Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Zadania straży miejskiej
Głównymi funkcjami straży miejskiej w Polsce są ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz kontrola ruchu drogowego w zakresie określonym w przepisach ruchu drogowego, jednak o wiele mniejszym niż policja. Kontrolą pracy straży miejskiej zajmuje się Najwyższa Izba Kontroli ( NIK ) oraz lokalne władze poszczególnych miast.
REKLAMA
Straż miejska coraz częściej zajmuje się kontrolą ruchu drogowego, natomiast mniej skupia się na pilnowaniu porządku w miastach. Jednak aby strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość za pomocą radaru, musi zostać spełniony dodatkowy wymóg. Na każdorazowe użycie fotoradaru potrzebna jest zgoda miejscowego komendanta policji. Zgoda ta dotyczy użycia urządzenia w konkretnym miejscu oraz czasie.
Zobacz też: Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców
Pierwszym etapem kontroli pracy straży miejskiej jest analiza sprawozdań przekazywanych przez komendanta służb miejskich władzom lokalnym. W tym momencie najczęściej kończy się nadzór nad pracą strażników miejskich. Zdarza się jednak, że Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza kontrolę w danej miejscowości, sprawdzając rzetelność dokumentów zdanych przez służby porządkowe.
Ustawienie fotoradaru
REKLAMA
O poprawne ustawienie radarów może dbać każdy z mieszkańców miasta. Straż miejska dysponuje stacjonarnymi fotoradarami oraz, za zgodą policji, również ruchomymi. Jakie czynniki mogą powodować, że fotoradary błędnie odczytują pomiary prędkości?
Skutkiem źle ustawionego radaru stacjonarnego jest niekontrolowane odbicie się wiązki radarowej. Przyczyną tego zjawiska może być metalowe ogrodzenie znajdujące się przy jezdni, tablica reklamowa, a nawet zaparkowana ciężarówka. Może to doprowadzić do tego, że zmierzona może być prędkość samochodu poruszającego się po przeciwległym pasie ruchu. Producenci określają również, pod jakim kątem względem jezdni powinien być ustawiony radar. Wynosi on 22 stopnie. Jeżeli zauważymy, że powyższy kąt znacznie odbiega od określonego przez producenta, to możemy już mówić o błędnym ustawieniu radaru.
Zobacz też: Straż miejska może wystawiać mandaty z fotoradarów
REKLAMA
Zarówno radary stacjonarne jak i ruchome muszą być poprzedzone znakiem D-51. Jest to znak drogowy informujący o kontroli prędkości, na którym musi być określony dokładny odcinek drogi kontrolowany przez fotoradar. Brak tego znaku może być podstawą do zgłoszenia błędnego ustawienia radaru. Ponadto, obydwa rodzaje radarów nie mogą być ustawione w odległości mniejszej niż 500 metrów od poprzedniego fotoradaru. Dodatkowo, strażnicy miejscy muszą ustawiać się w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu. Jeżeli jest taka możliwość, powinni się oni znajdować poza jezdnią i poboczem.
Wszelkie nieścisłości wynikające ze złego usytuowania radarów stacjonarnych kierujący pojazdem może zgłosić w najbliższej siedzibie straży miejskiej w danej miejscowości. Natomiast uwagi dotyczące źle umiejscowionych radarów ruchomych mogą być zgłaszane w jednostkach nadrzędnych, w tym przypadku u komendanta policji.
Jeśli miniemy fotoradar, który naszym zdaniem jest źle ustawiony warto się zawrócić i przy użyciu kamery zarejestrować zarówno ustawienie radaru względem otoczenia (nie może on być skierowany na metalowe ogrodzenia itp.) jak i pracę samych strażników miejskich. Mamy do tego pełne prawo, a zebrany materiał może stanowić dowód dla sądu świadczący o nieprawidłowościach w działaniu funkcjonariuszy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.