsze. Dzieci i młodzież wyjeżdżają na wycieczki w różne miejsca letniego wypoczynku. Najczęściej podróżują one autokarami, które kontrolowane są przez policjantów drogówki. Kiedy mundurowi otrzymają informację o planowanym wyjeździe, pojawiają się we wskazanym miejscu i przeprowadzają szczegółową kontrolę. Ta składa się z dwóch podstawowych elementów, czyli:

REKLAMA

  1. sprawdzenia trzeźwości kierowcy oraz
  2. stanu technicznego pojazdu.

REKLAMA

Osoba wsiadająca za kierownicę autokaru musi posiadać niezbędne uprawnienia do przewożenia większej ilości osób, a także musi być odpowiednio wypoczęta. Policjanci sprawdzają stan psychofizyczny kierowców, w czym pomagają im specjalne urządzenia rejestrujące czas podróży i postoju. Kiedy kontrola kierowcy wypada bezproblemowo, sprawdzany jest autokar. Mundurowi w białych czapkach bardzo szczegółowo zwracają uwagę na stan techniczny pojazdu. Sprawdzają poziom płynów, zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, oraz funkcjonowanie systemów kierowania i hamowania.

Autokar musi także posiadać gaśnice, apteczki oraz specjalne tabliczki informacyjne. Jeżeli policjanci stwierdzą niesprawność któregoś z tych elementów, to wówczas zatrzymują dowód rejestracyjny pojazdu. Przewoźnik zmuszony jest wtedy podstawić inny autokar lub usunąć problem na miejscu. Natomiast gdy kontrola przebiega bez żadnych przeciwwskazań mundurowi dopuszczają pojazd do dalszej jazdy i wycieczka może ruszać w drogę.

Gorzów przygotowany

Takie kontrole gorzowscy policjanci przeprowadzali w miniony weekend (7-8 lipca). Wszystkie sprawdzone autokary okazały się sprawne i mogły bezproblemowo przewieźć podróżnych. Odpowiednio przygotowani do jazdy byli także kierowcy. Wszyscy posiadali niezbędne uprawnienia, a ich stan trzeźwości i psychofizyczny pozwalał im usiąść za kierownicą autokaru. Policjanci mają nadzieję, że kolejne kontrole wypadną tak samo dobrze jak te przeprowadzone w weekend.

Przypominamy, że kontrolę autokaru może zgłosić każda osoba. Należy wtedy zadzwonić do najbliższej jednostki Policji lub zgłosić się osobiście i przekazać funkcjonariuszom potrzebne informacje m.in. miejsce i czas wyjazdu wycieczki. Warto pamiętać, aby kontrolę zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem, co pozwoli policjantom odpowiednio zaplanować ich działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Źródło: Komenda Główna Policji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA